اخبار کار | آتیه کار » رنجنامه نیلی و طیب نیا

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، کارآفرینی و فرهنگ کار

شورای پول و اعتبار

رنجنامه نیلی و طیب نیا

رنجنامه نیلی و طیب نیا

صحبت مفصلی با دکتر طیب نیا داشتم و توفیق دیدار با دکتر نیلی را هم پیدا کردم.هردو نگران وضعیت اقتصادی کشور هستند و از حاشیه‌هایی که برایشان ایجاد شده دلخورند.

این روزها برخی رسانه‌ها در میدان بی‌اخلاقی کورس گذاشته‌اند و آن‌قدر غیراخلاقی و غیر حرفه‌ای به سرمایه‌های علمی و انسانی کشور می‌تازند که آدم دلش می‌گیرد.

مطالب عجیب و غریبی به دکتر نیلی نسبت داده می‌شود که نه مبنای علمی دارد و نه اخلاقی و انسانی است اما حتی به رسانه‌های رسمی هم راه پیدا کرده است.
دکتر نیلی می‌گوید نقشش در سیاست‌گذاری اقتصادی هیچ‌گاه فراتر از مشاور نبوده و هرجایی که مجالی پیدا کرده برای اصلاح امور تحقیق کرده و نظر داده است و دکتر طیب‌ نیا هم نگران انتظاراتی است که پس از حضورش در شورای پول و اعتبار در جامعه شکل گرفته است.

شورای پول و اعتبار اگرچه نهادی مهم در تنظیم سیاست‌های پولی است اما نه چنین وظیفه‌ای دارد و نه می‌تواند برای ابرچالش‌های کشور چاره‌اندیشی کند.
با این حال وقتی خبر عضویت دکتر طیب نیا در شورای پول و اعتبار منتشر شد، رسانه‌ها طوری برخورد کردند که انگار به زودی همه مشکلات کشور با حضور طیب نیا در این شورا حل و فصل خواهد شد. این آغاز همان فرآیند نگران‌کننده‌ای است که پنج سال پیش برای دکتر نیلی شکل گرفت و بار سنگینی از انتظارات روی شانه‌های ایشان گذاشت.

جریان استعفای دکتر نیلی از شورای پول و اعتبار و معرفی دکتر طیب نیا به جای ایشان هم بر خلاف شایعات کاملا حرفه‌ای و اخلاقی بوده است. برخی تلاش می‌کنند میان استعفا و جایگزینی این دو نسبتی پیدا کنند در حالی که این فرآیند طبیعی پیش رفته و دکتر نیلی و دکتر طیب نیا هم رابطه بسیار خوبی دارند.

هفته گذشته دکتر نیلی با رئیس کل بانک مرکزی تماس می‌گیرد و اعلام می‌کند که با توجه به پذیرش استعفای ایشان توسط رئیس جمهور، دیگر در نشست شورای پول و اعتبار شرکت نخواهد کرد. آقای همتی هم از ایشان می‌خواهد که از این تصمیم منصرف شده و همچنان در نشست‌های شورا شرکت کند. دکتر نیلی عذرخواهی می‌کند اما با پیشنهاد دکتر همتی برای آخرین بار به نشست شورا می‌رود. در آن نشست،اعضای شورا به خصوص آقای محمدرضا تابش اصرار بر ماندن دکتر نیلی می‎کنند و از رئیس کل بانک مرکزی می‌خواهند که در اولین نشست دولت، خواسته اعضای شورای پول و اعتبار را به اطلاع ایشان برساند. دکتر نیلی که تصمیم خودش را گرفته، از اعضای شورا خداحافظی می‌کند.

یکی دو روز بعد، رئیس کل بانک مرکزی پیام اعضای شورای پول و اعتبار را به رئیس جمهور می‎رساند اما آقای روحانی می‌گوید برداشت من این است که دکتر نیلی دیگر علاقه به حضور در دولت ندارد و نباید او را تحت فشار گذاشت. دکتر همتی هم با دکتر نیلی تماس می‌گیرد و می‌گوید حالا که نیامدن شما قطعی است، اخلاقا به من اجازه بدهید که طیب نیا را به جای شما معرفی کنم. دکتر نیلی، ایشان را گزینه خوبی برای عضویت در شورا می‌داند و از این تصمیم استقبال می‌کند. فردای آن روز دکتر طیب نیا با دكتر نيلي تماس می‌گیرد و به رسم اخلاق برای عضویت در شورا رخصت می‌طلبد.

نیلی و طیب نیا هر دو سرمایه‎های علمی و انسانی کشور هستند که برای عبور از این شرایط سخت نیازمند دانش و تجربه آنها هستیم. هیچ جامعه عاقلی با دانشمندانش این گونه برخورد نمی‌کند؛ به خود آییم.
☑️ محسن جلال‌پور

منبع عکس : تسنیم

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها