اخبار کار | آتیه کار » چگونه عادت های بد را برای همیشه ترک كنيم؟!

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

مدیریت تغییر

چگونه عادت های بد را برای همیشه ترک كنيم؟!

چگونه عادت های بد را برای همیشه ترک كنيم؟!

آیا هرگز اتفاق افتاده است که برای ترک یک عادت بد تلاش کنید و با ناکامی مواجه شوید؟ مساله این نیست که شما ضعیف هستید یا اینکه آن عادت بد کاملا در شما نهادینه شده است؛ به احتمال قریب به یقین، شما خیلی زود از تلاش دست کشیده اید.

محققان کالج دانشگاهی لندن دریافتند که شکل گیری یک عادت جدید ۶۶ روز طول می کشد. به همین ترتیب، اگر هیچ اعتیاد جسمی نداشته باشید، ترک یک عادت بد نیز ۶۶ روز طول خواهد کشید. اما پیش از آنکه بتوانید آنقدر انگیزه پیدا کنید که این همه مدت طاقت بیاورید، باید متوجه شوید که از ابتدا این عادت های بد چگونه شکل می گیرند.

عادت های بد از طریق چرخه عادت شکل گرفته و تقویت می شوند. ابتدا چیزی باعث می شود که یک رفتار نامطلوب را از خود بروز دهید. مثلا شاید استرس دارید، برای همین تصمیم می گیرید یک ساعت در خلسه فیسبوک فرو بروید یا چهار بسته چیپس بخورید. رویداد محرک می تواند هر چیزی باشد که این فکر را در سر شما می اندازد. مرحله دوم خود رفتار است. مغز شما می گوید: “قطعا لیاقت چهار بسته چیپس رو داری” بنابراین خوردن هله هوله را شروع می کنید.

سومین مرحله –که بسیار مهم هم هست- پاداش است. آن رفتار باید به نحوی به شما پاداش بدهد. البته این به آن معنی نیست که این رفتار برای شما مفید است یا کار هوشمندانه ای است، بلکه فقط کاری انجام می شود که مغز شما دوست دارد. غرق شدن در فیسبوک ممکن است به شما کمک کند برای مدتی مشکلات تان را فراموش کنید یا کاری که نمی خواهید انجام دهید را به تعویق بیندازید، در مورد پاداش خوردن چهار بسته هله هوله هم که خودتان خوب می دانید. چه خوب و چه بد، این پاداش ها احتمال تکرار رفتار را افزایش می دهند.

هنگامی که به اندازه کافی یک رفتار را تکرار می کنید، چرخه عادت چنان خودکار می شود که دیگر به آن فکر هم نمی کنید. به جای یک تصمیم خودآگاه برای به تعویق انداختن کار، به طور خودکار به محض نشستن پشت میزتان وارد فیسبوک می شوید یا پیش از اینکه بفهمید استرس دارید، یک بسته چیپس را تناول فرموده اید!

هنگامی که یک عادت خودکار شد، ترک آن بسیار دشوارتر می شود. به هیمن دلیل است که اگر برای ترک عادات آن ۶۶ روز را در نظر نگیرید، احتمالا با شکست مواجه می شوید.
@dotDE

شاید ۶۶ روز زمان زیادی به نظر برسد، اما مراحل خاصی وجود دارند که باید آنها را بگذرانید و همین باعث می شود احساس کنید این فرآیند بسیار کوتاهتر بوده است. بیایید نگاهی به این مراحل بیندازیم:

🗓 روز ۱ تا ۱۰: درون نگری

معمولا واضح است که کدام عادت های بد بیشترین مشکلات را در زندگی شما ایجاد می کنند؛ آنهایی که در ارزیابی های عملکرد کار شما مرتبا تکرار می شوند یا باعث ایجاد مشاجره با همسرتان می شوند. پس از شناسایی عادتی که باید تغییر داده شود، چالش واقعی شما درک محرک های آن عادت است و این می تواند بسیار دشوارتر از آنچه به نظر می رسد باشد، به خصوص اگر آن عادت آنقدر درونی شده و ریشه دوانده باشد که به طور ناخودآگاه انجامش می دهید. اما اگر به اندازه کافی روی آن فکر کنید، عامل آن را پیدا خواهید کرد. شاید مرتبا به خاطر سرعت جریمه می شوید، و متوجه می شوید که زمانی که محل کار خود را در یک وضعیت روانی نامناسب ترک می کنید با سرعت بالایی رانندگی می کنید. یا اینکه هنگامی که استرس دارید به هله هوله روی می آورید. درون نگری به منظور کشف منبع عادتی که برای ترک آن تلاش می کنید، ترک آن عادت را امکانپذیر می کند. ۱۰ روز اول ترک عادت، چشم انداز واضحی نسبت به منبع عادت را برای شما فراهم می کند، البته اگر مصمم باشید.

🗓 روزهای ۱۱ تا ۴۰: به همه بگویید

مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن برای ترک عادات بد حیاتی است. شما در این مرحله با اطلاع رسانی درباره عادتی که می خواهید ترک کنید به همه، یک شبکه پاسخگویی طنین انداز به وجود می آورید. هرچه جدی تر به نظر برسید، احتمال اینکه دیگران در هنگام لغزش شما را آگاه کنند بیشتر می شود. برای آنها این مطلب را روشن کنید که واقعا مایلید چیزی بگویند. فقط به یاد داشته باشید که احتمالا مجبور می شوید مرتبا به آنها یادآوری کنید، چرا که برای آنها هم به اندازه شما احتمال فراموشی و بازگشت به عقب وجود دارد.

🗓 روزهای ۴۱ تا ۶۶: به محرک های بازگشت توجه کنید
همینطور که به خط پایان نزدیک می شوید، برای برخی اشتباهات نیز آمادگی داشته باشید؛ این چیزی است که برای همه اتفاق می افتد، فقط مراقب محرک های رایج آن اشتباهات باشید. اگر در شرایط خاصی دوباره عادت خود را تکرار می کنید ، هوشمندانه این است که تا زمانی که احساس نکرده اید که آن عادت بد ریشه کن شده است، از آن شرایط کاملا دوری کنید. هنگامی که احساس می کنید با موفقیت توانسته اید عادت بد خود را ترک کنید، نباید اجازه بدهید محرکها باعث غافلگیری شما شوند. معمولا توجه به همین مطلب عامل تعیین کننده در موفقیت یا شکست در این مرحله انتهایی فرآیند ترک عادت است.

🗓 روز ۶۷: به خودتان پاداش بدهید

البته می توانید بگویید که ترک عادت بد به خودی خود بهترین پاداش است، اما چرا باید فرصت جشن گرفتن را از دست بدهید؟ فقط مراقب باشید که با تکرار عادتی که برای ترک آن اینقدر زحمت کشیده اید به خودتان پاداش ندهید! به علاوه، باید از این فرصت برای اندیشیدن و انتخاب یکی دیگر از عادت هایی که می خواهید ترک کنید استفاده کنید.

🔅 جمع بندی

اگر ترک عادت های بد برای شما دشوار است، ضعیف، سفیه یا تنبل نیستید. برخی عوامل روانی وجود دارند که باعث می شوند این فرآیند برای همه پر از چالش باشد، اما همان دانشی که دشواری ترک عادت ها را توجیه می کند، روشی برای ترک آنها که به تحقیق اثبات شده است را نیز پیش پای ما می گذارد. یک به یک روی عادت هایتان متمرکز شده و این مراحل و جدول زمانی همراه با آنها را دنبال کنید. از این طریق، شانس موفقیت شما تا اوج قله دماوند بالا خواهد رفت.

@dotDE

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها