۸۰ قطعه كبك در آبيدر سنندج رهاسازي شد | پایگاه خبری آتیه کار

۸۰ قطعه كبك در آبيدر سنندج رهاسازي شد

۸۰ قطعه كبك در آبيدر سنندج رهاسازي شد

آيين رهاسازي ۸۰ قطعه كبك با عنوان ‘آزادسازي كبك كردستان’ و با شعار ‘سنندج ديار مهرباني’ عصر پنجشنبه با همكاري شهرداري سنندج و گروه نيشتمان در دامنه كوه آبيدر سنندج برگزار شد.


در اين آيين همزمان با بعثت نبي اكرم حضرت محمد (ص) و با حضور سه تن از نمايندگان و منتخبان مردم در مجلس شوراي اسلامي، فرماندار سنندج، مسئولان ادارات شهرستان، اعضاي شوراي شهر و اقشار مختلف مردم شهر سنندج، ۸۰ قطعه كبك در دامنه كوه آبيدر شهر سنندج رهاسازي شد.
پرورش و رهاسازي كبك ها حاصل تلاش ۱۳ ماهه يك شهروند سنندجي به نام دكتر هادي نقشيني بود كه به صورت خودجوش اقدام به پرورش ۵۰۰ قطعه كبك كرده بود.
هادي نقشيني در اين ارتباط به خبرنگار ايرنا گفت: پرورش كبك ها به مدت ۱۳ ماه با همكاري نيشتمان و شهرداري سنندج اجرا شد.
به گفته وي در قالب اين برنامه خودجوش، ۵۰۰ قطعه كبك پرورش و رهاسازي شد كه ۸۰ قطعه آن امروز در آبيدر و ۴۲۰ قطعه ديگر در ساير كوه هاي استان رها سازي شد.
نقشيني به اهداف اين كار اشاره كرد و گفت: آبيدر ملجا و پناهگاه گونه هاي زيادي از جانواران است كه به واسطه تجاوز آدمي به حريم حيوانات و طبيعت، جاده سازي و آتش سوزي هاي اخير و همچنين خشكسالي، حيوانات و پرندگان اين منطقه از جمله كبك هاي آن در حال كاهش هستند و در معرض خطر انقراض قرار دارند.
او گفت: با هدف جلوگيري از انقراض نسل كبك هاي كردستان، سال گذشته تخم ها را جمع آوري و در دستگاه جوجه كشي قرار داديم و در طول ۱۳ ماه آنها را پرورش داديم.
در پايان اين مراسم با اهداء تنديس هايي از عوامل اجرايي اين برنامه تجليل به عمل آمد.
همچنين در اين آيين تمبر يادبود رهاسازي كبك كردستان به هادي نقشيني باني اين اقدام اهدا شد.
آبيدر در زبان كردي با لهجه سوراني اردلاني ئاويه ر (Awîyer) ناميده مي‌شود. در واقع آبيدر از دو كوه به نام هاي آبيدر بزرگ و آبيدر كوچك تشكيل شده ‌است.

منبع ایرنا

کد خبرگزاری ۱۸۰۱

۸۲۰۶۲۷۶۰-۷۰۷۰۲۱۹۶

 

 

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup