پایگاه خبری آتیه کار » توصیه هایی جهت استفاده بهینه از بخاری های بدون دودکش

پایگاه خبری آتیه کار

اخبار کار اشتغال استخدام و فرهنگ کار

بخاری بدون دودکش

توصیه هایی جهت استفاده بهینه از بخاری های بدون دودکش

توصیه هایی جهت استفاده بهینه از بخاری های بدون دودکش

این روزها زندگی در خانه‌های کوچک با متراژ کم سبب شده تا استقبال از وسایل کوچک و کم‌حجم بیشتر شود.بخاری‌های بدون دودکش هم نمونه‌ای از این وسایل است که در فصل سرد به دلیل حجم کم و گرمادهی بیشتر مورد استقبال قرار گرفته و می‌گیرد.

مزایا 

حجم کم، نصب و حمل و نقل آسان، راندمان بالا و صرفه‌جویی در مصرف سوخت

اما کارشناسان ایمنی و استاندارد می‌گویند نباید از این بخاری‌ها در اتاق خواب، حمام و انباری و فضاهای بسته و بدون تهویه استفاده کرد. بخاری‌های گازی بدون دودکش یکی از وسایل گرمازایی است که استفاده نادرست از آنها خطرناک است.

به همین علت اطلاعات و نکات ایمنی مربوط به این بخاری‌ها را با هم مرور می‌کنیم و پرسش‌های رایج درباره این محصول را پاسخ می‌دهیم.

۱) هنگام استفاده از بخاری‌های بدون دودکش چه نكته ايي را باید در نظر گرفت؟

به حجم و فضای اتاق و محلی که بخاری نصب می‌شود، توجه کرد. اتاقی که بخاری در آن نصب می‌شود باید به اندازه کافی بزرگ باشد، به عنوان مثال یک بخاری با ظرفیت ۴ هزار و ۲۰۰ کیلوکالری یا ۵ کیلووات به اتاقی با حجم حداقل ۱۰۰ مترمکعب یعنی چیزی حدود ۳۰ مترمربع فضا نیاز دارد. این نکته هم باید مورد توجه قرار گیرد که در هیچ شرایطی استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در فضایی کمتر از ۱۵ مترمکعب توصیه نمی‌شود.

۲) در چه محل‌هایی نباید از این بخاری‌ها استفاده کرد؟

نصب و استفاده این نوع بخاری در اتاق خواب، حمام، اتاق‌های زیر شیروانی، فضای زیر پله، انباری، شیرخوارگاه‌ها، مهدهای کودک و مراکز نگهداری کودکان، اتاق بازی بچه و فضاهای محدود، کوچک و بدون تهویه غیرمجاز است.

۳) این بخا‌ری‌ها واقعا گرمای بیشتری تولید می‌کنند؟

معمولا ظرفیت حرارتی این بخاری‌ها کمتر از بخاری‌های دودکش‌دار است و طبق استاندارد ظرفیت حرارتی آنها نباید از ۷ هزار و ۲۰۰ کیلوکالری در ساعت بیشتر باشد. در بخاری‌های دودکش‌دار هوای گرم ناشی از محصولات احتراق که گرمای بسیار زیادی هم دارند، از طریق دودکش به بیرون هدایت می‌شود اما در این بخاری‌ها این مواد که حاوی گازهای گرم محصولات احتراق، ، در داخل اتاق می‌ماند و دمای اتاق را بالا می‌برد.

۴) درباره بخاری‌های مجهز به سیستم ODS باز هم جای نگرانی وجود دارد؟

اصطلاح ODS ) oxygen depletion system ) یک سیستم قطع جریان گاز است که در صورت کمبود اکسیژن محیط عمل کرده و تا مناسب نشدن شرایط محیط جهت تنفس از جریان گاز جلوگیری می نماید .ODS تنها یک وسیله ایمنی است و طبق استاندارد تمام بخاری‌های بدون دودکش باید به این سیستم مجهز باشند. این سیستم میزان اکسیژن هوای اتاق را می‌سنجد و اگر غلظت اکسیژن به کمتر از ۱۸ درصد برسد، جریان گاز را قطع کرده و بخاری را خاموش می‌کند.

⬅️ نکته مهم این است که مجهز بودن دستگاه به وسیله ایمنی خطر را نفی نمی‌کند. سیستم ODS مانند ترمز ماشین است. همان‌طور که وجود ترمز در خودرو خطر راندن با سرعت بالا را از بین نمی‌برد، وجود این سیستم هم خطر را رفع نمی‌کند.

با توجه به سوالات زیاد دوستان در خصوص بخاریهای کم مصرف استوک ژاپنی موارد بشرح ذیل جهت بهره برداری شما عزیزان تقدیم میگردد :

بخاری گازی برقی ژاپنی با گاز شهری و کپسول کار می کند و برق تنها جهت گردش فن و سنسور های بخاری می باشد بسیار کم مصرف و بی صدا است،

مصرف برق این بخاری حدود ۲۰ وات و مصرف گاز آن تقریبا یک چهارم مصرف بخاری با توان گرما دهی مشابه است.
این بخاری از نظر ایمنی بسیار امن و بی خطر است فاقد دودکش بوده ودارای سنسور منو اکسید کربن ، سنسور دی اکسید کربن و سنسور زلزله می باشد که در صورت واژگونی بخاری ، جریان گاز قطع شده و بخاری خاموش می شود
ولی در فضایی که استفاده میکنید ورودی هوا جهت تامین هوای لازم برای احتراق باید تامین شود.در صورتیکه هوای احتراق تامین نمیشود توصیه نمیشود

☑️با قابلیت تنظیم دما به صورت دیجیتال ، این کالا ساخت ژاپن بوده وجهت مصرف داخلی کشور ژاپن می باشد که پس از ترخیص از بندر چابهار به صورت استوک  و با مناسب ترین قیمت عرضه می گردد.

🔘این بخاری ها با توان و قدرتهای مختلف عرضه می گردداز توان پایین ۲۵۰۰ کیلو کالری که می توان در فضاهای کوچک مانند اتاق خواب یا اتاق پرندگان استفاده نمود تا توان ۵۰۰۰کیلو کالری که می توانبرای فضاهای بزرگتر مانند اماکن عمومی ،مساجد و گلخانه ها استفاده نمود.

ویژگی ها :

مصرف با گازشهری و کپسول و نفتی

← فن قدرتمند و بی صدا

← بسیار کم مصرف

← دارای سنسورگازهای منوکسيد ودی اکسید کربن وکم شدن اکسیژن هوا

← تایمر، نمایشگر دمای محیط و ترموستات دیجیتال با امکان تنظیم دما

← بدون دودکش، بدون دود، بدون آلودگی با راندمان احتراق سوخت ۹۹%

← سنسور حساس به ضربه جهت جلوگیری از آتش سوزی در مواقع واژگون شدن احتمالی

← سیستم عیب یاب اتوماتیک دیجیتال
سیستم آن پلاسما بوده و تولید گاز سمی منو اکسید نمیکند ودر بعضی از مدلهای بالای آنها بصورت سخنگو میباشد

راهنمای استفاده از بخاری های بدون دودکش ژاپنی

• برای سوختن هرماده سوختنی نیاز به هوا می باشد .به ازای سوختن هر یک متر مکعب گاز شهری نیاز به ده متر مکعب هوا می باشد . با وجود حسگر کمبود اکسیژن بسیار حساس در این بخاری – از روشن کردن بخاری در محل هایی که امکان ورورد هوا وجود ندارد(مانند حمام – رختکن و … )جدا خودداری نمایید .

• ولتاژ مورد کارکرد این بخاری ۱۰۰ ولت می باشد .در صورت اتصال به برق ۲۲۰ خسارت شدید به مدار الکترونیکی و بقیه قسمت های بخاری وارد می شود .
از پریز استاندارد برای اتصال به برق استفده نمایید . برای کاهش ولتاژ از ترانس با کیفیت ساخت مطلوب و حداقل توان ۶۰وات استفاده نمایید .

• استفاده از مواد اشتعال زا مانند بنزین – استون –تینر و …. در محل نصب خودداری نمایید .

• فاصله بخاری از دیوار از طرفین حداقل ۵۰ سانتی متر باشد .

• از انداختن حوله و لباس بر روی بخاری جدا خودداری نمایید .

• نشستن بر روی بخاری و خواباندن نوزادان در کنار بخاری ممنوع است .

• برای اتصال گاز از شیلنگ استاندارد ژاپنی استفاده نمایید .در صورت عدم دسترسی به این نوع شیلنگ از نوع مرغوب و بست استفاده نمایید .

• برای خاموش کردن بخاری از کشیدن دوشاخه برق بطور ناگهانی خودداری نمایید.در غیر اینصورت باعث صدمه دیدن کوره تجهیزات داخلی آن میشود که خسارات جبران ناپذیری بدنبال دارد. جهت خاموش نمودن بخاری از دکمه روی بخاری استفاده نمایید.بعد از فشردن دکمه جریان گاز قطع شده و کوره خاموش میگردد ولی فن جهت خنک نمودن کوره همچنان بمدت چند دقیقه به کار خود ادامه خواهد داد. بعد از توقف فن می توانید جریان برق را قطع نمایید.

۱-کلید خاموش و روشن کردن بخاری – با فشردن این دکمه شیر برقی مسیر گاز را باز کرده و فندک شروع به جرقه زدن می کند و بخاری روشن می گردد.
۲و ۳- کلید افزایش دما و کاهش – با فشردن این کلید اعداد نمایشگر بصورت صعودی – نزولی از ۱۶ تا ۲۶ درجه سانتیگراد تغییر می کند .
اگر دمای محیط به دمای مورد نظر ما برسد گرمایش به حداقل ممکن تغییر می کند.(حروف H,L بخاری بدون در نظر گرفتن دمای محیط با حداقل و حداکثر توان کار میکند )
۴- نمایشگر دمای محیط – دمای تنظیم شده توسط مصرف کننده و تایمر روشن شدن : اگر چراغ ۸ روشن باشد نمایشگر دمای محیط را نشان میدهد و اگر چراغ ۹ روشن باشد دمای تنظیم شده را نشان میدهد .
۵- کلید شب بخیر : با فشردن این دکمه بخاری بعد از یک ساعت بطور خودکار خاموش می شود.
۶-کلید حالت صرفه جویی در مصرف انرژی
۷- کلید صبح بخیر : با فشردن این دکمه و کلید های ۲و۳ می توان زمان روشن شدن بخاری را از ۳۰دقیقه تا ۲۴ ساعت تنظیم نمود .
۷-با فشردن دو کلید ۳و۲ قفل کودک فعال شده و کلیه کلید ها به غیر از شماره ۱ از کار می افتد .برای غیرفعال کردن قفل دکمه های ۲و۳را ۵ ٍثانیه با هم نگه دارید .

کدخبرنگاری۱۸۰۱

جوابیاب

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


عکس ها

فیلم ها