ورزش کردن، خواب کافی و تغذیه سالم سه شاهراه تندرستی | پایگاه خبری آتیه کار

ورزش کردن، خواب کافی و تغذیه سالم سه شاهراه تندرستی

ورزش کردن، خواب کافی و تغذیه سالم سه شاهراه تندرستی
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ورزش کردن، به اندازه و خوب و زود خوابیدن و تغذیه سالم سه اصل شاهراه تندرستی است.

 حسین رضایی زاده به عنوان سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه امروز تهران با اشاره به این حدیث که «عقل سالم در بدن سالم است» و این آموزه دینی و اسلامی که« بدن ما امانتی است که باید سلامت نگه ش داریم» افزود: با وجود این آموزه های دینی چه کنیم که سلامت بمانیم و سطح سلامتی مان را افزایش دهیم؟.
وی اضافه کرد: از دیدگاه طب اسلامی و دیدگاه حکیم بزرگ ابوعلی سینا ۶ اصل را باید در طب سنتی ایرانی مورد توجه قرار دهیم که یکی از مهمترین اصل ها وضعیت آب و هوا ، گرمی ، سردی، آلوده یا تمیزبودن و شرایطی است که آب و هوای ما ایجاب می کند.
رضایی زاده ادامه داد: اصل دوم خوردن و آشامیدن است که طبیعی یا مصنوعی و یا فرآورده باشد و اصل سوم موضوع حرکت و سکون است به این معنی که چقدر کار و استراحت کنیم و چه فعالیت های روحی و جسمی داشته باشیم.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اصل چهارم وضعیت خواب و بیداری است که چقدر، چگونه و چه اندازه بخوابیم.
رضایی زاده افزود: اصل پنجم پاکسازی بدن و دفع سموم از طریق عرق کردن ، دفع ادرار و مدفوع در وقت و موقعیت مناسب است و وضعیت روحی و روانی مثبت و منفی اصل ششم تندرستی از دیدگاه طب اسلامی است.
رضایی زاده با اشاره به بیماری های فراگیر در میان ایرانیان گفت: فشار خون بالا، دیابت و قند خون بالا، چربی خون بالا و غیرطبیعی، بیماری های قلبی عروقی و کبد چرب و پوکی استخوان از انواع و اقسام بیماری های رایج در کشور ماست به طوری که اگر در همین جمع بپرسیم، تعداد زیادی به آن مبتلا هستند و در هر خانواده ای حد اقل یک نفر به این انواع مبتلاست.
وی با طرح این سوال که چقدر از این بیماری ها دست ماست و چقدر از این موارد ناگزیر است؟ افزود: آن قسمتی که به سازمان های بهداشتی و درمانی مربوط است درحال تلاش هستند اما ما و شما چه وظیفه ای داریم؟ آیا اصول سبک اسلامی و آموزشی را رعایت می کنیم، آیا خودمراقبتی داریم؟ آیا راه حل تولید و واردات و مصرف داروست؟ یا اینکه خودمان به عنوان خانواده باید حرکتی کنیم.
رضایی زاده افزود: آیا فکر نمی کنیم بر اثر انواع این بیماری ها کیفیت زندگی ما پایین می آید و میانگین سن جامعه کاهش می یابد.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سال ۹۱ مقام معظم رهبری درخصوص اصلاح سبک زندگی تذکر موکد دادند اما چقدر انجام دادیم؟ این درحالیست که در بسیاری از کشورها با تمرکز بر رسانه و آموزش کودکان و نوجوانان خود به سمت اصلاح سبک زندگی شان پیش رفتند آنها عمل می کنند اما ما فقط درباره اش صحبت می کنیم.
رضایی زاده افزود: یکی از مهمترین دستورات این است که باهم خوری، بدخوری و روی هم خوری و پرخوری نکنیم، یعنی چند جور غذا را باهم نخوریم اما متاسفانه سبک زندگی ما برخلاف اینهاست.
وی با اشاره به اینکه از قدیم روی ماست، خیار، مویز، گردو و غیره می ریختند تا سردی ماست را بگیرند، گفت: چرا ما این کارها را نمی کنیم، سالاد، میوه و ماست خودشان غذا هستند و خوب است که ما آنها را به عنوان میان غذا مصرف کنیم نه همراه غذا چراکه این مواد غذایی باعث تاخیر در هضم غذا می شود
.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود:خوردن غذای چرب و سرخ کردنی مثل پیتزا از مواردی است که موجب ابتلا به کبد چرب می شود و متاسفانه نمی توان به خاطر شرایط جامعه جوانان را از خوردن آن منع کرد به همین خاطر توصیه ما کمتر و گهگاه خوردن آن است.
رضایی زاده گفت: آب یخ و آب سرد از مواردی است که باید از خوردن آن در مواردی مثل صبح ناشتا، حین و بعد ورزش اجتناب شود.
وی با اشاره به اینکه خوردن نوشابه به دلیل ترکیبات اسیدی از مواردی است که باید در آن تامل جدی کنیم، افزود: کشور ما چهارمین مصرف کننده نوشابه در جهان است که این رکورد خوبی نیست.
رضایی زاده گفت: خوب است که شربت زرشک، عناب، بیدمشک و دیگر شربت های گیاهی را به سبد غذاهایمان برگردانیم.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نوشیدن چای و قهوه افزود: خوردن چای و قهوه ای که طعم دهنده و نگهدارنده نداشته باشد گهگاه ایراد ندارد اما ما نسکافه های دارای طعم دهنده و نگهدارنده های بسته بندی شده به هیچ وجه تایید نمی کنیم.
رضایی زاده شاهراه تندرستی را شامل سه اصل دانست و گفت : ابتدا ورزش کردن اما متاسفانه ما شور و نشاط و ورزش و تندرستی مان کم شده است. تدبیر دوم خواب است که باید به اندازه و خوب و زود بخوابیم و سومین تدبیر تغذیه سالم است .
منبع به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما،
کد خبرنگاری۱۸۰۱
دانلود (۷)
مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup