رفع رکود و بیکاری دو مأموریت اقتصادی سال ۹۶ | پایگاه خبری آتیه کار

رفع رکود و بیکاری دو مأموریت اقتصادی سال ۹۶

رفع رکود و بیکاری دو مأموریت اقتصادی سال ۹۶

نامگذاری سال ۹۶ به نام اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال از سوی مقام معظم رهبری ضرورت همگرایی و برنامه‌ریزی ملی برای فایق آمدن بر ۲ چالش رکود اقتصادی و بیکاری را فارغ از انتقادها و گلایه‌های سیاسی دوچندان ساخته و انتظار بر این است به جای شعارزدگی و افراط و تفریط قوای سه گانه با محوریت بخش خصوصی در مسیر هموارسازی فضا برای تولید رقابتی و اشتغال پایدار گام بردارند.

كارشناسان اقتصادي در روزهاي نخست سال ۹۶با كالبدشكافي ريشه‌ها و خلأهاي افزايش نرخ بيكاري به‌ويژه نزد جوانان و تحصيلكرده‌ها و همچنين متوقف‌شدن برخي فعاليت‌هاي اقتصادي مولد، تأكيد دارند. راه برون رفت از بحران بيكاري و ركود و حركت به سمت اشتغال و توليد، اجراي الزامات سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در حمايت منطقي از توليد رقابتي و اشتغال پايدار و برخورد با واردات و عرضه كالاهاي قاچاق و البته كالاهاي خارجي داراي توليد داخلي است.

مأموريت بانك‌ها
ولي‌الله سيف؛ رئيس‌كل بانك مركزي: بانك‌ها بيشترين اولويت و دقت را در هدايت منابع تسهيلاتي به سمت فعاليت‌هاي مولد و اشتغال‌زاي داراي توجيه فني، مالي و اقتصادي به عمل آورند تا از اين طريق بيشترين نتيجه در رشد توليد و اشتغال به‌صورت پايدار و غيرتورمي حاصل شود. هماهنگي و همراستايي سياست‌ها و اقدامات اجرايي و پرهيز از اقدامات اصطكاكي و خنثي‌كننده نيز از ديگر موارد مهم و ضروري است.

دوري اقتصاد از سياست
احمد توكلي؛ اقتصاددان: دولت بايد از اقتصاد گره‌خورده به سياست خارجي فاصله بگيرد و به مسائل داخلي توجه كند. وضع كشور در زمينه اشتغال مناسب نيست و با سياست‌هاي نادرست، براي كارگران چيني و تركيه شغل ايجاد كرديم. نرخ رشد در سال ۹۱تا ۹۵پر نوسان بوده كه اگر اين نرخ رشد اشتغال‌زا باشد، بيكاري بايد پايين بيايد. دولت بايد ضمن تلاش براي حفظ عوامل غيروارداتي به سراغ عوامل اساسي برود.

حل مشكلات ريشه‌اي
جمشيد پژويان؛ اقتصاددان: در بخش صنعت و توليد با مشكلات ريشه‌اي و ساختاري مواجهيم به‌طوري كه بسياري از تجهيزات صنعتي مستهلك هستند. از طرفي بهره‌وري نيروي كار در ايران به‌دليل ضعف در قانون كار و ساختار تأمين اجتماعي بسيار پايين است. اگر مشكلات ريشه‌اي اقتصادي كشور رفع شود، توليدكننده به‌صورت خودكار انگيزه توليد خواهد داشت كه نتيجه آن رونق توليد و اشتغال مولد خواهد بود.

ضرورت شناسايي چالش‌ها
غلامحسين شافعي؛ رئيس اتاق ايران: در شرايط موجود همه بايد به فهم مشتركي از اين موضوع برسند و براي تحقق اقتصاد مقاومتي اقدام متفاوت با گذشته انجام دهند. زماني مي‌توانيم تاب آوري اقتصادي را در كشور شاهد باشيم كه چالش‌هاي اقتصاد را شناسايي كنيم. بالابردن سهم بخش خصوصي از اقتصاد كشور، كاهش وابستگي به درآمدهاي نفتي، ايجاد جاذبه لازم براي كارهاي مولّد از مهم‌ترين اولويت‌هايي است كه بايد به آن توجه جدي شود.

لزوم رقابتي‌كردن صنعت
مهدي پورقاضي؛ رئيس كميسيون صنعت اتاق تهران: اصلي‌ترين مسئله صنعت ايران رقابتي نبودن است؛ مسئله‌اي كه نمي‌توان آن را با تسهيلات مالي حل كرد و بايد با پيش‌گرفتن روش‌هاي‌‌‌‌ مديريتي مناسب به‌دنبال رفع آن بود. آزادسازي، تك‌نرخي‌كردن ارز، كاهش تصديگري دولت و پذيرفتن معيارهاي عرضه و تقاضا در بازار، سياست‌هايي است كه مي‌تواند وضعيت صنعت را بهتر كند.

بخش‌خصوصي ميدان‌دار شود
مهدي پازوكي؛ كارشناس اقتصادي: توليد قرار نيست از طريق اقتصاد دولتي رشد كند بلكه رشد توليد با اقتصاد دولتي باعث ايجاد فساد خواهد شد بنابراين بايد بخش خصوصي واقعي را در عرصه اقتصاد وارد كنيم. ايجاد شفافيت و رقابت بين فعالان اقتصادي و نفي انحصار ۳راه پيش روي دولت، مجلس و قوه قضاييه براي بهبود فضاي كسب و كار است كه اگر اين سه راهكار اصلي، مورد توجه مسئولان قرار گيرد قطعاً بخش خصوصي سالم در كشور رشد مي‌كند.

منبع همشهری آنلاین

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup