هدف گذاری ، هدف گزینی ( Goal setting ) | پایگاه خبری آتیه کار

هدف گذاری ، هدف گزینی ( Goal setting )

هدف گذاری ، هدف گزینی ( Goal setting )

هدف گذاری یا هدف گزینی ، فرآیندی است برای مشخص نمودن اهدافی که شخص در سر می پراند . داشتن هدف لازمه یک زندگی موفق و پر شور و شوق است .

به عبارت دیگر داشتن اهداف مدون ، به زندگی معنا و جهت می دهد . هدف گذاری ، یک روش موثر برای اندیشیدن درباره آینده ایده آل است و باعث می شود شما برای تبدیل این آینده ایده آل است و باعث می شود شما برای تبدیل این آینده ذهنی به واقعیت ، به سر شوق بیایید . تعیین اهداف به شما کمک می کند ، جایی را که می خواهید در زندگی به آن برسید ، انتخاب نمایید .

یکی از ویژگی های انسان های موفق آن است که هدف دارند و برای رسیدن به اهداف خود ، برنامه ریزی و اقدام می کنند .

تعیین هدف : فرمول ارزشمندی است که اولا بسیاری از افراد موفق جامعه از جمله ورزشکاران حرفه ای و صاحبان کسب و کارهای پر رونق از آن استفاده می کنند و ثانیا در همه زمینه ها کاربرد دارد .

تنظیم اهداف به شما دید بلند مدت و انگیزه کوتاه مدت می بخشد .

شما با مشخص کردن اهداف خود به گونه ای دقیق ، واضح و بدون ابهام ، می توانید به راحتی فاصله خود تا آنها را اندازه گیری کرده و آنچه را که قبلا طاقت فرسا و بی معنی می دانستید ، با شور و علاقه انجام دهید .

این شیوه باعث می شود شما با برخی توانایی ها و استعدادهای پنهان خود در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده آشنا شوید . به این سان اعتماد به نفس تان به طور چشمگیری افزایش می یابد .

تعیین اهداف فرآیندی است که در چند مرحله انجام می شود :

ابتدا تصویر کلی از آنچه که از زندگی خود می خواهید را ترسیم کنید . آنچه در ده سال آینده می خواهید بدست آورید را یادداشت نمایید.

به عبارت دیگر اهداف کلانی که مایل هستید در زندگی به آنها دست یابید را مشخص کنید

۸

این اهداف عبارتند از:

شغل : می خواهید در شغل و حرفه خود به چه سطحی برسید یا به چه پست و مقامی دست یابید ؟

مالی : می خواهید در هر مرحله از زندگی چقدر مال و ثروت به دست آورید ؟ این امر چه ارتباطی با شغل فعلی تان دارد . آیا نیاز است سرمایه گذاری نمایید و یا در شغلی دیگر مشغول به کار شوید ؟

آموزش : شما به یادگیری چه دانش ها و فنونی نیاز دارید ؟ به چه دانش هایی علاقه دارید ؟ برای دست یابی به اهدافتان چه مهارت و علومی را می توانید بیاموزید ؟

خانواده : آیا می خواهید خانواده تشکیل دهید ؟ یا خانواده دارید و تصمیم به بچه دار شدن گرفته اید اگر چنین است شما چگونه می توانید پدر و مادر خوبی باشید ؟ دوست دارید همسر ایده آلتان چه خصوصیاتی داشته باشد ؟ دوست دارید همسر یا دیگر اعضای خانواده تان ، شما را چگونه ببیند و با چه واژگانی توصیف کند .

هنر : آیا شما هیچ هدف هنری دارید ؟ به کدام زمینه هنری علاقه دارید ؟

احساسات : آیا بخشی از رفتار و سلوک شما ، به گونه ای است که نسبت به آن احساس ناراحتی می کنید و در دل آرزومندید که ای کاش این رفتار از شما بروز نمی کرد ؟ اگر چنین است هدفی برای بهبود این رفتار تعیین کنید یا راهی برای حل این مشکل بیابید .

ورزش : آیا شما سودای رسیدن به هدف یا اهداف ورزشی را در سر می پرورانید ؟ آیا می خواهید در کهنسالی از سلامتی قابل قبولی برخوردار باشید ؟ چه مراحلی برای نیل به این هدف ، در ذهن دارید ؟

لذت بردن : چگونه می خواهید از زندگی تان لذت ببرید . برنامه تان برای داشتن شادی و خرسندی چیست ؟ چه چیزهایی شما را شاد می کند ؟

کمک به دیگران : آیا می خواهید جهان را به جایی بهتر برای زندگی کردن تبدیل کنید ؟ اگر چنین است چگونه ؟

آنچه را که در بالا گفته شد ، به دقت بخوانید و زمانی برای پاسخ دادن به سوالات آن اختصاص دهید .

سپس از هر مجموعه ، یک یا چند هدف برتر را که نشان دهنده تمایل قلبی شماست انتخاب کنید

دوباره این اهداف را بخوانید و آن ها را چک  و اصلاح کنید تا در پایان چند هدف بسیار مهم که شما می خواهید بر آنها واقعا تمرکز کنید پیش روی خود داشته باشید .

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup