۱۰ هزار تعاونی روستایی ایجاد خواهد شد | پایگاه خبری آتیه کار

۱۰ هزار تعاونی روستایی ایجاد خواهد شد

۱۰ هزار تعاونی روستایی ایجاد خواهد شد

مدیرکل تعاونی‌های وزارت کار گفت: هدف نهایی ما ایجاد ۱۰ هزار تعاونی روستایی در ۱۰ هزار روستای کشور است که تحقق این امر نیازمند همکاری تعاون‌گرها و تقویت و ترویج فرهنگ ایجاد تعاونی‌ها است تا بتوان بخشی عمده‌ای از اقتصاد را در قالب تعاونی‌ها مدیریت کرد.

به گزارش آتیه کار به نقل از  ایسنا، یعقوب رستمی در جشنواره تعاونی‌های برتر لرستان، اظهارکرد: در نتیجه ایجاد تعاونی‌ها در کشور برای یک میلیون و ۶۴۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود که سهم استان لرستان در این بین ۳۲ هزار و ۹۴۲ نفر است.

وی افزود: در حال حاضر ۹۴ هزار و ۵۲۸ تعاونی در سراسر کشور فعال است که از این بین ۳۵۴۶ تعاونی مختص استان لرستان است. ۱۰ میلیون نفر عضو در تعاونی‌های کشور هستند که ۹۸۳ هزار و ۲۰ نفر از آنها در لرستان است که این آمار بیانگر ظرفیت‌های استان لرستان است که می‌توان از آنها بهره گرفت تا بتوان بخشی از مشکلات اقتصادی و تولیدی و اشتغال را با کمک این تعاونی‌ها مرتفع کرد.
مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هر روستا بنا بر ظرفیت‌هایی که در بخش‌های مختلف دارد تشکیل تعاونی می‌دهند تا بتوان روستاها را در زمینه تولید و اشتغال تقویت کرد. در استان لرستان ۱۲۴ روستا معرفی شده که در نهایت برای ۳۷ روستا از روستاهای استان لرستان سهم ایجاد تعاون روستایی مشخص شد.
رستمی اظهارکرد: از بین تعاونی‌های برتر سراسر کشور که در این هفته معرفی و تجلیل می‌شوند سه تعاونی از لرستان است که بیانگر ظرفیت این استان در بخش تعاونی‌ها است.
غضنفری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان در دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر لرستان، اظهار کرد: این جشنواره‌ها باید تبدیل به نمونه‌پروری و ارتقاء فرهنگ تعاون و همکاری در جامعه شود.  

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان تصریح کرد: واحدهای تولیدی کوچک اقتصادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در تولید و ایجاد اشتغال و به عبارتی کارآفرینی و توزیع عادلانه ثروت نقش بسزایی دارند. رشد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جوامع خصوصا جوامع سنتی در گرو ایجاد تعاونی‌ها، همکاری و مشارکت مردم است. در ایران مطابق اصل ٤٤ قانون اساسی اقتصاد بر سه موضوع تعاونی، دولتی و خصوصی تاکید شده است. در جوامع نتیجه ایجاد تعاونی‌ها علاوه بر تولید و اشتغال باعث حذف معضلات اجتماعی نیز می‌شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان افزود: با نگاهی اجمالی به عملکرد دولت تدبیر و امید مشخص می‌شود که فعالیت‌های آن بیشترین سنخیت را با موضوع تعاون و همکاری دارد.
غضنفری اظهارکرد: تحقق اقتصاد مقاومتی خصوصا تولید و اشتغال در سایه همکاری و تعاون صورت می‌گیرد. رشد و حاصل کار تعاون شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌هاست و همچنین باعث همدلی و مشارکت مردم می‌شود.
وی تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که از الزامات تحقق اهداف دولت با وجود منافع محدود، توسعه فرهنگ تعاون در سطح جامعه و ارتقا سطح همکاری بین همه اقشار اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان اضافه کرد: در ابتدای شروع کار دولت تدبیر و امید با کار کارشناسی و همچنین آسیب‌شناسی، مشخص شد مشکل اساسی استان ما، اقتصادی و چالش بزرگ بیکاری است البته با ترویج مسائل فرهنگی خصوصا فرهنگ تعاون و کار آفرینی می‌توان بر این مشکل فائق آمد. جهت‌گیری دولت براساس رونق تولید و اشتغال است. سند تولید و اشتغال امسال با سرمایه‌گذاری بالغ بر ٦٤٠٠ میلیارد تومان تنظیم شده که سهم تعاونی‌ها حتما در نظر گرفته خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: امسال جهش دولت و حرکت رو به جلو نسبت به سال گذشته خصوصا در بخش پرداخت تسهیلات و رفع موانع تولید واحدهای صنعتی، تولیدی و کشاورزی داشته‌ایم. تاکنون ٧٠ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تشکیل شده که تقریبا ٤٠ تا ٥٠ درصد تسهیلات تولیدات داخلی پرداخت و مشکلات و موانع آنان رفع شده است.
غضنفری با بیان اینکه جای خوشحالی است دو تعاونی ملی در سطح کشوری از استان لرستان معرفی شده است، اظهارکرد: در مسیر انتخاب تعاونی‌های برتر حقوق تولید کننده و مصرف کننده مد نظر است و این در حالیست که توزیع عادلانه ثروت و کم کردن فاصله طبقاتی از مهمترین نتایج تعاونی‌هاست.
وی گفت: رفاه مردم در گرو رشد اقتصادی و تلاش مردم و دولت در سایه همکاری و تعاون است.
همچنین علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در این مراسم افزود: این جشنواره با هدف توسعه و ترویج کارگروهی، جمعی و تعاونی برگزار می‌شود.
وی اظهارکرد: یکی دیگر از اهداف جشنواره تعاونی‌های برتر معرفی توانمندی بخش تعاون است که امسال در بین تعاونگران ملی نیز دو تعاونی استان لرستان وجود دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: امسال ۵۰۰ تعاونی در دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر ثبت‌نام کردند که با استفاده از شاخص‌های وزارت خانه، کارگروه استان خلاقیت‌ها را بررسی و درنهایت ۱۵ تعاونی برتر انتخاب شد.
آشتاب اضافه کرد: در حوزه تعاون هفت راهبرد در وزارت خانه به جد دنبال می‌شود و در استان لرستان نیز این راهبردها مورد پیگیری قرار می‌گیرند.
وی بیان کرد: در استان لرستان ۳۵۰۰ تعاونی در رشته‌های مختلف فعالیت دارند و در پنج‌ماهه نخست سال ۹۶ نیز ۵۲ تعاونی جدید در استان تشکیل شد که ۷۰۰ عضو دارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان افزود: در بحث مشوق‌های مالیاتی چند سرفصل اعتباری وجود دارد و در عرصه رونق تولید هیچ محدودیتی برای حمایت وجود ندارد و پس از بررسی در کمیته بررسی و تأمین اعتبار می‌شود.  سهم تعاونی‌ها از محل ۲۰ هزار میلیارد تومان ۲۰ درصد است. از محل اعتبارات روستایی نیز از سهم یک و نیم میلیارد دلار صندوق توسعه ملی نیز تعاونی‌های روستایی استان می‌توانند استفاده کنند.
وی با اشاره به تدوین سند اشتغال در لرستان، گفت: در سند اشتغال استان در همه زیر بخش‌ها ۱۴۷۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام‌شده و تاکنون پنج هزار شغل در سامانه رصد ثبت‌ شده است.

کدخبرنگاری۱۸۰۱

تعاون

مدیرکل

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup