روایت بانک مرکزی از اسامی مؤسسات مالی مجاز / آخرين وضعيت موسسه مالي و اعتباري ثامن الحجج | پایگاه خبری آتیه کار

روایت بانک مرکزی از اسامی مؤسسات مالی مجاز / آخرين وضعيت موسسه مالي و اعتباري ثامن الحجج

روایت بانک مرکزی از اسامی مؤسسات مالی مجاز / آخرين وضعيت موسسه مالي و اعتباري ثامن الحجج

ارديبهشت ماه امسال معاون نظارتی بانک مرکزی با حضور در برنامه پایش درباره مؤسسات مالی مجاز گفت:برای اینکه مردم ما بدانند چه مؤسساتی مجاز هستند ما اسامی مؤسسات مالی مجاز را در رسانه‌ها و سایت بانک مرکزی اعلام می‌کنیم.با توجه به واگذاري موسسه ميزان به بانك صادرات و عدم تغيير در موسسه اعتباري ثامن الحجج برآنيم تا نام مؤسسات مالي مجوز دار را اعلام نماييم .

به گزارش خبرگزاری دانشجو، حمید تهران فر معاون نظارتی بانک مرکزی درباره مؤسسات مالی مجاز گفت: ما اسامی مؤسسات مالی مجاز را در سایت بانک مرکزی گذاشته‌ایم . از مؤسسات غیر مجاز ما تعداد زیادی را شناسایی و تعداد زیادی را نیز هنوز شناسایی نکردیم ، این مؤسسات در کشور پراکنده هستند.

وی افزود: برای اینکه مردم ما بدانند چه مؤسساتی مجاز هستند ما اسامی مؤسسات مالی مجاز را در رسانه‌ها و سایت بانک مرکزی اعلام می‌کنیم . لیست بانک‌ها و مؤسسات مالی مجاز هر از گاهی به روز می‌شود.

تهران فر در پاسخ به این سؤال که آیا موسسه فرشتگان دارای مجوز از بانک مرکزی است گفت: موسسه فرشتگان در موسسه آرمان ادغام شده، اکنون موسسه فرشتگان وجود ندارد بلکه موسسه اعتباری آرمان هست . موسسه مالی و اعتباری آرمان هم اکنون مجوز ندارد ولی تا چند وقت دیگر مجوز می‌گیرد.

تهران فر افزود: موسسه اعتباری آرمان در حال گذراندن برخی مقرراتی است که بانک مرکزی به این موسسه تحمیل کرده تا بتواند مجوز خود را دریافت کند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا موسسه آرمان هم اکنون جمله ” تحت نظارت بانک مرکزی را می‌نویسد ” گفت : نه این موسسه این جمله را دیگر بکار نمی‌برد، تا دو سال پیش می‌نوشتند ولی از دو سال پیش به این طرف نمی‌نویسند.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: بانک مهر اقتصاد نیز مانند موسسه ارمان همین حالت را دارد و در حال گرفتن مجوز است ولی هم اکنون مجوز ندارد . فکر می‌کنم چهار یا پنج موسسه و بانک هستند که در جریان گرفتن مجوز اند.

وی در پاسخ به این سؤال که هر کدام از مؤسسات زیر آیا از بانک مرکزی مجوزی دارند یا خیر گفت:

بانک آینده : مجوز دارد
موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج : مجوز ندارد
موسسه اعتباری کوثر: مجوز دارد
موسسه اعتباری عسکریه: مجوز دارد
موسسه اعتباری توسعه: مجوز دارد
موسسه مالی اعتباری میزان: مجوز ندارد از اول هم مجوز نداشته است.

۸۸۸

به گزارش آتيه كار تمام اموال موسسه مالي اعتباري ميزان به بانك صادرات منتقل گرديده است و نام اين موسسه به نام بانك صادرات تغيير يافت.

۸۸

مؤسسه اعتباري ثامن الحجج 

به گزارش آتيه كار به نقل از خبرگزاري آنا موسسه اعتباری ثامن الحجج از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون بیش از ۵۵۰ شعبه در کشور دارد. این موسسه که با شعار “اقتصاد، معنویت” با مدیریت سید ابوالفضل میرعلی اداره می‌شود، پیش از این یک تعاونی اعتباری بود.

آن طور که اطلاعات موجود بر روی سایت این موسسه نشان می‌دهد، «ثامن الحجج» توانسته پیش از این از رئیس کل و معاون بانک مرکزی لوح تقدیر «ساماندهی تعاونی‌های اعتبار آزاد و صندوق‌های قرض الحسنه» را دریافت کند.

با این حال موسسه ثامن الحجج هنوز یکی از مهمترین الزام‌های بانک مرکزی مبنی بر عدم استفاده از عناوین مقدس را رعایت نمی‌کند اما به تازگی قائم مقام بانک مرکزی درباره آخرین وضع موسسه ثامن الحجج اظهار نظر کرده و آن را غیرمجاز خوانده است.

اکبر کمیجانی در حاشیه همایش نقش روابط عمومی در صنعت بانکداری با بیان این که درباره این موسسه در کارگروه ویژه بانک مرکزی اقداماتی انجام شده و بناست به زودی نتایج آن اعلام شود، گفت: این موسسه با گستردگی فراوان و ۵۵۰ شعبه اقدام به جذب منابع مالی مردم کرده است، اما درباره اینکه آیا این منابع به طور اصولی به کار گرفته می‌شود یا نه، بانک مرکزی هنوز اطلاعات لازم را ندارد.

وضعيت مؤسسه مالي ثامن در آبان ماه به نقل از معاون نظارتي بانك مركزي

يازدهم آبان ماه معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی پس از بررسی گزارش حسابرسان، در مورد چگونگی ادامه فعالیت تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج تصمیم‌گیری خواهد کرد.

حمید تهرانفر در پاسخ به خبرنگار ایسنا در ارتباط با مطالب نقل شده از قول یک مقام مطلع درباره موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج گفت: نکات منعکس شده از طرف یک مقام مسئول تقریبا صحیح است. تعاونی اعتباری ثامن الحجج در حال حاضر تحت حسابرسی یک موسسه حسابرسی معتبر قرار دارد که نهایتا این گزارش حسابرسی می تواند به شفافیت و ارائه تصویر دقیق از وضعیت مالی این تعاونی کمک کند.

پیش‌تر نیز وی در پاسخ به این سؤال که آیا موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج از بانک مرکزی مجوزی دارد یا خیر گفته بود که این موسسه مجوز ندارد.

تهرانفر اوایل امسال درباره مؤسسات مالی غیرمجاز گفته بود که تعداد زیادی از آنها را شناسایی کرده‌ایم که تا پایان سال ۱۳۹۴ کارشناسایی آنها به اتمام می رسد و برآورد من این است که تا اواسط سال ۱۳۹۵ موسسه غیر مجاز نخواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرده بود که برای اینکه مردم ما بدانند چه مؤسساتی مجاز هستند ما اسامی مؤسسات مالی مجاز را در رسانه‌ها و سایت بانک مرکزی اعلام می‌کنیم. لیست بانک‌ها و مؤسسات مالی مجاز هر از گاهی به روز می‌شود.

در این رابطه کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی نیز گفته که برنامه چهار مرحله‌ای ساماندهی موسسات غیر مجاز طراحی شده است و طی یک سال ونیم اخیر سیاست بانک مرکزی در ارتباط با موسسات غیر مجاز وسامان دهی آنها شفاف بیان شده است.

وی درخصوص موسسه ثامن الحجج اظهار کرده که درباره این موسسه در کار گروه ویژه بانک مرکزی اقداماتی انجام شده و بناست نتایج آن به زودی اعلام شود.

به گزارش ایسنا، طبق تعریف بانک مرکزی، مؤسسه اعتباری موسسه‌ای است که از طریق جذب سپرده‌های مجاز بانکی (به استثناء سپرده قرض الحسنه جاری)، اخذ تسهیلات و استفاده از سایر ابزارهای مالی اقدام به به تجهیز منابع کرده و این منابع را به اعطای تسهیلات اعتباری اختصاص داده یا به هر نحو دیگری به تشخیص بانک مرکزی، واسطه بین عرضه‌کنندگان و متقاضیان منابع مالی باشد.

بیشتر موسسات اعتباری بر خلاف بانک‌های خصوصی و دولتی، پیش از قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب سال ۱۳۸۳ و با اخذ مجوز از سایر نهادها ایجاد شده‌اند.

گردآوري و تدوين : اكرم محمدزاده

مطالب مرتبط:

يک ديدگاه

  1. رضا می‌گه:

    سلام:سیف رئیس بانک مرکزی در تاریخ ۹۶/۰۵/۱۴ در برنامه زنده شبکه یک سیما ، خیال سپرده گذاران ثامن را راحت نمود.ایشان فرمودند ، موسسه ثامن با موسسه ثامن الاحجج فرق می کنند . و موسسه ثامن هیچ مشکلی ندارد و تمام سرمایه خود را خوب مدیریت نموده و قرار است با تجمیع با بانک مهر اقتصاد و موسسه دارای مجوز کوثر ، به یک بانک بزرگ خصوصی تبدیل شود و مجوز بانک مرکزی را گرفته و عضو شتاب شود.مردم باید اطمینان کنند و صبور باشند.

یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title


My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup