کارآفرینان موفق روستای سقی از توابع شهرستان گناباد | پایگاه خبری آتیه کار

کارآفرینان موفق روستای سقی از توابع شهرستان گناباد

کارآفرینان موفق روستای سقی از توابع شهرستان گناباد

باخبر شدیم در روستای سقی از توابع شهرستان گناباد، کارآفرین موفقی وجود دارد که توانسته در این منطقه گیاه آلوئه ورا کشت کند و اشتغال زایی در یک روستای کوچک را توسعه دهد.

مصاحبه کوتاهی با این کارآفرین موفق داشتیم و از ایشان خواستیم تا در مورد کاشت این محصول از ابتدای کاشت تا مشکلات و… را برایمان توضیح دهند .

اینجانب علی رضایی در سال ۱۳۹۲ با هدف خوداشتغالی در منطقه جنوب خراسان شهرستان گناباد بعد از تحقیقات برای تولید زالو ، آلوئه ورا ، ورمی کمپوست وقارچ تولید گلخانه ای آلوئه ورا، را انتخاب و به همراه برادرم مهدی رضایی و جناب علی رضایی عزیز شروع به کاشت این گیاه در گلخانه ای به متراژ ۱۰۰۰ متر کردیم.

بازدید فرماندار گناباد از گلخانه

بازدید فرماندار گناباد از گلخانه

چرا آلوئه ورا ؟ به علت خشکسالی هالی متوالی ما باید محصولی تولید میکردیم که مصرف آب پایین و در برابر گرما مقاوم  باشدکه نهایتا ما آلوئه ورا،  را انتخاب کردیم، آلوئه ورا بومی آفریقا و جنوب ایران است، نسبت مصرف آب نسبت به کشتهای دیگر یک به پنج است.

در شروع کار بجز کمیته امداد امام خمینی هیچ ارگانی حمایت مالی و مشاوره کاری به ما ندادند، سال ۱۳۹۲ من و برادرم با دریافت ۱۵میلیون تومان از کمیته امداد امام خمینی شروع به کارکردیم. امسال مجددأ کمیته امداد جهت توسعه کار با وام موافقت کردند ولی متأسفانه بانک سپه برای ضامن، ۲ کارمند و یک کاسب از ما معرفی نامه خواستند و یک هفته مهلت برای دریافت این معرفی نامه دادند، در نهایت ۶ روز بعد ، روز جمعه تماس گرفتند و گفتند: مهلت وام شما به اتمام رسیده ما فردا وام شما را برگشت میزنیم۰

photo_2017-01-16_01-22-42

بازدید معاون رییس جمهور در امور کشاورزی از گلخانه

مبلغ وام چقدر بود؟ سی میلیون تومان که متأسفانه ارگانهایی دولتی شهرستان گناباد مخصوصأ منابع طبیعی و اداره آب منطقه برای گلخانه داران و کسانیکه تازه میخواهند شروع به تولید کنند مانع تراشی میکنند و اجازه ساخت سالن نمیدهند فقط ظاهرأ از تولید طرفداری میکنند به مرحله عمل که میرسد بهانه های مختلف می آورند چند نفر را جریمه کردند خلاصه به هر بهانه کار را تعطیل میکنند.
ما تا سال ۱۳۹۵ تنها گلخانه این منطقه بویم خوشبختانه پس از نتیجه گیری گلخانه آلوئه ورای ما،  ۶ نفر دیگر از  اهالی روستا هم هر کدام هزار متر گلخانه آلوئه ورا زده اند ولی متأسفانه مشکل همه افرادی که شروع به کشت کرده اند، زمین است و تسهیلات کم بهره و مهمتر باضامن کمتر است.

photo_2017-01-16_01-27-03

دربحث زمین منابع طبیعی میگوید زمینهای غیر کشاورزی ملی است ولی اجاره هم نمیتوانیم بدهیم چون خودمان هم پلاک نداریم شماهم اجازه کار ندارید باید صبر کنید تا در آینده ما پلاک بزنیم بعدا شما از ما اجاره کنید.
ما تعاونی میخواهیم به ثبت برسانیم و یک کار بزرگتر در خود روستا شروع کنیم ولی زمین نداریم.به عنوان کشاورز نمونه امسال شهرستان شناخته شدم که اگر تسهیلات بدهند و اجرا شود و همه به انجام آن تشویق میشوند و کشاورزی از حالت خواب در روستا خارج میشود.

photo_2017-01-16_01-34-35

آیا در گناباد در فضای باز میشه آلوئه ورا کشت کرد یا نه؟ با توجه به اینکه اقلیم آب و هوایی گناباد گرم و خشک است بسیار خوب است برای کشت آلوئه ورا اما حتما باید بصورت گلخانه ای کشت شود چون زمستان بسیار سرد است و این گیاه در دمای کمتر از ۵- دچار آسیب جدی میشود

هزینه ی یک سالن هزار متری برای کشت آلوئه ورا چقدراست و نیاز به چه تعداد پاجوش دارد؟ هزینه یک سالن هزار متری تقریبا بین ۱۰ الی۱۲میلیون تومان می باشد

تعدادش بستگی به فواصل کشت شما داره ولی با اندازه استاندارد نیازبه ۳۵۰۰ قطعه پاجوش خواهد بود.

photo_2017-01-16_01-35-01

من قصد دارم در ۳۰۰ متر زمین  در هر متر ۸ عدد آلوئه ورا در کل ۲۴۰۰ عدد آلوئه ورا در منطقه ی میانه  از شهرستان های استان تبریز بکارم آیا شما آماده عقد قرارداد با بنده هستید؟؟

مشکلی نیست ولی این تراکم فقط باید از طریق کف بر برداشت کنید و نمیتونید برگ زنی کنید در ضمن حتما باید خاکتون و تقویت کنید و زه کش خوب بزارید

هزینه های یک گلخانه هزارمتری چقدره؟

کل هزینه ها برای ساخت هزار متر گلخانه آلوئه ورا

ساخت سازه ۱۲ میلیون خرید پاجوش ۷میلیون و

آبیاری قطره ای ۲ میلیون

هزینه استخر یا تانکر ۴ میلیون

جمع کل ۲۵ میلیون

البته هزینه ها میتواند ۱ الی۲

کم یا اضافه شود

photo_2017-01-16_01-43-38

 

امیدوارم در آینده ای نه چندان دور شاهد موفقیتهای بیشتری از  این کارآفرینان سربلند که از سه سال گذشته تلاش خود را شروع کردند با کمک ارگانهای دولتی در چارچوب شعار امسال رهبر انقلاب “اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل” باشیم۰

کد خبرنگاری ۱۸۰۱

مطالب مرتبط:

يک ديدگاه

  1. کریمی می‌گه:

    باسلام وخسته نباشید اگر امکان دارد می تونید شماره تلفن اقای رضایی را جهت مشاوره کاشت این گیاه ارسال نمایید متشکر

یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title


My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup