باورهای سیاسی و اعتقادی استیون هاوکینگ + زندگی نامه و عکس | پایگاه خبری آتیه کار

باورهای سیاسی و اعتقادی استیون هاوکینگ + زندگی نامه و عکس

باورهای سیاسی و اعتقادی استیون هاوکینگ + زندگی نامه و عکس

نگاهش که می کنی ، مردی فلج روی صندلی چرخدار می بینی ، با ظاهری ناراحت کنند . دست ها و پاهایش تکان نمی خورند . نمی تواند صورتش  را حرکت دهد ، حتی قدرت حرف زدن ندارد . با این که بیشتر اعضای بدنش از کار افتاده و قدرت حرکت ندارند قلب و ریه ها و اعضای حیاتی اش فعالیت دارند و او را همچنان از نظر جسمی زنده نگه داشته اند .

او زنده است و هیچ کدام از کمبودهایش نتوانسته اند نقش مانع را برای روح شکست ناپذیر او بازی کنند . وی ناتوان از حرکت دادن اعضای بدنش است ، اما تمام نیروی وجود  ، انرژی و انگیزه بی نهایت انسانی را در مغزش جمع کرده و قدرت این بخش از جسم خود را به نهایت رسانده است . او ادامه دهنده راه انیشتن و نیوتون است و قصد دارد در دوران زندگانی اش علم فیزیک را به تحولی شگرف برساند .

استیون هاوکینگ ، در هشتم ژانویه سال ۱۹۴۲ ، در شهر آکسفورد انگلستان به دنیا آمد . استیون در روزهای جنگ جهانی دوم به دنیا آمد. خانهٔ والدین وی در هایگیت در شمال لندن واقع بود. فرانک و ایزابل هاوکینگ، برای اطمینان یافتن از تولد بدون خطر و سالم نخستین فرزندشان تصمیم گرفتند پیش از به دنیا آمدن او موقتاً به آکسفورد بروند. وی در آکسفورد پسرش را به سلامت به دنیا آورد.

۴۲۳-۲۵۶x300

پدر او پزشک متخصص بود و نیمی از سال را در مناطق گرمسیری آفریقا به طبابت می پرداخت . برای همین استیون  و خواهر و برادرانش تنها شش ماه از سال حضور گرم پدر را در خانه حس می کردند . وضع مادی خانواده چندان تعریفی نداشت . اما در عوض خانه آنها پر از کتاب بود و این به نیاز روحی استیون برای مطالعه و کشف نکات جدید پاسخ می داد . استیون از کودکی عاشق رمانهای علمی‌تخیلی بود و مطالعه آن‌ها نیز بر اشتیاق او به کسب معلومات بیشتر در فیزیک، نجوم و علوم دیگر می‌افزود . او در دوران مدرسه فعال ترین و پر مطالعه ترین شاگرد محسب می شد . در عین حال با بسیاری از نظریه های کتاب های درسی مخالفت داشت و این ساز مخالف زدن ها باعث شد معلمان با وی مشکل پیدا کنند .

بسیاری از دانشجویان سال اول حدود یک سال و نیم از استیون هفده ساله بزرگ‌تر بودند، و کسانی هم تا سه سال مسن‌تر، و دو سال خدمت سربازی خود را هم طی کرده‌بودند. وی قسمت عمدهٔ وقت خود را در سال اول در اتاقش می‌گذرانید. علائق هاوکینگ متوجه دنیای بزرگ‌تر پیرامونش بود، و این حوزه را به دقت و مشتاقانه مطالعه می‌کرد، حتی تا انجام رصدهای شبانه هم پیش می‌رفت. وی در آستانهٔ امتحانات نهایی یک شب را تا صبح نخوابید، و در نتیجه پاسخ تعدادی از سؤال‌ها را به هر ترتیبی که شده، داد. نمره‌های نهایی‌اش در مرز بین اول و دوم قرار گرفت. مطابق معمول در این مورد، برای مصاحبه فراخوانده شد تا در مورد سرنوشتش تصمیم بگیرند. در این هنگام اعتماد به نفس ویژهٔ وی برگشته بود. وقتی دربارهٔ برنامه‌هایش از او پرسیدند، پاسخ داد:

«اگر شاگرد اول شوم به کمبریج راه پیدا می‌کنم. اگر شاگرد دوم شوم در آکسفورد خواهم ماند. از این رو انتظار دارم مرا شاگرد اول کنید.»

به قول دکتر برمن:

«مصاحبه‌کنندگان به اندازهٔ کافی از خرد و هشیاری برخوردار بودند که تشخیص دهند دارند با کسی صحبت می‌کنند که از اکثرشان بسیار باهوشتر است.»

هاوکینگ می‌گوید که «دیکران تهتا» معلمی بود که به او کمک کرد نخستین کامپیوترش را زمانی که فقط یک دانش‌آموز در مدرسه سنت‌آلبانز در هرات‌فوردشایر بود، بسازد. این فیزیکدان نظری خودش را یک دانش‌آموز تنبل با دست‌خط بسیار بد تعریف می‌کند که به یک‌باره با آشنایی با معلم ریاضیاتش زندگی‌اش از این رو به آن رو می‌شود و از همان موقع، زمینه آن فراهم می‌شود

۶۳

هاوکینگ شاگرد اول شد، و در پاییز سال ۱۹۶۲، در بیست سالگی به ترینیتی‌هال کمبریج وارد شد. ورودش به آکسفورد خیلی ناخوشایند بود؛ ورودش به کمبریج بسی بدتر اتفاق افتاد. در همان ابتدا، پی برد که با همهٔ این‌ها فرد هویل تصمیم گرفته او را به عنوان دانشجوی خود نپذیرد. دستیار هویل به عنوان استاد راهنمای وی برگزیده شد. به غرور هاوکینگ ضربهٔ سختی وارد آمد: این بی‌اعتنایی و تحقیر را هرگز فراموش نکرد. در دورهٔ فوق‌لیسانس کمبریج، هاوکینگ دیگر آن دانشجوی درخشان دورهٔ لیسانس نبود.

وی افزود: «در مدرسه من اصلا دانش‌آموزی خوبی نبودم. خیلی تنبل بودم و دست‌خطم خیلی بد بود و بسیاری از معلم‌ها از دستم خسته شده بودند. در این شرایط بود که یک معلم الهام‌بخش وارد زندگی‌ام شد». وی عنوان کرد: «کلاس وی بسیار هیجان‌انگیز بود و در مورد خیلی مسائل با هم بحث می‌کردیم. به لطف اوست که من توانستم تا مقطع پروفسورای ریاضی در کمبریج پیش بروم و بعد از آن زندگی‌ام را صرف رمزگشایی از اسرار عالم هستی کردم.»

۳۰

استیون در سن هفده سالگی به تحصیل علوم طبیعی روی آورد . عشق بی اندازه اش به فیزیک اختری و کیهان شناسی به وی کمک می کرد با سرعتی انفجاری در کسب  علم و دانش پیش برود .

۶۶

در سن ۲۱ سالگی پزشکان از ابتلای او به بیماری بسیار نادر و درمان ناپذیری به نام ALS خبر دادند . بیماری بخشی از نخاع ، مغز و سیستم عصبی او را مورد حمله قرار داد و به تدریج او را فلج کرد . این عارضه می توانست طی دو سال منجر به مرگ بیمار شود .

این خبر برای استیون و خانواده اش بسیار تلخ و ناگوار بود . او با خود فکر می کرد : چرا من ؟ چرا من که این همه رویاهای بزرگ در سر دارم و محقق شدن هر یک از آن ها ، خدمتی بزرگ به ساحت علم و دانش است . چرا باید من به این زودی با این دنیا خداحافظی کنم ؟!

استیون تا مدتی بسیار مغموم و افسرده بود ، به اتاقی که در دانشگاه داشت پناه برد و در تنهایی ساعت‌ها متفکر و بی‌حرکت ماند. خودش بعدها تعریف کرده‌است که آن شب دچار کابوسی شد و در خواب دید که محکوم به اعدام شده‌است و او را برای اجرای حکم می‌برند و در آن موقعیت حس کرد که هر لحظه زندگی چقدر برایش ارزشمند است. بعد از بیداری به یاد آورد که در بیمارستان با یک جوان مبتلا به بیماری سرطان خون هم‌اتاق بوده و او از فرط درد چه فریادهایی می‌کشید. پس خود را قانع کرد که اگر به بیماری بدون درمان مبتلا است اما لااقل درد نمی‌کشد.

بالاخره طبع لجوج و نقادش ، یا نیروی همان عشق بی مانند که همواره در وجودش فعالیت داشت ، به یاری اش شتافت و از آن ناراحتی ها نجاتش داد . وی با خود گفت : بسیاری از نکاتی که در کتاب های درسی ما آمده اشتباه بود و من این را به معلمان ثابت می کردم . حالا از کجا معلوم که تشخیص پزشکان اشتباه نباشد ؟!

بیماری روز به روز پیشرفته تر می شد اما وی شکرگزار این مسئله بود که دست کم دردی ندارد و می تواند با وجود همه مشکلات باز هم مطالعه کند و به اکتشافاتش ادامه دهد . او مجبور بود با عصا راه برود و چندی نگذشت که به دو عصا نیازمند شد .

۲

اما در ۲۳ سالگی ازدواج کرد و همچنان با امید به جریان زندگی اش ادامه داد !

۲۲

او اکنون ۷۳ سال دارد ، یعنی توانسته ۵۲ سال پس از آغاز بیماری همچنان به زندگی ادامه دهد ، در حالی که پزشکان حداکثر دو سال زندگی را برای وی پیش بینی کرده بودند . او یک بار به ذات الریه مبتلا شد و به دلیل شدت این بیماری برای مبتلایان ALS مجبور به جراحی و بازکردن مجرای تنفسی شد . عملی که برای نجات دادن او از مرگ ضرورت داشت ، اما بهای آن ، از دست دادن صدایش برای همیشه بود !

۶۱

او اکنون قادر نیست حرف بزند و از سیستم هوش مصنوعی برای برقراری ارتباط استفاده می کند . با این حال ، لحظه ای از آموزش و کشف مسائل جدید دست بر نداشته است . او به همان کرسی ای در دانشگاه کمبریج دست یافت که حدود دو قرن پیش به اسحاق نیوتن تعلق داشت ! تحقیقات پیچیده او درباره سیاهچاله های آسمانی و حفره های فضایی ، اساس فیزیک را به هم ریخته و تحولاتی بنیادین در آن ایجاد کرده است .

۸۸

نظریات این دانشمند بزرگ آن قدر جدید و مبتکرانه هستند که بشر امروز راهی طولانی برای اثبات صحت و سقم آن را در پیش دارد و همه این ها از مغز فردی می تراود که حتی از قلم گرفتن در دست و نوشتن مطلب روی کاغذ عاجز است . او همچنان در بهشت علم پیش می رود و متعقد است در آن سوی هر سیاهچاله ، سپید چشمه ای به انتظار نشسته است .

۳۰۰۰

باورهای دینی استیون هاوکینگ 

هاوکینگ در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۴ با نشریه ال‌موندو، به طور قطع وجود خدا را انکار کرده و می‌گوید: «ال موندو [به معنای جهان در اسپانیایی] حاصل پدیده‌های علمی قابل توضیح است.» و «طبیعی است که پیش از درک دانش به خلق هستی به دست یک خداوندگار باور داشته باشیم. اما اکنون و در این عصر، دانش توضیحی مجاب‌کننده‌تر در اختیار ما قرار می‌دهد.»

سپس خبرنگار «ال موندو» بازهم از نظریه پیشینِ هاوکینگ در کتاب «تاریخچه مختصر زمان» مبنی بر «کمک دانش به درک اندیشه خداوندگار توسط بشر» پرسیده‌است. هاوکینگ در پاسخ توضیح داد: «منظور من در آنجا این بود که اگر بر همه چیز عالم شویم، به درک اندیشه خداوند نیز نائل خواهیم آمد، با این قید که اساساً خدایی وجود داشته باشد، که این چنین نیست.

۳۲۰۰

ایده های سیاسی استیون هاوکینگ

تحریم علمی اسرائیل

هاوکینگ در مهٔ ۲۰۱۳ با تصمیم به عدم شرکت در همایش سالانه فردای پیش رو که هر ساله به میزبانی شیمون پرز در اورشلیم برگزار می‌شود به جمع کمپین تحریم‌کنندگان علمی اسرائیل پیوست.

جنگ داخلی سوریه

وی در سال ۲۰۱۴ خواستار پایان دادن به جنگ داخلی سوریه شد: «ما باید از هوش انسانی‌مان برای پایان‌دادن به این جنگ بهره ببریم. منِ پدر، وقتی رنج‌کشیدن بچه‌های سوری را می‌بینم، با خود می‌گویم: دیگر بس است.»

دونالد ترامپ

وی در ۳۰ می ۲۰۱۵ گفت دونالد ترامپ نامزد نهایی جمهوری‌خواهان یک عوام فریب است که همیشه به فکر منافع خودش است. او گفت هیچ استدلالی برای موفقیت‌های وی ندارد.

۳۱۰۰

همه‌پرسی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا

وی از رای‌دهندگان انگلیسی خواست تا در همه پرسی ۲۳ ژوئن برای ابقای کشورشان در اتحادیه اروپا رای دهند. وی اهمیت ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا را به دلایل امنیتی و اقتصادی محدود نکرد و تاکید کرد که این امر برای پیشبرد پژوهش‌های علمی انگلیس اهمیت بسیاری دارد. وی افزود: روزهایی که می‌توانستیم روی پای خودمان و در برابر دنیا بایستیم به اتمام رسیده است. باید برای امنیت و تجارت‌مان جزء اتحادیه گروهی از ملت‌ها باشیم.

 

آثار استیون هاوکینگ

 • The Large Scale Structure of Spacetime with George Ellis
 • The Large, the Small, and the Human Mind، (with Abner Shimony, Nancy Cartwright, and Roger Penrose)، Cambridge University Press, 1997, ISBN 0-521-78572-3
 • The Grand Design | طرح بزرگ
 • My Brif History | تاریخچه خودم
 • A Brief History of Time | تاریخچه زمان
 • A Briefer History of Time | تاریخچه کوتاه‌تر زمان
 • Black Holes and Baby Universes and Other Essays
 • The Universe in a Nutshell | جهان در پوست گردو
 • On The Shoulders of Giants. The Great Works of Physics and Astronomy
 • George’s secret key to the universe | دریچه‌ای به سوی کیهان
 • George’s cosmic treasure hunt | گنجینه کیهانی
 • George and the Big Bang’ | انفجار بزرگ
مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup