اخبار کار | آتیه کار » تفاوت تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیکی چیست؟

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، کارآفرینی و فرهنگ کار

کسب و کار

تفاوت تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیکی چیست؟

تفاوت تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیکی چیست؟

کسب و کار الکترونیک معنا و مفهومی عام تر و کلی تر نسبت به تجارت الکترونیک دارد. کسب و کار الکترونیک عبارتست از کاربردی کردن کلیه سیستمهای اطلاعاتی برای تقویت و کنترل فرایندهای کسب و کار. امروزه این فرایندها با استفاده از تکنولوژی‌های مبتنی بر وب توسعه می‌یابند .

کسب و کار الکترونیکی چیست ؟

کسب و کار الکترونیکی در یک تعریف ساده واژه‌ای به معنی انجام کسب و کار با استفاده از ارتباطات راه دور و ابزارهای مرتبط است . تجارت الکترونیک از این دست دارای مفهومی کوچکتر و محدودتر نسبت به کسب و کار الکترونیکی است . در تجارت الکترونیک حتماً باید بین دو طرف پول رد و بدل شود ( تا به مفهوم تجارت برسیم ) ولی در کسب و کار الکترونیک لازم نیست پولی مبادله گردد . به عنوان مثال دادگاهی که در آن محاکمه از طریق فضای اینترنتی انجام میگردد کسب و کار الکترونیک محسوب می‌شود . برخی نیز کسب و کار الکترونیک را ترکیبی از تجارت الکترونیک، هوشمندی شرکتها، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت زنجیرهٔ تامین و برنامه ریزی منابع شرکت می‌دانند . بنابراين “تجارت الکترونيک” فقط جنبه‌هايي از “کسب و کار الکترونيک” را شامل مي‌شود و زير مجموعه آن است.

تجارت الکترونیک  چیست؟ 

خريد، فروش،پرداخت،سفارش،تحويل و غيره، کالا و خدمات يا اطلاعات که توسط سيستم‌هاي الکترونيک مانند اينترنت،وب سایت، شبکه‌هاي کامپيوتري، تلفن همراه و ساير فن آوري‌هاي اطلاعات (IT) انجام شود، را تجارت الکترونيک (eCommerce) گويند. (اگر عبارت eCommerce را معادل “بازرگاني الکترونيک” در نظر بگيريم معناي آن بهتر درک مي‌شود)

باید توجه داشت که:

• هر چند بسياري از فعاليت‌هاي “تجارت الکترونيک” بر روي اينترنت و به کمک تکنولوژي‌هاي مرتبط با آن انجام مي‌شود، همان‌طور که از نامش پيداست (تجارت الکترونيک و نه اينترنتي) و در تعريف اش نيزآمده است، اين نوع تجارت فقط به اينترنت محدود نيست. بلکه ساير فناوري‌ها نيز در آن بکار گرفته مي‌شود و بر روي شبکه‌هاي داخلي (interanet) بين يک يا چند شرکت نيز مي‌تواند اجرا گردد.

• در اوايل دهه ۷۰ ميلادي تجارت الکترونيک با نوآوري‌هايي مانند انتقال الکترونيکي پول آغاز گردید که قدمتي حدود ۴۰ سال دارد! ليکن از اوايل دهه ۹۰ ميلادي بود که با عمومي‌شدن وب، تجارت الکترونيک توسعه و رشد چشمگيري يافت.

• انجام تجارت الکترونيک در يک بنگاه اقتصادي به شکل يک طيف و تدريجي است.  يعني به ميزاني که فرآيندهاي بازرگاني در يک بنگاه به صورت الکترونيک انجام شود به همان ميزان تجارت الکترونيک در آن بنگاه رشد کرده است. بنابراين اگر در يک بنگاه اقتصادي، فقط فرآيند گرفتن سفارشات مشتري، از طريق وب انجام شود، مي‌گوييم که اين بنگاه از تجارت الکترونيک بهرمند شده است .

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها