اخبار کار | آتیه کار » تکنیک Chunking، دستوری جادویی برای به‌خاطر سپاری

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

تقویت حافظه

تکنیک Chunking، دستوری جادویی برای به‌خاطر سپاری

تکنیک Chunking، دستوری جادویی برای به‌خاطر سپاری

اکثر ما قادر هستیم ۴ تا ۷ مورد مختلف را در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کنیم. برای اینکه این محدودیت را بشکنیم می توانیم از تکنیکی به نام چانکینگ Chunking استفاده کنیم؛

یعنی موارد مختلف را به یک کلمه تبدیل کنیم که قادر به یادآوری آن باشیم به عنوان مثال چنانچه قصد خرید داریم می توانیم اول اسامی اقلام خرید خود را به صورت یک کلمه واحد درآوریم مثلا اول اسامی گوجه، سیب کاهو، پرتقال که می شود: گسکپ .

یا حتی اگر می خواهید شماره تلفن جدیدی را حفظ کنید میتوانید از کلماتی که روی دکمه های گوشی تلفن حک شده اند استفاده کنید و یک کلمه جدید ایجاد کنید بدین صورت شما از روش چانکینگ استفاده کرده اید.

اخیرا روزنامه آتلانتیک ارزش این روش را با اشاره به نظریه مندرج در کتاب « مغز گرسنه » نوشته دنیل بور ،داشمند در زمینه مغز و اعصاب، دوباره به بحث گذاشته است. در یک مطالعه، یک داوطلب که دانشجوی تحت لیسانس بود توانست بعد از ۲۰ ماه تمرین با روش چانکینگ، از یادآوری ۷ شماره، خود را به۸۰ شماره برساند. چون این شخص یک دونده بود اعداد را به این صورت که مثلا عدد ۳۴۹۲ را به زمان دویدن تبدیل کرد یعنی به ۳ دقیقه و ۴۹٫۲ ثانیه . و به این صورت توانست حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کند.
همچنین در مورد لغات، سعی نکنید که فقط تک لغت‌ها را فرا بگیرید بلکه آنها را در قالب چانک‌ها یاد بگیرید. پروسه‌ای که به آن چانکینگ می‌گویند به عنوان مثال در زبان فرانسه به جای یادگیری “ca ” و “roule ” به صورت جداگانه سعی کنید یادبگیرید ” ça roule” به معنای اینکه اوضاع چه طور است؟ به عنوان یک جمله‌ی کامل. اگر هنوز برای شما نامفهوم است که چگونه به جای یادگیری لغت به لغت به صورت چانک زبان را فرا بگیرید، تصور کنید که اگر مثلا یک جمله‌ی انگلیسی مثل” “how`s it going را بخواهید لغت به لغت ترجمه کنید همان معنی اوضاع چه طور است را نخواهد داد و شما سردرگم می‌شوید پس بهتر است این چانک‌های زبانی را فرا بگیرید که در کشور مقصد آنها را شنیدید دچار مشکل نشوید.

یک سری مهارت وجود دارد که به شما برای یادگیری و درک سریع این مفاهیم کمک خواهد کرد. سعی کنید این روش‌ها را تمرین کنید. در واقع با یادگیری چانک‌ها: زمانی که از آنها استفاده می‌کنید مفهوم آنرا می‌دانید. با یادگیری این چانک‌ها می‌توانید الگوهای ساختاری جملات (خصوصا گرامری) را نیز تمرین کنید. از ترجمه‌های لغت به لغت آنها که در خیلی موارد نادرست و نامفهوم هستند نیز جلوگیری می‌کنید.
آقای دنیل بور در آزمایشات خود اشاره می کند که این روش فقط یک تکنیک یادگیری نیست بلکه باعث تقویت خلاقیت در انسان می شود چراکه ما انسانها طبیعتا در جستجوی خلق و یافتن الگو و روش و ربط چیزهای متفاوت به یکدیگر هستیم.

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها