اخبار کار | آتیه کار » خرید خودرو در آلمان

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

خرید

خرید خودرو در آلمان

خرید خودرو در آلمان

نکاتی که برای خرید و نگهداری خودرو در آلمان لازم است بدانیم. مخارج سالانه خودرو کدامند؟

مخارجی که شما با خرید خودرو باید متحمل شوید شامل موارد زیر می باشد:

هزینه ی سرویس ونگهداری خودرو که وابسته به خودرو انتخابی و نحوه نگهداری شما دارد
هزینه ی بیمه ی ماشین
هزینه TüV
هزینه مالیات سالانه
هزینه ی سوخت مصرفی
افت قیمت خودرو

مالیات سالانه وابسته به چه مواردی می باشد؟

مالیات سالانه خودروهای تولید قبل از ۲۰۰۹٫۰۶ وابسته به حجم موتور و نوع سوخت می باشد ولی خودروهای تولید بعد از این تاریخ علاوه بر موارد فوق وابسته به مقدار آلایندگی خودرو نیز می باشد. شما می توانید از طریق لینک زیر مالیات سالانه ماشین و یا هر وسیله ی نقلیه دیگر را محاسبه نمایید.

لینک محاسبه مالیات خودرو:
https://www.kfz-steuer.de

برچسب TüV چیست و چند سال معتبر می باشد؟

برچسب TüV همان معاینه ی فنی خودرو می باشد و هر دو سال یکبارباید تکرار شود. برای خودرو نو اولین معاینه فنی سه سال اعتبار دارد. TüV ماشین را از نظر فنی کنترل می کند و کنترل آلایندگی (AU) نیز هم زمان با معاینه فنی باید انجام شود. در صورتی که خودرو شما هیچ مشکلی نداشته باشد شما تاییدیه دریافت می نمایید که شامل دو برگه ی TüV و AU و یک برچسب است که وسط پلاک عقب ماشین نصب می شود.


این برچسب نشان می دهد که تا چه زمانی معاینه فنی ماشینتان اعتبار دارد. برای هر سال رنگ خاصی در نظر گرفته می شود تا کنترل آن توسط پلیس از فاصله دورآسانتر شود. عددی که رو به می باشد نشان دهنده ماه و عدد وسط دایره نشان دهنده سال اعتبار می باشد. عکس فوق نشان دهنده برچسب معاینه فنی معتبر تا ماه ۶ سال ۲۰۱۰ می باشد.

هزینه دریافت معاینه فنی در صورتی که ماشین شما نیاز به تعمیر نداشته باشد بین ۸۵ تا ۱۲۰ یورو می باشد.
Umweltplakette چیست؟

این برچسب که معمولا بر روی شیشه ی جلو سمت کمک راننده نصب شده نشاندهنده ی آلایندگی خودرو شما می باشد. نصب این برچسب اجباری بوده و در قسمت مربوطه روی برچسب باید شماره پلاک ماشین درج شده باشد. این برچسب را می توانید در محل ثبت ماشین و یا از اینترنت، با فرستادن کپی کارت ماشین، دریافت نمایید. قیمت آن نیز حدود ۵ یورو می باشد.

در حال حاضر سه برچسب قرمز(۲) ، زرد (۳) و سبز (۴) موجود است ولی احتمالا به زودی برچسب آبی(۵) نیز به این برچسب ها اضافه شود. در اکثر شهر ها ورود به مرکز شهر فقط با برچسب سبز مجاز می باشد. اکثر خودروهای بنزینی برچسب سبز دارند و به لطف فیلتر تصویه در ماشین های دیزل، خودرو های جدید دیزل با آلایندگی Euro 5 و یا بهترنیز برچسب سبز دریافت کرده اند.

در صورتی که قصد خرید ماشین دیزل دارید، دقت کنید که از سال ۲۰۱۹ و در شهر های بزرگ از سال ۲۰۱۸ به بعد فقط خودروها با برچسب آبی(۵) مجاز به تردد در مرکز شهر خواهند بود. برچسب آبی به اکثر خودروهای بزینی و خودروهای دیزل با آلایندگی Euro 6 و یا بهتر تعلق خواهد گرفت.

چه نوع بیمه هایی برای خودرو وجود دارد و مخارج آن چقدر می باشد؟

سه نوع بیمه ی زیر در آلمان برای خودرو وجود دارد:

بیمه ی شخص ثالث (Haftpflicht): همه خودرو ها موظف به داشتن این بیمه می باشند. هزینه بیمه مانند اکثر کشورها در سال اول زیاد است و با افزایش سال های بدون خسارت (SF) به شما تخفیف داده می شود. هر خودرو دارای یک کلاسه ی بیمه (Versicherungsklassen) می باشد که هر چقدر بالاتر باشد هزینه بیمه شما نیز بالاتر می رود. این کلاس بندی بر اساس آمار و شدت تصادفات آماده شده. به صورت کلی خودرو های جوان پسند به دلیل تجربه ی کم رانندگانشان کلاس بیمه بالاتر دارند. محل زندگی شما نیز نکته ی دیگری است که در هزینه ی بیمه تاثیر گذار می باشد. مقدار مسافتی که شما سالانه رانندگی می کنید نیز در هزینه ی بیمه تاثیر گذار می باشد.
بیمه ی بدنه با خدمات محدود (Teilkasko): این نوع بیمه فقط شامل خسارات وارده بر اثر بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و تگرگ می باشد. تصادف با حیوانات نیز شامل این بیمه می باشد.
بیمه ی بدنه کامل (Vollkasko): این نوع بیمه تمامی خساراتی که بر خودرو به صورت غیر عمد وارد می شود را متقبل می شود. هزینه ی این نوع بیمه نیز مانند بیمه شخص ثالث در صورت عدم داشتن خصارت شامل تخفیف می شود.
بیمه ی بدنه با خدمات کامل و محدود اجباری نمی باشند. هزینه این نوع بیمه ها، در صورتی که شما رقم مشخصی از خسارت را شخصا قبول نمایید (Selbstbeteiligung)، به صورت چشم گیری کاهش می یابد. به صورت مثال اگر رقم Selbstbeteiligung را شما ۱۵۰ یورو تعیین کنید، در این صورت هزینه ی بیمه کاهش می یابد و در صورتی که خسارتی بر شما وارد شود، باید تا سقف ۱۵۰ یورو را خودتان پرداخت نمایید و بقیه توسط بیمه پرداخت می شود.

از طریق یکی از سایت های مقایسه ی قیمت بیمه، شما می توانید قبل از خرید خودرو هزینه بیمه را محاسبه کنید و در صورت خرید خودرو ارزانترین موسسه ی بیمه را پیدا نمایید. در زیر لیستی از سایتهای مقایسه را می بینید:

TopTarif

Tarifcheck

Verivox

Check24

از چه طریقی می شود خودرو برای خرید پیدا کرد؟

موتورهای جستجوی متفاوتی وجود دارد که از طریق آنها می شود به جستجوی خودرو پرداخت. در زیر لیستی از این سایتها را می بینید:

https://www.mobile.de

https://www.autoscout24.de

https://www.12gebrauchtwagen.de

و یا به صورت حضوری در نمایشگاه های خودرو. پیشنهاد می شود قبل از مراجعه به نمایشگاه خودرو از طریق سایت های فوق حدود قیمت ماشین مورد نظرتان را بررسی نمایید.

به چه نکاتی در هنگام خرید باید توجه کنیم؟

نکات زیر را حتما در موقع خرید خودرو مد نظر داشته باشد:

در صورت خرید خودرو کارکرده عجله نکنید و سعی کنید از انتخاب خود مطمئن شوید
ارزانترین گزینه، همیشه بهترین گزینه نمی باشد و به دلیل بالا بودن کارمزد تعمیرگاه ها می تواند سری ارزانترین گزینه به گرانترین گزینه تبدیل شود
اگر سر رشته ای از خودرو ندارید، یکی از دوستانتان که از خودرو سر رشته دارد را همراهتان ببرید. در صورتی که از انتخاب خود هنوز به صورت ۱۰۰% مطمئن نشده اید، می توانید با صرف حدود ۵۰ یورو ماشین را در Dekra و یا ADAC مورد بررسی قرار دهید. این موسسه ها کارشناسانی دارند که به صورت منصفانه خودرو را از نظر فنی و تصادفی بودن آن بررسی می کنند. ماشین هایی که از سمت جلو تصادف شدید داشته اند، برای خرید توصیه نمی شوندو به زمان باقی مانده از اعتبار معاینه فنی (TÜV) توجه نمایید.

در آلمان مشخص است که خودرو دسته چندم می باشد و یا به عبارت دیگر چند نفر قبلا از شما این ماشین را خریده و فروخته اند. در صورت بالا بودن تعداد دفعات خرید و فروش، شما باید توجه بیشتری به بررسی فنی ماشین نمایید. چون احتمال دارد که بدلیل یک نقص فنی ماشین به فروش گذاشته شود.

در آلمان لاستیک های خودرو در تابستان و زمستان باید تعویض شوند و یا لاستیک تمام فصل روی خودرو باید نصب شده باشد. در هنگام خرید وجود هر دو لاستیک زمستانی و تابستانی یک پون مثبت حساب می شود. به تاریخ ساخت لاستیک ها هم دقت کنید. تاریخ ساخت لاستیک با یک شماره ۴ رقمی به اسم DOT روی آن درج شده. دو عدد اول نشان دهنده هفته ی ساخت و در عدد آخر سال ساخت می باشد. به صورت مثال ۳۴۱۰ یعنی لاستیک در هفته ۳۴ ام سال ۲۰۱۰ تولید شده است. عمر مفید لاستیک هم حداکثر ۶ سال در نظر گرفته می شود. آج لاستیک نیز برای یک رانندگی مطمئن نباید کمتر از ۴ میلی متر باشد ولی تا ۲ میلی متر مجاز می باشد. لاستیک کاملا نو آجی برابر با حدود ۸ میلی متر دارد. پس حتما آج لاستیک را اندازه گیری کنید و در قیمت لحاظ کنید.

شیشه جلوی ماشین بررسی شود، تا هیچگونه شکستگی حتی خیلی کوچک نداشته باشد، در غیر این صورت در قیمت لحاظ شود.
عدم وجود روغن بر روی موتور و گیربکس بررسی شود. همچنین وجود روغن در سیستم خنک کننده خودرو نشانه ی خرابی موجود در موتور می باشد.
دفترچه ی معاینه فنی ماشین بررسی شود و از سرویس مرتب خودرو اطمینان حاصل شود.

در هنگام روشن کردن ماشین بررسی شود که آیا همه ی چراغ های هشدار به درستی کارمی کنند و هیچ هشداری وجود ندارد.
لنت و صفحه ترمز بررسی شوند. فرسایش صفحه ترمز را می توان از گوشه ی بیرونی آن بررسی کرد. مقدار فرسایش مجاز هر صفحه حدود ۱٫۵ میلی متر است و بعدا باید تعویض شود.

بررسی فنر و کمک فنر ماشین فراموش نشود. فنر ها باید عاری از ترک باشند و کمک فنر نیز بدون روغن و با محافظ گرد و خاک سالم
در صورتی که ماشین دارای تسمه تایم (Zahnriemen) باشد به زمان تعویض آن دقت نمایید. تعویض تسمه تایم بسته به نوع ماشین می تواند هزینه ای بین ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ یورو داشته باشد و عدم تعویض به موقع آن بسیار خطرناک بوده و می تواند به نابودی کلی موتور منجر شود.
عدم وجود پوسیدگی در اجزاء ماشین نیز حتما بررسی شوند

همانطور که در بالا نوشته شد، اگر سررشته ای از ماشین ندارید، حتما قبل از خرید خودرو را توسط یک کارشناس بررسی نمایید.

اگر شما خودرو را از یک نمایشگاه (Händler) خریدید، حتما رسید خرید دریافت کنید. در آلمان از نظر قانونی نمایشگاه خودرو موظف به تقبل ۱ سال گارانتی بر روی ماشین فروخته شده می باشد. البته این گارانتی شامل قسمت های مستحلک ماشین مانند سیستم ترمز و شمع ها و … نمی باشد.

چه مدارکی در هنگام خرید باید از فروشنده دریافت کنیم؟

مدارک زیر باید در هنگام خرید خودرو از فروشنده دریافت شوند:

Zulassungsbescheinigung teil 1 مدرک ماشین شماره ۱
Zulassungsbescheinigung teil 2 مدرک ماشین شماره ۲
TÜV معاینه فنی
AU معاینه ی آلایندگی
Kaufvertrag یا همان قرارداده خرید
با در دست داشتن مدارک فوق، کارت شناسایی یا پاسپورت و داشتن شماره ی تاییدیه قرارداد بیمه خودرو شما می توانید به محل ثبت خودرو محل زندگی تان (KFZ-Zulassungsstelle) مراجعه و نسبت به دریافت پلاک و مدارک ثبت ماشین به اسم خودتان اقدام نمایید. هزینه ثبت و پلاک حدود ۱۰۰ یورو می باشد. شما می توانید با پرداخت حدود ۱۵ یورو بیشتردر صورت موجود بودن شماره پلاک مورد دلخواه خودتان را دریافت کنید.

روند پلاک کردن خودرو نو(Erstzulassung) کمی متفاوت است و توسط خود نمایندگی خودرو انجام می گیرد.

قیمت سوخت در آلمان چگونه است؟

قیمت سوخت در آلمان همیشه در حال نوسان می باشد. به صورت کلی قیمت آن در زمستان بیشتر از تابستان است و قیمت آن معمولا هر روز عصر (بین ساعت ۵ تا ۹) در ارزانترین حالت ممکن در روز می باشد. شما می توانید نرم افزار بررسی قیمت سوخت (Mehr-Tanken) را بر روی گوشیتان نصب نمایید. با این نرم افزار شما می توانید قیمت پمپ بنزین های اطراف محل مورد نظرتان در بررسی کنید و مناسبترین آنها را برای سوخت گیری انتخاب نمایید.

هزینه تعمیرات

هزینه ی دست مزد ها در آلمان بسیار بالا بوده و تعمیرگاهها دست مزد ساعتی بین ۶۰ تا ۱۱۰ یورو دارند، دستمزد تعمیرگاه های نمایندگی خودرو ها حتی به مراتب بالاتر است و تا ساعتی ۱۵۰ یورو می تواند باشد. بنابراین باید در هنگام خرید به سالم بودن خودرو حتما دقت کرد.

البته اگر شما خودتان سر رشته از تعمیرات خودرو داشته باشید، می توانید بسیاری از تعمیرات را خودتان در پارکینگ خانه یا محل های تعمیر اجاره ای (Hobbywerkstatt) انجام دهید. محل های تعمیر اجاره ای یا همان Hobbywerkstatt را می توانیم به شما توصیه کنیم، چون همیشه یک تعمیرکار در انجا حضور دارد تا به سوالاتتان جواب دهد و حتی اگر آچار یا وسیله ای برای تعمیر نیاز داشتین به شما اجاره می دهند. هزینه ی این نوع محل های تعمیر بسته به نوع وسایل مورد نیازتان ساعتی از ۵ تا ۱۵ یورو می تواند متفاوت باشد.

کلوپ ADAC چیست و چه مزایایی دارد؟

کلوپ ADAC یکی از معروفترین شرکت هایی است که خدمات امداد خودرو ارائه می کند. در صورتی که شما مشترک این شرکت باشید، بسیاری از خدمات رایگان به شما ارائه می شود (مانند کمک استارت، تعمیرات کوچک و یا حمل ماشین تا تعمیرگاه). هزینه اشتراک سالانه به صورت عادی ۴۹ یورو در سال و با خدمات ویژه ۸۴ یورو در سال می باشد. در صورتی که شما خدمات ویژه را انتخاب نمایید، علاوه بر آلمان این شرکت در کل اروپا به مشکل ماشین شما رسیدگی می کند و حتی خود شما نیز تحت پوشش بیمه ارائه شده این شرکت قرار می گیرد بدینصورت که اگر شما هر جای کره زمین دچار حادثه شوید(حتی بالای کوه) این شرکت کل مخارج انتقال شما تا بیمارستان را بر عهده می گیرد و در صورتی که به دلیل خرابی ماشین قادر به ادامه مسیر نباشید، کل مخارج اقامتی شما را بر عهده می گیرد. طرح اشتراک عادی برای افراده جوان و دانشجویان در سال اول رایگان و در سالهای دیگر با تخفیف تقریبا ۵۰% ارائه می شود. بسیاری از شرکت های بیمه خودرو، در صورت عضویت شما در این کلوپ، به شما تخفیف ارائه می کنند و بسیاری از خدمات با تخفیف به دارندگان عضویت این کلوپ ارائه می گردد.عضویت در ADAC به دلیل بالا بودن هزینه اینگونه خدمات به صورت آزاد در آلمان، به همه افرادی که ماشین دارند، توصیه می شود.

https://www.aklamio.com/de/shops

شما می توانید حتی با ۵۰ یورو هم در آلمان خودرو خریداری کنید ولی از آنجایی که هزینه جانبی خودرو بالا می باشد، توصیه ما به شما خرید خودرو با معاینه فنی نو (۲سال اعتبار) می باشد. در خرید خودرو دست دوم اصلا عجله نکنید و فقط اگر اطمینان حاصل کردید که خودرو هیچ مشکل فنی ندارد آن را خریداری فرمایید. توجه داشته باشین که همیشه ارزانترین گزینه، بهترین گزینه نمی باشد. برای خرید یک ماشین معقول شما باید مینیمم ۱۵۰۰ یورو در نظر بگیرید.

(سهند بهنام) dotDE

Sahand Behnam

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها