اخبار کار | آتیه کار » کارت آبی چیست ؟

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، کارآفرینی و فرهنگ کار

آبی کارت

کارت آبی چیست ؟

کارت آبی چیست ؟

کارت آبی EU Blue cardعملا یک اجازه کار مورد تایید در کلیه کشورهایعضو اتحادیه اروپاست. از یک اوت ۲۰۱۲ در قانون آلمان اجرا شده . وبه افراد متخصص این امکان را می دهد که براحتی در این اتحادیه کار و زندگی کنند بجز انگلیس .ایرلند.و دانمارک ، کارت آبی برای اعضای کشورهای خارج از جامعه اقتصادی اروپاست ،برای اعضا اتحادیه حرکت آزاد با توجه به اقامت اعمال می شود(بجز اتباع کرواسی،که باید ویزا بگیرند).

ایده کارت آبی به نوعی از کارت سبز آمریکا گرفته شد با این تفاوت که گرین کارت مجوز اقامت دایم است ،اما بلو کارت به منظور جذب راحت نیروی کار متخصص در اتحادیه اروپاست.

داشتن مدرک دانشگاهی که اعتبار آن توسط سازمان ارزشیابی مدارک تحصیلی در آلمان مورد تایید باشد و ارائه یک قرارداد کاری بادرآمد سالانه حداقل ۴۹,۶۰۰€ مهمترین شرایط اصلی احراز کارت آبی است.

البته متخصصان و نیروهای کاری که در فهرست مشاغل خاص یا موردنیاز شدید آلمان هستند می توانند با داشتن قرارداد کاری با درآمد سالانه حداقل ۳۸,۶۸۸€ هم روی پذیرش خود حساب کنند.

ازجمله این مشاغل خاص شامل پزشکان ، تمامی مهندسان در رشته هتی مختلف ، دانش آموختگان رشته های علوم طبیعی ، ریاضی و کارشناسان علوم رایانه و انفورماتیک اند.

متقاضی متخصص و دانش آموخته ای که مدرک تحصیلی شان در آلمان به رسمیت شناخته شود در صورت یافتن کار با درآمد ذکر شده می توانند با دریافت کارت آبی آلمان نسبت به دریافت ویزای کاری براساس مدت زمان قرارداد کار مشخص شده اقدام نمایند.

حداکثر مدت اقامت کار بر اساس کارت آبی آلمان ، ۳۳ماه (۲/۹ماه)تعیین شده است که پس از آن در صورت شاغل بودن امکان تبدیل آن به اقامت دائمی PRآلمان وجود دارد. اگر شخص در ابتدا یا در طول مدت اقامت خود در آلمان ، مدرک زبان آلمانی B1 ارایه کند. مدت زمان ۳۳ماهه به ۲۱ماه کاهش یابد.(ماده ۱۹بند ۶قانون اقامت)

*توجه کنید که کارت آبی آلمان ، ویزا یا اجازه اقامتی نیست که بدون ارائه پیشنهاد کاری قابل دستیابی باشد.

مدت اعتبار کارت آبی آلمان : اگر قرارداد کاری شما بیشتر از چهار سال یا نا محدود باشد این کارت حداکثر به مدت چهار سال صادر می شود.در غیر اینصورت به اندازه مدت زمان قراردادکاری به اضافه سه ماه ، بعداز این مدت امکان تمدید مجدد کارت ساده خواهد بود.

* نکته ، اگر به هر دلیلی کارفرما را عوض کردید (مثلا شرکت جدیدی را برای کار کردن پیدا کردید ) باید درخواست کارت آبی جدید بدهید.

شرایط اخذ کارت آبی:

مدرک دانشگاهی معتبر مورد تایید آلمان
قرارداد کاری با یک شرکت یا موسسه آلمانی یا پیش نویس قرارداد حقوق دریافتی تصویب آژانس اشتغال فدرال ۲۰۱۶در قرارداد به مبلغ ۴۹,۶۰۰€ (۴,۱۳۴€در ماه), حداقل حقوق دریافتی در قرارداد به مبلغ ۳۸,۶۸۸€ در سال(۳,۲۲۴€ در ماه)بشرط اینکه رشته شما شامل موارد موردنیاز از جمله علوم پایه ، ریاضیات، متخصصین IT، مهندسین ، پزشکان (بجز دندانپزشکان)
پرستار ماهر مراقبت و نگهداری از سالمندان

ارزشیابی مدرک تحصیلی :
مدرک تحصیلی فرد متقاضی ابتدا بعد از اتمام موفقیت آمیز مصاحبه ها در آخرین مرحله ارزشیابی می شود شما باید قرارداد کاری به همراه سایر مدارک تحویل سفارت دهید، مدت رمان صدور ویزای موقت کاری بین ۶تا۸ هفته زمان خواهد برد.

در این مدت مدارک شما جهت بررسی به آلمان ارسال خواهد شد.این بررسی شامل مدرک تحصیلی ، سابقه سفر بین المللی ، اعتبار کارفرمایی که از شما دعوت به کار کرده می باشد.

بعد از موفقیت آمیز بودن نتیجه سفارت تلفنی با شما تماس خواهد گرفت و اطلاع می دهد که در روز مشخصی جهت دریافت ویزا به سفارت مراجعه کنید.ویزا صادر شده سه ماه اعتبار دارد و حکم ورود شما به آلمان است بعد از ورود به آلمان درخواست بلو کارت را به اداره اتباع خارجه Ausländerbehördeشهر محل اقامت خود ارائه کند .

*بعد پنج سال حضور در آلمان اقامت دائم صادر می‌شود

*بعد از سه سال از اقامت دائم تابعیت میگیرند(اگر در کلاس آشنایی با تاریخ و جغرافیای آلمان شرکت کنید و با گذراندن امتحان نهایی DTZ* وارائه مدرک زبان B1 آلمانی)

*Deutsch Test Für Zuwanderer

مزایای کارت آبی آلمان:

بعنوان یک ویزای کاری ، قابل تمدید و قابل تغییر به اقامت دائم آلمان است ، یعنی دارنده آن اجازه اقامت و کار در آلمان دارد. سهولت در مهاجرت و دریافت اقامت ، اجازه کار در کل اتحادیه اروپا و …..، مهمتر آنکه شما می توانید خیلی سریعتر از گذشته اقامت دائم آلمان را دریافت کنید یعنی با داشتن مدرک زبان آلمانیB1 بعد از ۲۲ماه ودر غیر اینصورت بعد از ۳۳ماه واجد شرایط گرفتن اقامت دائم می شود.

خانواده فرد دارنده کارت آبی (همسر، شوهر،فرزند)حق کار و زندگی در آلمان را به مدت اعتبار اجازه اقامت فرد متقاضی دارند.
قانون کارت آبی تسهیلاتی برای کارفرمایان در نظر گرفته طوریکه اولویت بندی های استخدام شهروندی را حذف کرده.و کارفرما بدون هماهنگی با اداره کار آلمان می تواند متخصصان خارجی اتحادیه را استخدام کند.
@dotDE

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها