کاهش سفره های زیر زمینی مهمترین چالش زیست محیطی کشور است | پایگاه خبری آتیه کار

کاهش سفره های زیر زمینی مهمترین چالش زیست محیطی کشور است

کاهش سفره های زیر زمینی مهمترین چالش زیست محیطی کشور است

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از کاهش سفره های زیرزمینی به عنوان مهم ترین چالش زیست محیطی خبر داد و گفت: بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته میزان آب های زیر زمینی به شدت کاهش یافته است که برای رفع این چالش بزرگ مقابله با بهره برداری های بی رویه امری ضروری است.

خداکرم جلالی افزود: با توجه به آنکه منابع زیرزمینی بیش از ۵۵ درصد منابع آبی کشور را تامین می‌کنند اما پس از انقلاب اسلامی کمتر از نیم درصد اعتبارات به بازسازی این منابع اختصاص یافت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در بهبود منابع آب و خاک و توسعه پایدار فرآیند پوشش گیاهی تاثیرگذار است که بدین منظور باید سرمایه گذاری ویژه ای در این حوزه صورت گیرد.

منبع پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)

کدخبرنگاری۱۸۰۱

jalali

به گفته این مقام مسئول در برنامه ششم توسعه مقرر شده که سالانه در ۲ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری صورت گیرد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به ضرورت تعادل بخشی سفره های زیرزمینی بیان کرد: خشکسالی های پی در پی، فرسایش خاک، افزایش سیلاب، منفی شدن بیلان سفره های زیرزمینی و فرو نشست زمین ناشی از تغییر اقلیم سال های اخیر است که با اجرای عملیات آبخیزداری می توان از تخریب سفره های زیر زمینی جلوگیری کرد.

وی در ادامه یادآور شد: با هماهنگی وزارت نیرو در صدد هستیم تا بیلان منفی آب از ۱۰ میلیارد متر مکعب کاهش یابد تا بعد از مدتی زمین های حاصلخیز به عرصه های بیابان تبدیل نشوند.

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup