جزئیات هشتمین حادثه صنعت پتروشیمی در سال ۹۵ | پایگاه خبری آتیه کار

جزئیات هشتمین حادثه صنعت پتروشیمی در سال ۹۵

جزئیات هشتمین حادثه صنعت پتروشیمی در سال ۹۵

از ابتدای سال جاری تا امروز به‌طور متوسط هر ۱۵ روز یک حادثه در صنعت پتروشیمی کشور رخ داده است که وقوع ۸ حادثه تنها در ۱۲۵ روز کنار بروز حوادث متعدد سالهای گذشته در صنعت پتروشیمی نشان می‌دهد این صنعت در بخش HSE نیازمند ایجاد تغییرات راهبردی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عصر روز گذشته ــ حدود ساعت ۱۶ ــ کنار روستای پران پرویز پلدختر استان لرستان، صدای انفجار و زبانه کشیدن آتش، از بروز حادثه جدیدی خبر داد.

این حادثه که به‌علت ریزش کوه به‌روی بخشی از خط لوله انتقال اتیلن که با نام خط لوله اتیلن غرب شناخته می‌شود، رخ داده بود منجر به سوختن حدوداً ۳ساعته خوراک اتیلن شد.

مسئولان محلی با هماهنگی با مسئولان صنعت پتروشیمی با اقدام به بستن شیرهای اطمینان در مسیر خط لوله، از ادامه حرکت اتیلن در این خط لوله انتقال خوراک جلوگیری کردند و پس از سوختن اتیلن موجود در خط، موفق به مهار آتش‌سوزی شدند.

* روستایی که تخلیه شد

در ابتدای شعله‌ور شدن اتیلن در محل شکستگی خط لوله، آتش‌سوزی مهیبی رخ داد که مسئولان محلی به‌دلیل نزدیکی محل حادثه با روستای پران پرویز، از مردم روستا خواستند تا زمان برقراری شرایط ایمن، روستا را ترک کنند.

مردم این روستا که به دامنه‌های حاشیه روستا پناه برده بودند، بعد از مهار و خاموش شدن آتش، در ساعات اولیه شب گذشته به خانه‌های خود بازگشتند.

* خوراک واحدهای پتروشیمی غرب کشور قطع شد

بر اثر شکستگی خط لوله اتیلن غرب، اتیلن به بیرون نشت کرده و شعله‌ور شده بود که با تمام شدن اتیلن موجود در خط در پی بستن شیرهای ورودی از یک سو و سوختن اتیلن موجود از سوی دیگر، کار بازسازی خط لوله از ساعات پایانی شب گذشته در دستور کار قرار گرفت.

به‌گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، بخش حادثه‌دیده خط لوله حدود ۱۲ متر طولی است که پس از تأیید مسئولان HSE ، کار تعویض و بازسازی آن آغاز می‌شود.

بر اثر این حادثه، خوراک چندین واحد پتروشیمی که در مسیر خط لوله اتیلن غرب احداث شده و اتیلن مورد نیاز خود را از این محل تأمین می‌کنند، قطع شده است.

* هر ماه دو حادثه در صنعت پتروشیمی ایران

بروز حادثه در خط لوله اتیلن غرب، هشتمین حادثه صنعت پتروشیمی در سال ۹۵ است که خوشبختانه تلفات جانی به‌دنبال نداشته اما خسارات مالی آن باید مورد محاسبه قرار گیرد.

فعالیت‌های صنایعی چون پتروشیمی به‌دلایل سر و کار داشتن مستمر با مواد آتش‌زا و قابل اشتعال و گاهی سمی از یک سو و کار در شرایط سخت و خطرآفرین از سوی دیگر باید همواره تحت یک الگوی کارآمد و استاندارد ایمنی و بهداشت کاری باشد. در این راستا، نصب ایمن و محافظت خطوط انتقال خوراک و حتی برقراری شرایط ویژه ایمن در تردد تریلرهای حاوی مواد پتروشیمی باید با الگوهای استاندارد در زمینه HSE مدیریت شود؛ اما به نظر می‌رسد صنعت پتروشیمی کشور دچار ضعف ساختاری در بخش HSE است.

از ابتدای سال جاری تا امروز، به‌طور متوسط هر ۱۵ روز یک حادثه در صنعت پتروشیمی کشور رخ داده است که وقوع ۸ حادثه تنها در ۱۲۵ روز کنار بروز حوادث متعدد سالهای گذشته در صنعت پتروشیمی نشان می‌دهد این صنعت در بخش HSE نیازمند ایجاد تغییرات راهبردی است.

۱۳۹۵۰۵۰۱۲۲۴۸۵۶۳۳۹۸۱۹۰۷۵۱۰

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup