اخبار کار | آتیه کار » چگونه آمریکا با کلان داده ها جلوی دور زدن تحریم نفت ایران را می گیرد؟

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

کلان داده

چگونه آمریکا با کلان داده ها جلوی دور زدن تحریم نفت ایران را می گیرد؟

چگونه آمریکا با کلان داده ها جلوی دور زدن تحریم نفت ایران را می گیرد؟

چگونه آمریکا با کلان داده جلوی دور زدن تحریم نفت ایران را می گیرد؟ هفت مورد را در اینجا به اختصار مطرح می نماییم :

۱)در سال‌های اخیر تعداد ماهواره‌ هایی که از سطح زمین تصویر جمع‌آوری می‌کنند به شدت افزایش یافته و تعداد این تصاویر به ۴۰ میلیون تصویر در روز رسیده است.

۲)متخصصان داده کشتی‌ها را به وسیله ترکیب تصویر برداری زنده از زمین و اطلاعات حمل و نقل ردیابی می‌کنند. آن‌ها با ترکیب این داده‌ها مدل ریاضی از آن درست می‌کنند که به آن آنالیز کلان داده یا یادگیری ماشین می‌گویند.

۳)الگوریتم‌های پیچیده در این مدل‌های ریاضی می‌توانند ردیابی این تمام کشتی‌های جهان را بدون دخالت انسان براحتی انجام دهند. استارتاپ‌های WINDWARD، TankerTracker و KAYRROS با استفاده از این مدل‌های ریاضی الگویی از سفر‌ها و فعالیت‌های کشتی‌ها و نفتکش‌ ها در اطراف بنادر درست می‌کنند

۴)در گذشته اگر نفتکشی می‌خواست شناسایی نشود سیستم شناسایی خودکار خود را خاموش می‌کرد یا حتی می‌توانست سیگنال شناسایی خودکار خود را جعل کند. تنها راه شناسایی چنین نفتکش ‌هایی مشاهده کردن دائمی آن‌ها است که در حال حاضر این کار امکان پذیر است

۵)با استفاده از تصویربرداری مدرن ماهواره‌ای ‌می‌توان نفتکشی را که تغییر مسیر داده یا سیستم شناسایی خودکار خود را خاموش یا جعل کرده دنبال کرد. حتی می‌توان از اندازه سایه نفتکش میزان وزن بار آن را محاسبه کرد در نتیجه از تخلیه یا بار زدن نفتکش مطمئن شد.

۶)حتی با تکنیک‌های مشابه می‌توان مقدار و ظرفیت مخازن ذخایرنفتی را شناسایی کرد تا بتوان صادرات نفت را ردیابی کرد.

۷)البته کسانی که می‌خواهند تحریم صادرات نفت ایران را دور بزنند راه‌های خود را پیدا می‌کنند. به طور مثال می‌توانند نقاط تاریک را شناسایی کنند، سپس سیستم شناسایی خود را خاموش کنند و در سایت‌های حمل و نقل ببیند که شناسایی شده‌اند یا نه؟

منبع: وال استریت ژورنال

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


عکس ها

فیلم ها