اخبار کار | آتیه کار » هدف گزینی ( Goal setting )

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، کارآفرینی و فرهنگ کار

مقالات کارآفرینی

هدف گزینی ( Goal setting )

هدف گزینی ( Goal setting )

هدف گذاری یا هدف گزینی ، فرآیندی است برای مشخص نمودن اهدافی که شخص در سر می پراند . داشتن هدف لازمه یک زندگی موفق و پر شور و شوق است .

به عبارت دیگر داشتن اهداف مدون ، به زندگی معنا و جهت می دهد . هدف گذاری ، یک روش موثر برای اندیشیدن درباره آینده ایده آل است و باعث می شود شما برای تبدیل این آینده ایده آل است و باعث می شود شما برای تبدیل این آینده ذهنی به واقعیت ، به سر شوق بیایید . تعیین اهداف به شما کمک می کند ، جایی را که می خواهید در زندگی به آن برسید ، انتخاب نمایید .

یکی از ویژگی های انسان های موفق آن است که هدف دارند و برای رسیدن به اهداف خود ، برنامه ریزی و اقدام می کنند .

تعیین هدف : فرمول ارزشمندی است که اولا بسیاری از افراد موفق جامعه از جمله ورزشکاران حرفه ای و صاحبان کسب و کارهای پر رونق از آن استفاده می کنند و ثانیا در همه زمینه ها کاربرد دارد .

تنظیم اهداف به شما دید بلند مدت و انگیزه کوتاه مدت می بخشد .

شما با مشخص کردن اهداف خود به گونه ای دقیق ، واضح و بدون ابهام ، می توانید به راحتی فاصله خود تا آنها را اندازه گیری کرده و آنچه را که قبلا طاقت فرسا و بی معنی می دانستید ، با شور و علاقه انجام دهید .

این شیوه باعث می شود شما با برخی توانایی ها و استعدادهای پنهان خود در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده آشنا شوید . به این سان اعتماد به نفس تان به طور چشمگیری افزایش می یابد .

تعیین اهداف فرآیندی است که در چند مرحله انجام می شود :

ابتدا تصویر کلی از آنچه که از زندگی خود می خواهید را ترسیم کنید . آنچه در ده سال آینده می خواهید بدست آورید را یادداشت نمایید.

به عبارت دیگر اهداف کلانی که مایل هستید در زندگی به آنها دست یابید را مشخص کنید

این اهداف عبارتند از:

شغل : می خواهید در شغل و حرفه خود به چه سطحی برسید یا به چه پست و مقامی دست یابید ؟

مالی : می خواهید در هر مرحله از زندگی چقدر مال و ثروت به دست آورید ؟ این امر چه ارتباطی با شغل فعلی تان دارد . آیا نیاز است سرمایه گذاری نمایید و یا در شغلی دیگر مشغول به کار شوید ؟

آموزش : شما به یادگیری چه دانش ها و فنونی نیاز دارید ؟ به چه دانش هایی علاقه دارید ؟ برای دست یابی به اهدافتان چه مهارت و علومی را می توانید بیاموزید ؟

خانواده : آیا می خواهید خانواده تشکیل دهید ؟ یا خانواده دارید و تصمیم به بچه دار شدن گرفته اید اگر چنین است شما چگونه می توانید پدر و مادر خوبی باشید ؟ دوست دارید همسر ایده آلتان چه خصوصیاتی داشته باشد ؟ دوست دارید همسر یا دیگر اعضای خانواده تان ، شما را چگونه ببیند و با چه واژگانی توصیف کند .

هنر : آیا شما هیچ هدف هنری دارید ؟ به کدام زمینه هنری علاقه دارید ؟

احساسات : آیا بخشی از رفتار و سلوک شما ، به گونه ای است که نسبت به آن احساس ناراحتی می کنید و در دل آرزومندید که ای کاش این رفتار از شما بروز نمی کرد ؟ اگر چنین است هدفی برای بهبود این رفتار تعیین کنید یا راهی برای حل این مشکل بیابید .

ورزش : آیا شما سودای رسیدن به هدف یا اهداف ورزشی را در سر می پرورانید ؟ آیا می خواهید در کهنسالی از سلامتی قابل قبولی برخوردار باشید ؟ چه مراحلی برای نیل به این هدف ، در ذهن دارید ؟

لذت بردن : چگونه می خواهید از زندگی تان لذت ببرید . برنامه تان برای داشتن شادی و خرسندی چیست ؟ چه چیزهایی شما را شاد می کند ؟

کمک به دیگران : آیا می خواهید جهان را به جایی بهتر برای زندگی کردن تبدیل کنید ؟ اگر چنین است چگونه ؟

آنچه را که در بالا گفته شد ، به دقت بخوانید و زمانی برای پاسخ دادن به سوالات آن اختصاص دهید .

سپس از هر مجموعه ، یک یا چند هدف برتر را که نشان دهنده تمایل قلبی شماست انتخاب کنید

دوباره این اهداف را بخوانید و آن ها را چک  و اصلاح کنید تا در پایان چند هدف بسیار مهم که شما می خواهید بر آنها واقعا تمرکز کنید پیش روی خود داشته باشید .

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها