مشکل اشتغال بخش نظام مهندسی کشور باید برطرف شود | پایگاه خبری آتیه کار

مشکل اشتغال بخش نظام مهندسی کشور باید برطرف شود

مشکل اشتغال بخش نظام مهندسی کشور باید برطرف شود

رئیس کمیسیون خدمات مهندسی و اشتغال شورای مرکزی گفت: نظام مهندسی با بیش از ۴۰۰ هزار عضو در حوزه اشتغال با مشکل جدی روبروست و باید تلاش کرد تا مشکل اشتغال بخش اعظم این تشکل برطرف شود.

به گزارش آتیه کار به نقل از ایرنا، محمد کوسه غراوی روز جمعه در نشست مشترک کمیسیون خدمات مهندسی و اشتغال شورای مرکزی و هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان کرمان افزود: معتقدیم ترمیم جایگاه و نقش موثر مهندسین در مرحله نخست به اعتماد اکثریت مردم بستگی دارد و این قشر از خالص ترین و متخصص ترین افراد جامعه هستند.

وی بیان کرد: اخیرا با وزیر امور خارجه در زمینه همکاری سفرا برای شناساندن توانمندی و ظرفیتهای جامعه مهندسین ساختمانی کشور گفت و گو و رایزنی شده که نتایج مثبتی داشت، ضمن آنکه در سفر اخیر خود به کشور عمان نیز توانستیم در رابطه با تخصص و توانمندی مهندسین مذاکره کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در مجلس در حال بررسی است و پس از اصلاح شاهد تحول اساسی در ارتقاء شأن و منزلت مهندسین خواهیم بود.
وی با اشاره به وقوع زلزله کرمانشاه اظهار کرد: در این واقعه نظام مهندسی به هیچ وجه مقصر نبوده و یکی از نماینده های مجلس در حق نظام مهندسی جفا کرده است.

کوسه غراوی تاکید کرد: باید این نکته را متذکر شوم که در ساخت بیمارستان سازمان نظام مهندسی هیچگونه نقشی نداشته و ساخت و سازهایی از این دست مشمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیست.
وی افزود: درست است به سازمان انتقاداتی وارد است ولی اینگونه مورد هجمه قرار دادن سازمان نظام مهندسی اصلاً کار درستی نیست.

رئیس کمیسیون خدمات مهندسی و اشتغال شورای مرکزی تصریح کرد: آنچه جای اشکال است این است که در حال حاضر هر کسی با اندک سواد و تخصص در حوزه ساخت و ساز ورود کرده و کیفیت ساخت و ساز توسط این افراد هر روزه مورد تهدید قرار می گیرد.

وی ادامه داد: این مشکل ایجاد شده به زیان کشور و مردم خواهد بود و سخن ما این است امر ساختمان از موارد مهمی است که حتما باید به دست اهلش سپرده شود همانگونه که ما خود را محق نمی دانیم که در کار یک پزشک دخالت کنیم باید در امر ساختمان نیز مهندسین ما باید صاحب نظر باشند.

وی ضمن ابراز تاسف از حادثه زیانبار زلزله کرمانشاه و زلزله سالهای قبل در شهرستان بم تاکید کرد: هر چند این حوادث تجربیات سخت و سنگینی بود ولی اینبار باید نقش مهم نظام مهندسی بگونه ای مورد حمایت قرار گیرد که دیگر بر اثر چنین حوادثی شاهد خسارت های جانی و مالی و تخریب سازه ها و ساختمانها نباشیم.
کوسه غراوی تاکید کرد: تمامی طرح های دولتی و غیردولتی زیر نظر این فعالان با تجربه اجرا شود .

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان نیز با گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان زلزله کرمانشاه گفت: این حوادث زیانبار باید برای همه بخصوص افرادی که بدون داشتن تجربه در حوزه ساخت و ساز وارد می شود درسی بزرگ و عبرت آموز باشد.

مجید اسماعیلیان افزود: اخیراً سازمان نظام مهندسی مورد بی مهری قرار گرفته و این انتقادات مغرضانه و غیر منصفانه است.

وی تصریح کرد: بیش از ۲ دهه از عمر قانون نظام مهندسی می گذرد و نیاز به بازنگری دارد در کمیسیون عمران مجلس بررسی های مقدماتی آن صورت گرفته است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان بیان کرد: سازمان به صورت تشکل حرفه ای طی دو دهه کنترل خدمات مهندسی اعضاء خود ورود پیدا کرده و امروزه با تعداد بیش از چهارصد و پنجاه هزار نفر یکی از بزرگترین تشکل های حرفه ای کشور است و در بخشهای زیادی بار حاکمیت را به دوش می کشد.

وی تاکید کرد: امیدوارم با اصلاح قانون نظام مهندسی یکبار آن هم برای همیشه فرآیند ساخت و ساز در همه اجزاء و بخش ها به کارگزاران حقیقی آن که مهندسان هستند واگذار شود که یقینا این امر در راستای حفظ حقوق بهره برداران خواهد بود.

اسماعیلیان با اشاره به چهاردهمین سالروز زلزله بم اظهار کرد: نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان در بازسازی بم و مدیریت مهندسین سراسر کشور بسیار مهم و سازنده بود و بازسازی بم نمره قبول خوبی را آورد.

وی افزود: استان کرمان با داشتن ۲۰ نمایندگی در کل استان به اشاعه فرهنگ ساخت و ساز پرداخته است.
وی بیان کرد: استان کرمان در سال ۹۱ رتبه برتر مقررات ملی را کسب کرد و در بخش آموزش نیز کارهای مهمی صورت گرفته و هم اکنون استان کرمان در پنج شهرستان استان کرمان مرکز آموزش دارد.

این نشست با هدف بررسی مشکلات نظام مهندسی و اشتغال و حفظ جایگاه و منزلت جامعه مهندسین فعال در عرصه ساخت وساز در هتل پارس برگزار شد.

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup