علائم و عوارض انواع مواد و قرص های روان گران و نشاط آور + تصاویر | پایگاه خبری آتیه کار

علائم و عوارض انواع مواد و قرص های روان گران و نشاط آور + تصاویر

علائم و عوارض انواع مواد و قرص های روان گران و نشاط آور  + تصاویر

روان شناسان اذعان دارند که فرایند تربیت از بیست سال قبل از تولد آغاز می شود ، با این وصف کلیه ی ابعاد زندگی فرد از بدو تولد متأثر از زندگی پدر و مادر می باشد که نقش مهمی در شکل گیری شخصیت و نگرش شخص در رویارویی با مشکلات و دست اندرزهای جامعه ی کنونی دارد .

جامعه ای که در مسیر مدرنیته شدن ، پیچیدگی روابط انسانی ، کاهش معاشرت های خانوادگی و گفتمان های چهره به چهره را به دنبال داشته است ؛ این مهم بسیار نگران کننده و در عین حال هشدار دهنده است .

تأملی عمیق در این مسئله نشان می دهد ، از عللی که امروزه جوانان به مواد ویرانگر مخدر و قرص های روان گردان و نشاط آور گرایش نشان می دهند ، می توان فقر و غنای فراوان ، بیکاری ، فقدان پدر و مادر و یا یکی از آنها چه در نتیجه ی طلاق یا فوت و از همه مهمتر، عدم توجه  خانواده ها به مقوله ی بسیار مهم  و حیاتی تربیت از بدو تولد تا جوانی را نام برد . هر یک از موارد مذکور ، پذیرای بسیاری از مشکلات رفتاری و اجتماعی می باشد که در این بحث نمی گنجد . به هر حال ،  قشر جوان به گمان اینکه با پناه آوردن به این مواد ، به آنچه خواسته دست یابد و تمامی عقده های درونی و زندگی خود را بر می چیند ، در مرداب آن فرو می رود و به سراب هوس ها و انحرافات اجتماعی کشیده می شود .

انواع مواد مخدر روان گردان عبارتند از جی اچ بی ، کتامین ، روهیپنول ، اکستازی ، کریستال و کرک می باشد .

ghrp6

جی اچ بی

این ماده از سال ۱۹۹۰ در آمریکا به منظور حالت سرخوشی ، تسکینی و تقویت عضلات و سپس با سوء استفاده از آن برای بدن سازی در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

به دنبال مصرف جی اچ بی ممکن است مصرف کننده دچار کما و تشنج شود . مصرف این دارو ، توأم با الکل می تواند سبب تهوع و اختلالات تنفسی نیز گردد.

download

کتامین

کتامین در حقیقت به عنوان یک ماده ی بیهوش کننده مورد استفاده قرار می گیرد این ماده از سال ۱۹۷۰ برای مصرف پزشکی و دامپزشکی مورد تأیید واقع شد و به صورت قانونی به فروش می رسیید ۹۰ درصد کتامین که به صورت قانونی به فروش می رسد برای بیهوش کردن حیوانات به کار می رود .

کتامین

راه های مصرف کتامین ، روش تزریقی و نیز استنشاق سریع آن مانند روش استعمال کوکائین است . ( ژورنال ‍‍پزشکی ، سال نهم ، شماره ۹۹ )

۴

اکستازی

این دارو از خانواده ی آمفتامین است که در سال ۱۹۱۴ توسط کمپانی داروئی به عنوان داروی کاهش دهنده اشتها به بازار عرضه شد. در سال ۱۹۷۱ به منظور کمک به بیماران روانی به کار گرفته شد در سال ۱۹۸۶ به علت ایجاد عوارض خطرناک مغزی در حیوانات ممنوع گردید.

 

طرز تأثیر دارو

این دارو روی نرون های عصبی که ماده سروتونین ، عامل ارتباط آن ها به یکدیگر است تأثیر می گذارد ؛ با توجه به اینکه سروتین نقش مهمی در تنظیم خلق و خوی ، پرخاشگری ، خواب ، حساسیت به درد و کنترل درجه حرارت بدن دارد، مصرف آن روی عملکرد موارد فوق اثر گذاشته و به طور موقت آنها را مختل می کند . بعد از مصرف دارو شخص احساس گرفتگی کرده و همه ی پدیده های زندگی مانند صداها ، احساسات به میزان قابل توجهی مبالغه آمیز می شوند . اثر دارو ۴۰ پس از مصرف شروع و تا ۶ ساعت ادامه دارد .

۱۴

نشانه های مصرف اکستازی

احساس سرخوشی ، نشاط و توهم کاذب

افزایش هیجانات

احاساس عاطفه ، دوست داشتن و عشق

افزایش تمایلات جنسی

احساس رها بودن از هر قید و بند و اندوه و …

افزایش انرژی در فعالیت مثلا رقص  پایکوبی

احساس همدردی و تشخیص احساس طرف مقابل

این علائم ، این دارو را از دیگر داروها متمایز می سازد .

عوارض ناشی از مصرف اکستازی ( کوتاه مدت و بلند مدت )

عوارض کوتاه مدت : افزایش فشار خون و ضربان قلب ، انقباض عضلات ، تهوع ، افزایش درجه حرارت بدن که باید با نوشیدن آب زیاد از آسیب شدید به کلیه جلوگیری کرد .

عوارض طولانی مدت : در طولانی مدت روی جسم و روان اثر می گذارد از عوارض جسمانی می توان نارسایی قلب ، کلیه ، اختلالات شدید مغزی و مرگ نام برد .

عوارض روانی : از عوارض روانی می توان به افسردگی بلند مدت ، احساس ترس شدید ، وابستیگی به آن و به هم خوردن تعادل خواب اشاره کرد . در صورتی که این دارو بیش از یک قرص استفاده شود می تواند موجب مرگ ناگهانی گردد به خصوص اگر با داروهای دیگر همراه باشد .

علت مرگ ناگهانی در نتیجه افزایش دمای زیاد بدن ، کاهش آب بدن ، سکته ی مغزی ، نارسایی قلبی و کبدی و لخته شدن خون در بدن می باشد ؛ ضمناً باید متذکر شد که اثر دارو در کلیه ی مصرف کنندگان یکسان نیست .

۵

کریستال

متامفتامین در اکسی افلاین ، ماده ای است محرک روان ، برای بیمارانی که مشکلات خواب یا کمبود تمرکز دارند تجویز می شده است . و به صورت غیر قانونی نیز به عنوان مواد مخدر مصرف می گردد ( سالومه ابطحی ، نامه ی شرق ، ۹۸۲ )

مفتامفتامین در سال ۱۸۹۳ در کشور ژاپن از افلاین ساخته شد ؛ و در جنگ جهانی دوم به نام دیگری مورد استفاده ارتش آلمان قرار گرفت و حتی بزرگان ارتش ، آن را به صورت شکلات ، جهت افزایش هوشیاری خلبانان استعمال کردند.

بعدها این ماده در آمریکا افزایش یافته و برای درمان بی خوابی ، پارکینسون ، الکلیسم و چاقی مفرط به مبتلایان تجویز می مفتامفتامین در سال ۱۸۹۳ در کشور ژاپن از افلاین ساخته شد ؛ و در جنگ جهانی دوم به نام دیگری مورد استفاده ارتش آلمان قرار گرفت و حتی بزرگان ارتش ، آن را به صورت شکلات ، جهت افزایش هوشیاری خلبانان استعمال کردند.

بعدها این ماده در آمریکا افزایش یافته و برای درمان بی خوابی ، پارکینسون ، الکلیسم و چاقی مفرط به مبتلایان تجویز گردید. در سال های اول قرن بیست و یکم ، فراگیری مصرف آن در شهرهای کوچک ، یک فاجعه ی ملی آفرید .

کمترین اثر متامفتامین ، تغییر ظاهری و فییزیکی معتاد است ؛ چون مصرف دارو باعث تنگی عروق می شود و در نتیجه بافت ها ، کم خون و دچار صدمات جبران ناپذیری می شود . صورت پر از جوش می شود و به علت کم شدن گلبول های سفید ، زخم ها دیر التیام می یابند .

مصرف این دارو موجب آزاد سازی مقادیر زیادی دوپامین در مغز و سبب احساس سرخوشی شدید می گردد آن گاه گیرنده های عصبی ، دوپامین را از بین می برند و دیگر حس سرخوشی غیر ممکن می گردد.

استعمال این دارو باعث افزایش فشار خون ، قندخون و درجه حرارت بدن می شود . به علاوه بر مکانیسم های شیمیایی اعصاب مانند تنظیم ضربان قلب ، اشتها ، تمرکز ، خلق و خوی و هوشیاری مصرف کننده اثر سوء می گذارد .

تمایل به فعالیت های شدید فیزیکی و فرو رفتن در آب بسیار از آثار دیگر این ماده است . استفاده طولانی و بی رویه از این دارو به روان پریشی و در موارد خاص منجر به مرگ می شود .

۱۳۴۸۱۵۳۵۷۱

کراک

کراک ، ترکیب اصلاح شده یی از کوکائین هیدروکلراید ( کوکائین پودر شده ) است . کراک کوکائین ، مخلوطی از کوکائین با جوش شیرین و آب است که باهم جوشانده و خشکانیده می شود . ماده ی به دست آمده به صورت قطعه یا سنگ مانند در آورده می شود که گاهی به آن ( راک ) گفته می شود . این شکل دارو چون هنگام حرارت و دود کردن صدای ترق تروق تولید می کند کراک نامیده می شود .

اثر دارو ، بلافاصله پس از مصرف دارو ظاهر می گردد ؛ و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ادامه دارد. این دارو را ، ابتدا به علت گرانی ، فقط افراد پولدار و متمول مصرف می کردند . ولی امروزه با قیمت ارزان در دسترس استعمال کنندگان قرار گرفته است . دارو به صورت بسته های پلاستیکی یا داخل شیشه که معمولا حاوی ۳۰۰ الی ۵۰۰ میلی گیرم است ( برای مصرف دو یا سه مرتبه کافی می باشد ) عرضه می گردد.

اثرات این ماده مانند سایر مواد دقیقا قابل پیش بینی نیست ولی دیده شده مدت زمان کمتری از دیگر مواد مخدر انسان را می کشد .

طرز عملکرد کراک

با یک دم زدن از کراک ، مرکز لذت در مغز تحریک می شود ، حالت از خود بیخود شدن شدید و احساس خوشی مانند برنده شدن در یک رقابت ، شنا در دریا ، مورد ستایش قرار گرفتن و … را به وجود می آورد . سلول های عصبی ، مرکز لذت مغز را می سازند و با دوپامین ، ارتباط برقرار می کنند ؛ این مولکول به عنوان پیام رسان عصبی از یک نرون ( سلول عصبی ) به نرون دیگر می رود .

اثرات زیان بار قابل پیش بینی کراک ( بدون توجه به میزان مصرف دارو )

ناتوانی و علیلی

افزایش تعداد حرکات قلب

ایجاد ضربان شدید شکمی – قلبی

حمله ی قلبی

پیدایش قدرت تحمل سریع از آثار مصرف این ماده می باشد .

علایم و عوارض داروهای نشاط آور

طبق نظر دکتر شهبازی ، تأثیر داروهای نشاط آور در کمتر از یک ساعت در مصرف کننده اثر می گذارد که به صورت احساس لذت مضاعف ، اهر شده و شخص در تخیمین فاصله ها ، شنوانیی ، بینایی و حس لامسه نیز دچار توهم می شود ؛ امیدوار می شود و  خود را در دنیای دیگر می بیند که گویی همه ی آرزوهای خود را دست یافتنی می پندارد .

طبق نظر ایشان با توجه به آشفتگی  ، کج خلقی  ، پرخاشگری ، بدبینی و …. در صورت قطع دارو ، بسیاری از خانم های افراد معتاد ، در این مقطع تقاضای طلاق می دهند . بدبین می شوند ، اتهام می زنند و حتی روی به خودکشی می آورند . به گفته ی ایشان اگر چه نمی توان به طور دقیق گفت چه مدت پس از مصرف این قرص ها اعتیاد حاصل می شود که این موضوع بسته به شخصیت و حالات روانی – جسمانی اشخاص ، متفاوت است ؛ با این حال آمارها نشان می دهد که پس از مصرف ۵ الی ۱۰ عدد ، اعتیاد ایجاد می شود که در صورت قطع آنها بدون علایم جسمانی مهم ، زندگی استعمال کننده کاملا مختل می گردد.

به عنوان مثال از جمله اختلالات فیزیکی حاصله از اکستازی شامل گرفتگی عضلات ، فشرده شدن غیر ارادی دندان ها بر روی یکدیگر ، تهوع ، تاری دید ، ضعف و احساس سرما می باشد ( دکتر مهدی پریدری – ژورنال پزشکی – سال نهم – شماره ۹۹ )

مصرف همزمان روهیپنول با الکل ، سبب عدم کنترل تمایلات مصرف کننده در مقابل هوس ها و غرایز جنسی می شود.

مصرف روهپینول موجب نوعی فراموشی می شود و در نتیجه وقعایع و حوادثی را که در طول مصرف دارو بر او گذشته است را به خاطر نمی آورد . مواردی از مرگ و میر در اثر استعمال روهپینول همراه با الکل و دیگر مواد تسکینی گزارش شده است. مصرف این ماده در امریکا تأیید نشده است و واردات آن ممنوع است . خوشبختانه وجود این دارو در ایران هنوز گزارش نشده است .

۰۱

۰۲

۲

۰۳

نتیجه

تأملی کوتاه بر آنچه گذشت ، کافیست تا ذهن آگاه و بیدار درک نماید . دارویی که می خواهد برای التیام دردها و فشار زندگی خویش انتخاب نماید ، نه تنها کارساز نیست ، بلکه زهری بسیار کشنده و پتکی سنگین است که توسط خود بر جسم و روح شخص فرود می آید .

از دیدگاه روان شناسی شخصیت سه عامل وراثت ، محیط و خود ، در شخصیت افراد نقش بسزایی دارند ، اگر عامل وراثت که بسیار مهم و حیاتی است را به علت خارج از بحث بودن ، کنار بگذاریم ، عامل محیط با توجه به پیشرفت و گسترش بسیار سریع وسایل ارتباط جمعی ، صنعت و غیره که دهکده ی جهانی را ترسیم نموده ، افکار و اعمال اشخاص را تحت کنترل خود درآورده است که البته برخی از روانشناسان عامل محیط را از مولفه ی ( خود ) موثر تر و اساسی تر قلمداد می کنند. اما انسان از آن جایی که خلیفه الله می باشد و صفات خداوندی در وجودش نهفته است . می تواند با تکیه بر ذات مقدس حضرت حق با امید و اعتماد به نفس ( خود باوری ) ، بر مشکلات و هجمه ناملایمات زندگی غلبه کند.

لذا ابتدا به پدر و ماران توصیه می شود در تربیت فرزندان خود کوشا بوده و همان طور که به رشد و نمو جسمی آنها اهمیت می دهند ، ایمان ، امید ، ظرفیت فکری ، روانی و صبر در برابر مشکلات را در عزیزان خود ارتقا دهند. و اما از جوانان خواهشمندیم که اگر به هر انگیزه ای حال ، ارضا حس کنجکاوی ، خوش گذرانی ، فرار از موقعیت ها و فشار روحی – روانی و … خواهان استفاده از مواد مخدر نشاط آور  مخدر هستند و سپس نگاهی سطحی به معتادین بیاندازند و سپس تصمیم بگیرند.

حضرت علی ( ع ) می فرمایند : بگذار وقایع گذشته راهنمای تو در وقایع آینده باشد چرا که امور همیشه به هم شبیهند .

لازم به ذکر است که انها نیز با چنین انگیزه ای وارد شدند . با یک نخ سیگار ….

۳

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup