خسارت ۷۹۵میلیارد تومانی زلزله به بخش کشاورزی کرمانشاه | پایگاه خبری آتیه کار

خسارت ۷۹۵میلیارد تومانی زلزله به بخش کشاورزی کرمانشاه

خسارت ۷۹۵میلیارد تومانی زلزله به بخش کشاورزی کرمانشاه

اقتصاد > کشاورزی – میزان به نقل از مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نوشت:‌ بر اثر زلزله اخیر، تاکنون نزدیک به ۷۹۵ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان کرمانشاه وارد شده است.

 سیدمحمد موسوی اظهار کرد: بر اثر زلزله اخیر در غرب کشور، تاکنون نزدیک به ۷۹۵ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان کرمانشاه وارد شده است.

وی گفت: براساس بررسی‌های میدانی توسط بخش کشاورزی و شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه، ۴۰ درصد این میزان خسارات مربوط به تاسیسات، ساختمان‌ها و اماکن دامی، انبارهای علوفه، صنایع تبدیلی و تکمیلی و تاسیسات پرورش ماهی است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: ۴۰ درصد دیگر از خسارت ۷۹۵ میلیارد تومانی نیز مربوط به تاسیسات و منابع آبی مانند ایستگاه پمپاژ آب، سیستم‌های آبیاری، چاه و خطوط انتقال آب و استخرهای ذخیره آب و ۲۰ درصد هم خسارات ناشی از تلفات دام سبک و سنگین ماهی، طیور و زنبور عسل است.

وی خاطرنشان کرد: این خسارات تا امروز در شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، قصرشیرین، اسلام‌آباد غرب، ثلاث باباجانی، گیلانغرب و ۱۹۶۰ روستا در مناطق آسیب‌دیده، برآورد شده است.

موسوی با بیان اینکه از روزهای نخست زلزله، وزارت جهاد کشاورزی تمام توان خود را برای کمک به برنامه‌های شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان در اختیار قرار داده است، گفت: در نخستین اقدام، وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۱۰ کامیون مواد غذایی، پتو، آب و پوشاک به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه ارسال کرده است.

وی در عین حال اعزام ۵۵ اکیپ دامپزشکی از سایر استان‌ها به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به منظور انجام عملیات ضدعفونی، درمان و نظارت بر تدفین بهداشتی دام‌های تلف‌شده به استان کرمانشاه را از دیگر اقدام‌های بخش کشاورزی عنوان کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی همچنین به ارسال ۳۰ دستگاه بیل مکانیکی و سایر ادوات مورد نیاز برای تدفین دام، پیگیری تامین علوفه و کمک به احداث جایگاه موقت دام از طریق وزارت جهاد کشاورزی به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اشاره کرد.

وی با بیان به اینکه پیشنهادهایی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای جبران خسارت و احیای کشاورزی در مناطق زلزله‌زده به دولت ارائه شده است، تصریح کرد: این پیشنهادها شامل تامین ۴ هزار میلیارد ریال اعتبار تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای برای احداث و مرمت اماکن دامی و انبار علوفه، ساختمان‌ها و زیربناها و سازه‌های آبی خسارت‌دیده در بخش کشاورزی است.

موسوی تامین ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان‌قیمت برای بازسازی و نوسازی واحدهای خسارت دیده، تامین ۲ هزار میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای برای جبران بخشی از خسارت ناشی از تلفات دام و طیور، زنبور عسل و حمایت از آسیب‌دیدگان به منظور احیای تولید و تامین نهاده‌ها و استمهال تسهیلات دریافتی کشاورزان خسارت‌دیده به مدت سه سال را از دیگر پیشنهادهای وزارت جهاد کشاورزی به دولت برای کمک به مناطق زلزله‌زده و حل و فصل مشکلات کشاورزی عنوان کرد.

وی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی، بخشودگی سه‌ساله آب بهای اراضی کشاورزی پایاب سدهای رودخانه‌ها مرزی در مناطق زلزله‌زده و تامین بار مالی و توزیع رایگان ۲ هزار تن جو به دامداران خسارت‌دیده توسط شرکت پشتیبانی امور دام را برای تصویب در دولت به وزارت کشور پیشنهاد داده است.

موسوی در عین حال گفت: خسارات وارده به بخش کشاورزی در استان ایلام نیز در دست بررسی است.

خبرآنلاین

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup