دومین شماره مجله ایرانشناسی «جام جهان بین» منتشر شد | پایگاه خبری آتیه کار

دومین شماره مجله ایرانشناسی «جام جهان بین» منتشر شد

دومین شماره مجله ایرانشناسی «جام جهان بین» منتشر شد

دومین شماره فصلنامه ایرانشناسی «جام جهان بین» که به معرفی مولفه های فرهنگی و تمدنی حوزه ایران زمین می پردازد و در تاجیکستان و افغانستان نیز عرضه می شود منتشر شد.

سردبیری این مجله را علی ایلنت به عهده دارد و در شماره دوم به سه بخشِ «موسیقی مقامی تربت‌جام»، «از ایران و ایران‌شناسی» و «یگانگی فرهنگی» پرداخته است.

بخش نخست این جلد مربوط به بهار و تابستان ۹۶ شامل مطالبی ازجمله «درباره همایش خنیاگران جام»، «تصنیف‌های عامیانه تربت جام؛ پیوند موسیقی و کلام»، «واکاوی و پژوهش در تاریخ پیدایش تنبور و مطالعه تطبیقی دوتار امروزی شرق خراسان»، «این سازها همیشه کوک نمی‌مانند؛ ضروت «برندسازی» و « تجاری‌سازی» موسیقی مقامی تربت‌جام» است.

دومین بخش با عنوان «از ایران و ایران‌شناسی» دربردارنده مطالبی چون «توجه به ایرانشناسیِ ایرانی کلید حل مشکلات ماست؛ گفت وگوی جام جهان بین با سید محمد بهشتی درباره چیستی و اهمیت ایران‌شناسیِ ایرانی»، «ایران‌شناسیِ ساخت ایران؛ چند نکته درباره ایران شناسی ایرانی» و «وضعیت تغییرات نام و نام گذاری و تحولات زبان وگویش در کاشغر» است.
در سومین بخش مجله با عنوان «یگانگی فرهنگی» نیز مقالات و اشعار منتشر نشده شاعران حوزه تمدن نوروز گنجانده شده است.
«احمد دانش؛ دانشمند ناشناخته»، «درنگی در زمانه و زندگی املای بخارایی»، «عاقبت شرر خیزد از ضمیر سنگ ما»، «بهار را خبر کنید»، «جهان دلتنگی و اندوه آدم را نمی فهمد» از عناوین این بخش است.
شماره دوم این فصلنامه در ۲۱۶ صفحه چاپ شده و علاوه بر ایران، در افغانستان و تاجیکستان نیز به فروش می رسد.

منبع ایرنا

کدخبرنگاری۱۸۰۱

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup