اخبار کار | آتیه کار » مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه رانندگی در کشور آلمان

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، کارآفرینی و فرهنگ کار

رانندگی در آلمان

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه رانندگی در کشور آلمان

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه رانندگی در کشور آلمان

برای دریافت گواهینامه آلمانی می بایست ابتدا گواهینامه ی ایرانی خود را ترجمه کنید.اگر ترجمه ی گواهینامه خود را همراه ندارید، میتوانید با پرداخت حدود ۳۵ یورو به آلمانی ترجمه کنید.

در ضمن دارالترجمه های ایرانی هم هستند که گرونن! به عنوان مثال در دسلدورف هزینه حدود ۷۰ یورو بود.

بعد از گرفتن ترجمه که یکی دو روز به طول می انجامد، میبایست به یکی از شعبات ADAC برین، اونجا مدارک رو تحویل میدین! یادتون باشه که اصل گواهینامه هم همراهتون باشه!
بعد از حدود ۲ هفته یک برگه تاییدیه میرین از همون جا میگیرین و هزینه ۱۱٫۵ یورویی پرداخت میکنین! با کارت هم میشه پرداخت کرد.

بعد از گرفتن مدرک از ADAC ، شما میبایستی به یک آموزشگاه رانندگی برین و ثبت نام کنین. بسته به اینکه کدوم آموزشگاه میرین، قیمت ها متفاوت هست.

بعد از تایید مدرک از ADAC ، مدرک شما باید توسط Verkehrsamt Essen مورد بررسی قرار بگیره که آیا این گواهینامه از لحاظ قوانین با آلمان مطابقت داره یا نه!

که Verkehrsamt در شهر اسن در Essen Steele میباشد و شما باید بعد از ثبت نام در آموزشگاه و داشتن برگه های آموزشگاه به اونجا برید و مدارک رو تطابق بدین و هزینه ای حدود ۴۰ تا ۴۵ یورو داره و حدود ۲ تا ۳ هفته طول میکشه و بعد با پست مدارک رو براتون ارسال میکنن.

مدارکی که شما باید ارایه بدین :
۱- یک عدد عکس پاسپورتی
۲- ارایه گواهینامه گذراندن کمکهای اولیه Erste Hilfe ( که در یک روز از صبح تا بعد از ظهر طول میکشه و حدود ۱۸ تا ۲۰ یورو هزینه دارد.)
۳- ارایه سنجش بینایی ( که اکثرا همون جایی که Erste Hilfe میرین، همون جا هم خودش انجام میده. و قیمتش ۶ یورو هست.)
۴- اصل گواهینامه فارسی و تاییدیه ADAC و ترجمه
۵- مدرک شناسایی ( پاسپورت و یا کارت اقامت)

البته بعضی از آموزشگاه ها خودشون این کار رو انجام میدن و هزینه ی بررسی رو خودشون موقع ثبت نام میگیرن.
هزینه ثبت نام برای کسایی که گواهینامه ی ایرانی دارند، حدود ۸۰ تا ۹۰ یورو هست.

آدرس دقیق :
Address: Kaiser-Wilhelm-Platz 1-5, 45276 Essen

برای رفتن به اونجا هم با اتوبوس میشه و هم با قطار و باید ایستگاه Essen Steele پیاده شوید.
فاصله از ایستگاه Steele تا اینجا با پای پیاده خدود ۶ تا ۷ دقیقه میباشد و در طبقه سوم قرار دارد.

وقتی که وارد سالن شدید، ابتدا می‌بایست که وقت بگیرین و برای این کار دستگا های اتومات توی سالن هست که فقط یکی از آنها برای کسایی هست که کار گواهینامه دارند و بقیه برای کارهای مربوط به پلاک خودرو و خودروها هست.
پس حواستون باشه که اتومات درست رو انتخاب کنین.

سعی کنین که ساعت ۸ اونجا باشین که اولین وقت ها رو بتونین بگیرین.
اصل گواهینامه و ترجمه و تایید ADAC و عکس رو ازتون میگیره و با پست براتون مجدد میفرستن.

 

اطلاعات کاملتری درباره گواهینامه رانندگی (FÜHRERSCHEIN)

گواهینامه ی آلمان (Führerschein) یکی از معتبرترین گواهینامه های دنیا به حساب می آید. گرفتن گواهینامه در آلمان با هزینه ی بالایی همراه است و شناخت اولیه در مورد امور گواهینامه تا حدودی می تواند این مخارج را کاهش دهد.

در آلمان ۱۷ نوع گواهینامه برای رانندگی وسایل نقلیه ی موتوری متفاوت وجود دارد که تمرکز ما در اینجا بر روی گواهی نامه رانندگی خودرو ی سواری (Klasse B) می باشد ولی به دلیل سوالات زیاد در مورد گواهینامه پایه یک (خودرو های موتوری سنگین)، در قسمت انتهایی این متن یک توضیح مختصری هم در این مورد داده شده است. افراد بالای ۱۸ سال مجاز به دریافت گواهینامه هستند و افراد ۱۷ سال، فقط در صورت داشتن همراه هنگام رانندگی، می توانند گواهینامه دریافت کنند.

۱٫ تعویض گواهینامه ی کشور دیگر(Umschreibung der Fahrerlaubnis)

شما با گواهینامه بین الملل مجاز هستید حداکثر تا ۶ ماه بعد از اولین ورود خود به آلمان با این گواهینامه رانندگی کنید و اگر قصد دارید در آلمان اقامت کنید باید نسبت به دریافت گواهینامه آلمان اقدام فرمائید. افرادی که گواهینامه ی کشورهای دیگر را دارند راه هموارتری پیش روی آنها قرار دارد و می توانند برای تعویض گواهینامه خود اقدام کنند.

بسته به اینکه شما گواهینامه چه کشوری را دارید قوانین تعویض متفاوت است. دارنندگان گواهینامه ی اروپایی محدودیت شش ماهه را ندارند و میتوانند با گواهینامه ی خود در آلمان رانندگی کنند. در صورتی که شما گواهینامه ی ایران و یا سایر کشور های فارسی زبان را داشته باشید، در صورت تعویض گواهینامه نیاز این وجود دارد که شما امتحان آیین نامه و عملی را مجددا در آلمان انجام دهید. تنها مزیت تعویض گواهینامه در این است که شما دیگر مجبور به شرکت در دوره های آموزش اجباری تعیین شده نیستید و بعد از دریافت گواهینامه محدودیتهای مربوط به زمان آزمایشی (Probezeit) را ندارید.

در آلمان شما فقط از طریق آموزشگاههای رانندگی می توانید نسبت به گرفتن و یا تعویض گواهینامه اقدام نمائید. برای تعویض گواهینامه شما باید در ابتدا نسبت به ترجمه ی رسمی گواهینامه و تایید آن توسط یکی از موسسه های مجاز (مانند: ADAC ( اقدام کنید.

قبل از ثبت نام در آموزشگا ههای رانندگی شما باید در دوره های کمک های اولیه (Erste Hilfe Kurs) نیز شرکت کرده و همچنین معاینه چشم (Sehtest) انجام دهید. معمولا معاینه چشم و آموزش کمک های اولیه در قالب یک پکت با هم ارائه می شوند و هزینه ی آن بین ۲۵ تا ۴۵ یورو می باشد. بعدا از یک دوره تقریبا ۸-۹ ساعته به شما رسید شرکت در این دوره تعلق می گیرد.

بعد از شرکت در دوره کمکهای اولیه و با در دست داشتن ترجمه رسمی گواهینامه ، کارت معاینه ی چشم و یک عدد عکس (۴٫۵*۳٫۵) می توانید شما به آموزشگاه رانندگی مورد نظر خود مراجعه نمائید. آموزشگاه در ابتدا مدارک شما را برای تایید به اداره راهنمایی رانندگی (Straßenverkehrsamt) می فرستد و روند تایید آن می تواند بین ۲ تا ۴ هفته طول بکشد.

حتما قبل انتخاب آموزشگاه قیمت ها را از چند آموزشگاه سوال کنید. با وجود اینکه شما قبلا رانندگی کرده اید باز هم نیاز این وجود دارد که شما چند جلسه در آلمان هم رانندگی نمایید.

توجه داشته باشید که در صورت دریافت گواهینامه جدید شما موظف به تحویل گواهینامه قدیمی خود می باشید.

۲٫ گرفتن گواهینامه برای اولین بار

در صورتی که شما برای اولین بار بخواهید گواهینامه بگیرد، شما موظف به شرکت در دوره های آموزش آیین نامه و کلاسهای عملی زیر می باشید:

آموزش اولیه (۱۰ تا ۲۵ ساعت رانندگی در شهر)
حداقل سه ساعت رانندگی در شب
حداقل چهار ساعت رانندگی در اتوبان
حداقل پنج ساعت رانندگی در جاده های فرعی
برای ثبت نام نیز شما نیاز به ادائه تاییدیه ی شرکت در دوره کمکهای اولیه، کارت معاینه ی چشم و یک عدد عکس (۴٫۵*۳٫۵) دارید. بعد از دریافت گواهینامه نیز به مدت دو سال در زمان آزمایشی (Probezeit) هستید و بعد از آن به صورت خودکار گواهینامه ی شما دائمی می شود.

۳٫ هزینه ها

همانطور که در بالا قید شد، هزینه گرفتن گواهینامه در آلمان بسیار بالا می باشد و بسته به رانندگی و شرایط خود شما می تواند بین ۶۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یورو و شاید بیشتر برای شما هزینه بردارد.

ولی به صورت کلی اگر رانندگیتان بد نیست و برای بار اول امتحان را قبول شوید، در صورت تعویض گواهینامه حدود ۷۰۰ یورو و در صورت دریافت گواهینامه برای بار اول حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو باید برای گرفتن گواهینامه هزینه نمائید. در صورت عدم موفقیت در بار اول باید هزینه های اضافی زیردر نظر گرفته شوند:

امتحان آیین نامه مجدد تقریبا ۲۱ یورو
امتحان عملی مجدد تقریبا ۲۲۰ یورو (با احتساب دوساعت آموزش مجدد برای آمادگی)

۴٫ امتحان آیین نامه (Theorieprüfung)

برای امتحان آیین نامه می توانید کتاب آیین نامه و یا مجموعه سوالات قدیمی را تهیه فرمائید. توصیه ما به شما تهیه مجموعه سوالات قدیمی می باشد، زیرا شما را بهتر با سبک امتحان آشنا میکند. در مجموع این امتحان از ۳۰ سوال چند گزینه ای تشکیل شده است و هر سوال می تواند چند جواب صحیح داشته باشد. نمره هر سوال در کنار آن نوشته شده و شما مجاز هستید حداکثر ۱۰ نمره اشتباه داشته باشید (در میان جواب های اشتباه شما فقط یک سوال می تواند ۵ نمره ای باشد، زیرا سوالات ۵ نمره ای جزء سوالات خیلی مهم تلقی می شوند). در صورتی که چند گزینه در سوال صحیح باشد، باید برای دریافت نمره آن سوال شما همه ی موارد را علامت زده باشید، در غیر اینصورت هیچ نمره ای به شما تعلق نمیگیرد. در صورت قبول نشدن در امتحان شما بعد از ۱۴ روز مجاز به تکرار آن می باشید.

شما میتوانید امتحان آیین نامه را با زبانهای دیگر از جمله انگلیسی و فرانسه بنویسید ولی متاسفانه زبان فارسی جزء زبانهای قابل انتخاب نمی باشد. در این سایت شما می توانید به صورت آزمایشی، آنلاین و رایگان خود را برای آزمون آماده نمایید:
http://test.iführerscheintest.de/test.aspx

۵٫ امتحان عملی

شما بعد از اینکه امتحان آیین نامه را با موفقیت پشت سر گذاشتید مجاز به شرکت در این امتحان می شوید. امتحان عملی در آلمان بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. شما با ماشینی که رانندگی را با آن یاد گرفته اید، امتحان میدهید و مربی شما در هنگام امتحان حضور دارد ولی مجاز به دخالت در رانندگی شما نمی باشد و اگر شما خطایی انجام دهید باید مربی عکس العمل نشان دهد و در این صورت شما متاسفانه امتحان را قبول نمی شوید. کسی که امتحان می گیرد در صندلی عقب پشت مربی مینشیند و به دقت همه چیز را تحت نظر دارد. در امتحان از شما خواسته می شود که پارک دوبل کنید، خیابان را دور بزنید و در اتوبان و شهر رانندگی کنید. شما باید در هر مرحله از رانندگی با حداکثر سرعت مجاز رانندگی کنید تا ناظر متوجه شود که شما محدودیت سرعت ها را میدانید. در هر جا هم که حق تقدم با جهت دیگر است باید سر خود را به آن طرف برگردانید، تا ناظر متوجه شود شما آن خیابان را دیدید. نکته کور در آینه و تابلو های ایست هم نکاته مهمی هستند که باید توجه شوند.

۶٫ محل دریافت گواهینامه جدید

بعد از اینکه شما امتحان عملی را با موفقیت گذراندید، از ناظر امتحان خود یک رسید قبولی دریافت می کنید. شما می توانید در همان روز با در دست داشتن این رسید، کارت شناسایی یا پاسپورت و گواهی نامه قدیمی (در صورت تعویض گواهینامه) به اداره ی راهنمایی رانندگی (Straßenverkehrsamt) شهر خود مراجعه کرده و گواهینامه ی خود را دریافت نمایید.

۷٫ گواهینامه پایه یک

چهار نوع گواهینامه پایه یک در آلمان وجود دارد که عبارتند از:

گواهینامه نوع C: برای رانندگی وسایل موتوری با وزن بیشتر از ۳۵۰۰ کیلوگرم
گواهینامه نوع CE: برای رانندگی با وسایل موتوری با شرایط گواهینامه نوع C و دارای کشنده با وزن بالای ۷۵۰ کیلوگرم
گواهینامه نوع C1: برای رانندگی وسایل موتوری با وزن کل بین ۳۵۰۰ تا ۷۵۰۰ کیلوگرم
گواهینامه نوع C1E: برای رانندگی با وسایل موتوری با شرایط گواهینامه نوع C1 و دارای کشنده با وزن بالای ۷۵۰ کیلوگرم
برای دریافت گواهینامه های قید شده شما موظف به شرکت در دوره های آموزش آیین نامه و کلاسهای عملی اجباری زیر می باشید:

گواهینامه نوع C: پنج ساعت رانندگی در جاده های فرعی + دو ساعت رانندگی در اتوبان + سه ساعت رانندگی در شب (در صورتی که شما گواهینامه نوع C1 داشته باشید این زمانها کاهش می یابد)
گواهینامه نوع CE: پنج ساعت رانندگی در جاده های فرعی + دو ساعت رانندگی در اتوبان + سه ساعت رانندگی در شب (داشتن گواهینامه نوع C قبل از این گواهینامه شرط لازم می باشد)
گواهینامه نوع C1: سه ساعت رانندگی در جاده های فرعی + یک ساعت رانندگی در اتوبان + یک ساعت رانندگی در شب
گواهینامه نوع C1E: سه ساعت رانندگی در جاده های فرعی + یک ساعت رانندگی در اتوبان + یک ساعت رانندگی در شب
حداقل سن برای دریافت این نوع گواهینامه ها ۲۱ سال می باشد ولی در شرایط خاص می تواند تا ۱۸ سال کاهش یابد.

در صورتی که این نوع گواهینامه ها برای اهداف تجاری مورد استفاده قرار گیرند، هر ۵ سال یکبار نیاز به شرکت در دوره های باز آموزی می باشد.

علاوه بر کلاسهای عملی اجباری بالا شما باید در کلاسهای عملی عادی نیز شرکت نمایید. تعداد کلاسهای عملی عادی بستگی به مهارت رانندگی خود شما دارد و هر چقدر شما به جلسات بیشتری نیاز داشته باشید، مخارج تان نیز افزایش می یابد. هزینه دریافت گواهینامه پایه یک بالاتر از گواهینامه عادی می باشد. توجه داشته باشید که مخارج از ایالتی به ایالت دیگر، می تواند متفاوت باشد و مخارج زیر متوسط هزینه ها می باشد.این مخارج عبارتند از :

هزینه درخواست گواهینامه ۴۰ تا ۸۰ یورو
هزینه ثبت نام در آموزشگاه از ۱۵۰ یورو به بالا
هزینه معاینه پزشکی ۵۰ تا ۱۰۰ یورو
هزینه معاینه چشم ۳۰ تا ۴۰ یورو ( به مراتب پیچیده تر از معاینه چشم عادی می باشد)
هزینه ی دوره ی کمکهای اولیه ۵۰ تا ۸۰ یورو (هزینه بالای این مورد نسبت به گواهینامه معمولی به دلیل گسترده تر بودن آن می باشد)
هزینه عکس پاسپورتی ۳ تا ۱۵ یورو
هر ساعت آموزش رانندگی تقریبا ۶۰ یورو
هزینه امتحان آیین نامه حدودا ۲۱ یورو
هزینه امتحان عملی تقریبا ۱۴۰ یورو
هزینه دریافت گواهینامه پایه یک بر اساس مهارت شما از ۱۵۰۰ یورو به بالا می باشد (به صورت متوسط ۲۰۰۰ یورو).

سهند بهنام

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها