مصاحبه با محمد عرب مؤسس و مدیرعامل کفش شیما و صادرکننده نمونه کشوری – بخش دوم | پایگاه خبری آتیه کار

مصاحبه با محمد عرب مؤسس و مدیرعامل کفش شیما و صادرکننده نمونه کشوری – بخش دوم

مصاحبه با محمد عرب مؤسس و مدیرعامل کفش شیما و صادرکننده نمونه کشوری – بخش دوم

من یک مدیر هستم باید از گوشه و کنار محل کارم اطلاع داشته باشم . اگر یک ناظر شفاف سازی بگوید مثلا به این کارگر داره ظلم میشه و این اطلاعات به دست من برسه بنده برایش تصمیم می گیرم . در کشور ما هم خبرنگارها می بایست نقاط ضعف و قوت کار را بدون هیچ حاشیه اعلام نمایند تا مسئولین بتوانند تصمیم گیری و راهکار درستی اتخاذ نمایند. نقش مطبوعات بسیار مهم است .

باسلام . لطفا خودتان را معرفی نمایید .

بسم الله الرحمن الرحیم . من محمد عرب هستم . تولید کننده کفش و ملزومات کفش مانند صندل ، دمپایی و … در این زمینه کارهای زیادی ارائه نمودیم .

آقای عرب از چه سالی شروع به فعالیت کردید ؟

از سال ۱۳۶۴ به طور مستقیم مشغول به کار شدم . پدرم در کار کفش سابقه بیشتری داشتند . البته در زمینه فروش کفش ، اما من اصلا علاقه ای به بازار و فروش کفش نداشتم . به همین خاطر از همان ابتدا از پدرم جدا شده و چون به تولید علاقه زیادی داشتم . در سنینی که به تحصیل مشغول بودم در رشته مکانیک به تحصیل پرداختم . در سن ما رشته های فنی زیاد نبود یکی مکانیک بود و دیگری برق ، من به دلیل علاقه زیادی که به کارهای فنی داشتم رشته مکانیک را انتخاب کردم .

ما در بررسی هایی که داشتیم دریافتیم شما از تولیدکنندگان نمونه و صادرکنندگان برتر هستید . از ویژگی های کفش شیما بگویید که توانسته موفق به جذب مشتری در خارج از کشور باشد ؟

ما از اول ، این سیستم را دنبال می کردیم که کفش هایی به مردم بدهیم که در مقابل پولی که دریافت می کنیم . جنس خوب عرضه نماییم . برای ما منافع مشتری از اولویت های بالا بود . نه اینکه پولی دریافت کنیم و به منافع مشتری توجهی نداشته باشیم . به همین خاطر سعی کردیم کم فروشی نکنیم . کفش های بادوامی ارائه بدهیم . شاید در ابتدای کار ظاهر کفش ها زیبایی زیادی نداشتند اما مقاوم بودند و همین ویژگی سبب شد تا مورد توجه مردم شهرستان ها قرار بگیرد و خریداران از دوام ، کیفیت و قیمت مناسب اطمینان داشته باند . این سه عامل ویژگی هایی بود که روی آن تأکید داشتیم و همین عوامل سبب شد کفش شیما فروش خوبی داشته باشد .

۱۲۰

متوجه شدیم شما در زمینه تولید محصولتان موفق به اخذ ایزو هم شده اید ؟

بله تقریبا هشت سال پیش ما ایزو گرفتیم . حالا هم می خواهیم ایزو ده هزار و دو و ایزو ده هزار و سه بگیریم این ایزوها برای رضایتمندی مشتریان طراحی شده و ما به دنبال اخذ این ایزوها هستیم

با این تفاسير کفش شیما جزء برندهای برتر ایرانی است . شما چه سالی صادرکننده نمونه بودید ؟

سال ۹۲ صادر کننده نمونه کشوری بودیم . سالهای ۹۱ ، ۹۲ ، ۹۳ یعنی سه سال پی در پی ، صادرکننده نمونه استانی بودیم .

صادرات کفش شیما به چه کشورهایی بوده است ؟

ما به کشورهایی چون عربستان سعودی ، عمان ، افغانستان ، عراق و کوبا از سال ۷۳ صادر می کردیم . زمانی که روابط ایران و کوبا کمی مشکل داشت ، آن ها تعرفه هایی روی کفش های ایرانی گذاشتند که ما نتوانستیم صادرات را به این کشور ادامه دهیم اما صادرات خوبی در سال ۷۳ و ۷۴ داشتیم .

هدف شما برای ۳ تا ۵ سال آینده در بازار ایران و بازار صادراتی چه اهدافی دنبال می کند . کفش شیما تا ۵ سال دیگه چه برنامه هایی دارد تا بتواند صادرکننده نمونه باقی بماند .

ما همیشه هدفمان توسعه کارخانه بوده نه از لحاظ کمی بلکه از لحاظ کیفی ، ما یک زمان کفش های ارزان قیمت را با سیستم مناسب توسعه می دادیم همانطور باشه ولی از لحظا کمی بیشتر کار می کنیم در قسمت کفش های چرمی مون تحقیقات زیادی انجام دادیم که چه چرم هایی را بیاوریم تا نفوذپذیری بالایی داشته باشد ، پا راحت باشه ، با توجه به ارگونومی پا مردم چه کفش هایی استفاده کنند تا با آن راحت باشند البته الان به همین شکل است ما صدای مشتری را داریم خیلی از مشتریان از کفش ها تشکر می کنند و می گویند هم کفش ها خوبند هم قیمت مناسبه این برای ما رضایتمندی خوبی را ایجاد می کند .

در سال هایی که به تولید و عرضه کفش می پرداختید قطعا با مسائل عدیده ای ربرو شده ایند . به نظر شما ضعف عمده نظام سیاست گذاری در زمینه حمایت از تولیدکنندگان چیست ؟ 

ما در نظام سیاست گذاری جهت حمایت تولیدکنند با دو رکن مواجه هستیم . یک رکن اینست که دوست دارند کشور به سمت تولید برود . تنها چیزی که کشور را می تواند نجات دهد تولید است آن هم تولید غیر نفتی ، ما از لحاظ تولیدات پتروشیمی محصولات خوبی داریم ولی این محصولات با ارزش افزوده بالاست . هدف نظام این است که کاری بکنند تا در کشور تولیدات با ارزش افزوده بالا رونق بگیرد . ولی مشکلی که در این سیستم می بینم ناهماهنگی بین وزارت خانه هاست که در این کشاکش ضربه به تولید می زند . مثلا بانک ها می خواهند کاری انجام دهند تولید اولین قربانی آن ها می شود . می بینیم اداره دارایی می خواهد ارزش افزوده از مردم بگیرد ، درست است که ارزش افزوده می بایست گرفته شود اما ، در این کشاکش چه کسی اولین قربانی طرح می شود . افرادی که شناسنامه دارند و زحمت می کشند . نظر تولید کنندگان نیز پرداخت مالیات است . اما به چه صورت ؟ چرا جنسی که از گمرک کشور بیرون نرفته ، مشمول این طرح است . یا مواد پتروشیمی که خریداری می شود و  هنوز کاری بر آن انجام نداده ایم و محصولی ساخته نشده می بایست ابتدا مالیات آن را بپردازیم .

IMG_4046

تعریف مالیات ارزش افزوده چیست ؟ مالیات ارزش افزوده یعنی شما کاری انجام می دهید قیمت آن کار بالا می رود . شما باید مابه التفاوت آن را بپردازید . در تمامی کشورها مالیات ارزش افزوده وجود دارد در کشور ما فعلا ۹ درصد است امادر برخی از کشورها این رقم به ۱۸ درصد می رسد . اما دولت خدمات زیادی به مردم می دهد در بسیاری از این کشورها  درمان مجانی است به خاطر خدماتی که به مردم می دهد طبیعتا ارزش افزوده این کشورها بالاست .

حالا می گوییم مسئولین چرا بازار ما از تحرک افتاده ، چرا قاچاق کالا در کشور زیاد شده است ؟ به خاطر قوانینی است که خودمان گذاشتیم . از وقتی مالیات ارزش افزوده شروع شده رکود ما چند برابر شده است . اگر آمار را بررسیی نماییم دو مورد نشان داده شده است . اول رکود در بازار داخلی و تولیدات داخلی دوم افزایش قاچاق کالا . همین امر سبب از بین رفتن تولیدات در بازار داخلی شده است . الان خطر احساس می شود .

در مورد کار ، سازمان تأمین اجتماعی به جایی که به بیمه حوادث و سلامت بپردازد ، بیمه بیکاری به جوان می پردازد. سازمان تأمین اجتماعی مربوط به بازنشست ها است و باید طوری برنامه ریزی نماید که بتواند به نیازهای بازنشسته ها توجه داشته باشد و حقوق آن ها را بپردازد . وقتی این سازمان به جوان حقوق بیکاری می دهد . نظام کار تهدید می شود . کشور منابعش را به افرادی می دهد که بیکار شده اند و مولد کارمان که باید مورد حمایت دولت قرار گیرد . خوابیده ، این سیستم سبب می شود پویایی و کارایی نظام کار از بین برود .

وزارت کار با همراهی رسانه ها باید صمیمیت بیشتری بین کارگر و کارفرما ایجاد نماید . می بایست برنامه هایی ساخته شود که در آن مدیر نسبت به کارگرانش مسئولیت بیشتری حس نماید . و کارگر را جزئی از اعضای بزرگ خانواده کاری خویش بداند . آن کارگر هم بداند عضوی از مجموعه بزرگ آن ارگان و سازمان و کارخانه است . بهتر است در این مورد با ساختن سریالها و آموزش ها توسط رسانه ها همدلی بین کارگر و کارفرما ایجاد شود . متأسفاه این روزها کارگر با کارفرما و کارفرما با کارگر غریبه شده است . دیگه درد کارگر حس نمی شود ، رسالت وزارت کار اینه که با آموزش فرهنگ کار همدلی و مهربانی را بین کارگر و کارفرما حاکم نماید . زندگی یعنی امید اگر امید نباشد کاری پیش نمی رود و متأسفانه این روزها این امید کم رنگ تر شده و بیشتر مسائل با ناامیدی پیش می رود .

ادامه دارد

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup