اخبار کار | آتیه کار » امنیت اینترنت اشیا

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

از زبان GSMA

امنیت اینترنت اشیا

امنیت اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا به‌بیانی دقیق‌تر، «اینترنت چیزها» یعنی اتصال دستگاه‌های فیزیکی نظیر وسایل نقلیه، لوازم خانگی، گوشی‌های هوشمند و… به‌هم‌دیگر از طریق نرم‌افزارهای خاص، حسگرها و… است.

اینترنت اشیا یا به‌بیانی دقیق‌تر، «اینترنت چیزها» یعنی اتصال دستگاه‌های فیزیکی نظیر وسایل نقلیه، لوازم خانگی، گوشی‌های هوشمند و… به‌هم‌دیگر از طریق نرم‌افزارهای خاص، حسگرها و… است.

در این فناوریِ به‌نسبت نوپا، تمامی دستگاه‌های متصل به یک شبکه، توانایی این را دارند که کارهایشان را به‌صورت خودکار انجام دهند؛ بر اساس تغییراتی که در محیط اطرافشان رخ‌ می‌دهد، یک سری پاسخ ویژه را به‌صورت کاملا خودکار از خود نشان دهند و همچنین می‌توانند داده‌های مختلف را بدون هرگونه دخالت انسان، با دیگر دستگاه‌های شبکه مبادله کنند.

شاکله‌ی اصلی این فناوریِ جدید، بر پایه‌ی شبکه‌ی بی‌سیم و اینترنت ساخته شده و هدف اصلی آن، بهبود کارایی و دقت دستگاه‌های مختلف است. Internet of Things در کنار موارد یادشده، می‌تواند از لحاظ اقتصادی و حتی به‌منظور جلوگیری از اتلاف وقت، کمک‌حال مردم باشد.

چگونه دستگاه‌ها از طریق اینترنت اشیا به‌هم متصل می‌شوند؟

اینترنت اشیا برای متصل کردن هزاران دستگاه‌ به‌هم و به‌اشتراک‌گذاری داده بین آن‌ها، از روش‌های مختلفی بهره می‌گیرد؛ دفاتر کاری و خانه‌ها به‌طور معمول برای اتصال دستگاه‌ها، از وای‌فای یا بلوتوث استفاده می‌کنند. گفتنی است که دو مورد یادشده، محبوب‌ترین روش‌ها برای عملی‌کردن این کار هستند.

علاوه‌بر این‌ها، می‌توان برای اتصال دستگاه‌های الکترونیکی از طریق اینترنت اشیا، از شبکه‌ی LTE و فناوری‌های ماهواره‌ای هم بهره گرفت که البته این دو روش، چندان مرسوم نیستند.

خانه‌های هوشمند

عبارت «خانه‌ی هوشمند» به‌بیانی ساده، یعنی اتصال یک خانه و لوازم داخلی آن به‌هم، از طریق یک سیستم کاملا خودکار. در ادامه، به‌شرح مهم‌ترین کاربردهای فناوری اینترنت اشیا در خانه‌های هوشمند می‌پردازیم:

 • نورپردازیِ خانه

اگر در خانه‌‌ی هوشمند خود از لامپ‌های متصل‌شده به اینترنت اشیا استفاده کنید، این لامپ‌ها می‌توانند زمان خروج شما از خانه یا حتی اتاق‌ها را تشخیص دهند و این یعنی دیگر لازم نیست نگرانِ خاموش کردن لامپ‌ها پیش از خروج از خانه باشید؛ چرا که به‌لطف وجود IoT، لامپ‌ها خود به خود خاموش می‌شوند.

کاربرد مهم دیگر، این است که می‌توانید از طریق دستگاه کنترل‌کننده (نظیر گوشی هوشمند) به‌راحتی در گوشه‌ای از خانه بنشینید و لامپ‌ها را خاموش و روشن کنید؛ نکته‌ی جالب اینجا است که از لحا‌ظ تئوری حتی اگر آن سرِ دنیا هم باشید، می‌توانید به‌راحتی از طریق دستگاه خود، لامپ‌های خانه را کنترل کنید! این قابلیتِ مهم می‌تواند باعث امنیت هرچه بیشتر خانه به‌هنگام خالی بودن آن شود؛ برای مثال، شما می‌توانید شب‌ها با گوشی خود، لامپ‌های خانه را روشن کنید تا اطرافیان فکر کنند که در خانه حضور دارید و فکر ورودِ بی‌اجازه به‌خانه‌ی شما به سر سارقان نزند.

 • سیستم‌های امنیتی خانه

کاربران می‌توانند به‌راحتی، دوربین‌های مداربسته را به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، از طریق اینترنت اشیا کنترل کنند و خیالشان از بابت امنیت خانه راحت باشد.

کاربر همچنین می‌تواند با نصب دوربین و میکروفون در جلوی خانه‌اش، قبل از باز کردن در، از طریق میکروفون با افرادِ جلوی خانه صحبت کند و آن‌ها را ببیند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی و جالب، این است که کاربران می‌توانند از درهایی که به‌صورت خودکار باز و بسته می‌شوند نیز در خانه‌ی خود استفاده کنند. این درها برای باز و بسته شدن، از یک‌سری حسگر ویژه استفاده می‌کنند که در آن‌ها تعبیه شده است.

 • دستگاه قهوه‌ساز

اگر آن‌قدر تنبل هستید که حتی حوصله‌ی خاموش کردن دستگاه قهوه‌ساز را نیز ندارید، اینترنت اشیا دوای دردتان است. دستگاه‌های قهوه‌ساز می‌توانند پس از اینکه شما قهوه‌تان را میل کردید، به‌صورت خودکار خاموش شوند.

کاربر می‌تواند دستگاه را طوری تنظیم کند که در وقت مشخصی از روز، به‌صورت خودکار روشن شود؛ فرض کنید که عصر شده است و شما از سر کار بر می‌گردید، دیگر لازم نیست سراغ روشن کردن دستگاه و درست کردن قهوه بروید؛ کافی است پس از ورود به خانه، از طریق گوشی‌تان دستور ساخت قهوه را صادر کنید.

 • سیستم‌های حرارتی خانه

دستگاه‌های مختلفی در بازار وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان میزان حرارت خانه را تنظیم کرد. چنین دستگاه‌هایی به‌طور معمول توانایی این را دارند که با اطلاع از دمای هوای داخل و خارج از خانه، سیستم‌های گرمایشی را روشن و خاموش کنند. اگر این دستگاه‌ها را به اینترنت اشیا متصل کنید، آن‌ها می‌توانند به‌هنگام کاهش بیش از حد دمای خانه، سیستم گرمایشی را روشن و به‌‌هنگام رسیدن به دمای مطلوب، این سیستم را خاموش کنند؛ نکته‌ی جالب‌توجه اینجا است که تمامی این‌کارها به‌صورت خودکار صورت می‌گیرد.

صنایع وابسته به اینترنت اشیا

 • سلامتی
 • ساخت‌‌وساز
 • حمل‌‌و‌نقل
 • بانک‌ها
 • خدمات غذایی
 • اکتشاف نفت
 • زراعت
 • ساختمان‌های هوشمند
 • و…

امنیت اینترنت اشیا

یکی از اصلی‌ترین مواردی که همواره در مورد اینترنت اشیا مطرح می‌شود، بحث امنیت آن است. از آنجایی که در این فناوری، دستگاه‌های زیادی از طریق اینترنت به‌هم متصل می‌شوند، هک‌شدن آن‌ها می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری را نظیر لو رفتن اطلاعات حساس شخصی و اقتصادی، به‌همراه داشته باشد.

همواره دو دلیل برای راحتیِ هک‌شدن دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا مطرح مطرح می‌شود:

مورد اول اینست که دستگاه‌های یادشده از طریق اینترنت به‌هم متصل شده‌اند و اینترنت هم در حالت کلی در معرض خطرِ هک قرار دارد.

مورد دوم اینست که بسیاری از دستگاه‌های مبتنی بر این فناوری، توسط شرکت‌های بعضا کوچک ساخته شده‌اند و این شرکت‌ها، منابع و زمان کافی را برای قرار دادن ساختارهای امنیتی قدرتمند در دستگاه‌هایشان نداشته‌اند.

اینترنت اشیا می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به یکی از تحولات عظیم در حوزه‌ی فناوری تبدیل شود و نحوه‌ی زندگی کردن ما را از جهات زیادی، دستخوش تغییر کند. ( ۱ )

 بیان مسائل امنیتی حوزه‌ی اینترنت اشیاء از زبان GSMA

شرکت GSM رهنمودهایی را منتشر کرده است که ناامنی مزمن و شدید اینترنت اشیاء (IOT) را مورد خطاب قرار می‌دهد.این ابتکار عمل توسط جمعی از شرکت‌های مهم مورد قبول واقع شده است، این فهرست شامل تعداد زیادی از شرکت‌ها می‌باشد مانند AT&T، تلکام چینی، Etisalat، KDDI، NTTDOCOMO، Orange، تلفونیکا، تلنور و Verizon و غیره.

با مجموعه‌ای مشترک از توصیه‌نامه‌های امنیتی، این شرکت‌ها خود نیز الحاقیه‌ای دارند که می‌توانند به فروشندگانی که مراقب نیستند اخطار دهند: یا کارتان را درست انجام دهید، یا ما با کالاهای شما کاری نداریم.

این گروه اسنادی را برای سه بخش اصلی جمع‌آوری کرده است (چون در هر صورت بازار IOT را در نظر می‌گیرد): شرکت‌های مخابراتی، اپراتورهای خدماتی و سازندگان دستگاه. GSMA می‌گوید صنایع مختلف با این جمله که ملاحظات امنیتی‌شان منحصر‌به‌فرد است خودشان را مسخره کرده‌اند، و همین دیدگاه باعث می‌شود که اشیاء نا امن شوند.

در این رهنمودها اشاره شده است: «اغلب خدمات IOT با استفاده از دستگاه endpoint و اجزای سکوی سرویس ساخته می‌شوند که حاوی فن‌آوری‌های مشابه با دیگر راه حل‌های مخابراتی، محاسباتی و فن‌آوری اطلاعاتی می‌باشد. علاوه بر این، این خدمات مختلف که با تهدیداتی رو به رو می‌شوند و راه حل‌هایی که برای کاهش این تهدیدها ارائه می‌شوند بسیار شبیه به یک‌دیگر هستند، حتی اگر انگیزه‌ی نفوذگر و تأثیر رخنه‌های امنیتی متفاوت باشد.»

این فهرست بررسی کل اسناد را پیشنهاد نمی‌دهد اما در عوض می‌گوید که GSMA باید به مسائل حیاتی توجه کنند.

بنابراین علاوه بر نیازهای واضح مانند ساخت یک مدل محاسباتی قابل اعتماد و اصل اعتماد برای مدل IOT، روی کسب و کاری حساب باز می‌کند که دستگاه‌های خدماتی مربوط به نیازمندی‌ها را راه‌اندازی می‌کند تا یک مدل رو به افول را متضمن شود.

به سازندگان دستگاه نوعی فهرست داده می‌شود که تا به امروز اغلب توسط سازندگان چشم‌پوشی شده‌اند. رمزنگاری خوب، APIها برای مدل امنیتی، امنیت کامل رو به جلو، عقب‌گرد نرم‌افزاری و تصاویر نرم‌افزاری امضاءشده در بین نیازمندی‌هایی هستند که GSMA بر شمرده است.

اپراتورهای شبکه برای محافظت از امنیت و حریم خصوصی نه تنها دستگاه‌ها و خدمات IOT بلکه برای کاربران نهایی نیز فراخوانده شده‌اند.( ۲ )

منابع :

۱- زومیت

۲-وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

 

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


عکس ها

فیلم ها