مقررات مربوط به اشتغال اتباع خارجی در ایران | پایگاه خبری آتیه کار

مقررات مربوط به اشتغال اتباع خارجی در ایران

مقررات مربوط به اشتغال اتباع خارجی در ایران

وزارت کارواموراجتماعی با رعایت شرایط زیر در مورد صدور روادید با حق کار مشخص برای اتباع کشورهای خارجی موافقت و پروانه کار صادر خواهد کرد :

در میان اتباع ایرانی آماده به کار افراد داوطلب واجد تحصیلات و تخصص مشابه وجود نداشته باشد .
– فرد خارجی دارای اطلاعات و تخصص کافی برای اشتغال به کار موردنظر باشد .
– از تخصص مهاجرین خارجی برای آموزش و جایگزینی افراد ایرانی استفاده شود .
وزارت کار و امور اجتماعی با وجود شرایط زیر می‌‏تواند نسبت به صدور، تمدید وتجدید پروانه کار برای اتباع مهاجر اقدام نماید :
الف – تبعه خارجی که حداقل ده سال مداوم در ایران اقامت داشته باشد.
ب – تبعه خارجی که دارای همسر ایرانی باشد.
ج – مهاجرین کشورهای خارجی و پناهندگان سیاسی با داشتن کارت معتبر مهاجرت یا پناهندگی با موافقت کتبی وزارت کشور و امور خارجه
پروانه کار می‌‏تواند حداکثر برای مدت یک سال صادر یا تمدید و یا تجدید شود و هزينه هر پروانه‌ كار اتباع خارجي پانصد هزار تومان است.
در مواردی که مصلحت صنایع کشور اشتغال فوری فرد خارجی را طلب کند، وزیر مربوطه مراتب را به وزارت کار و امور اجتماعی اعلام نموده و با موافقت وزیر کار و اموراجتماعی برای تبعه خارجی، پروانه کار موقت بدون رعایت تشریفات مربوطه صادر خواهد شد. مدت اعتبار پروانه کار موقت حداکثر سه ماه است. پروانه کار جهت استخدام کارشناسان خارجی، در هر مورد پس از تصویب مجلس شورای اسلامی از طرف وزارت کارواموراجتماعی صادر خواهد شد.
اگر اتباع خارجي در ایران با سرمايه‌ بيش از ۳۰۰ هزار دلار شغلي را براي خود ایجاد كنند، مي‌‌‏توانند با مراجعه به مراجع رسمي كار خود را شروع كنند.
اشتغال زنان افغان در ایران غير قانوني است.

کدخبرنگار ۱۸۰۰

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup