اخبار کار | آتیه کار » دولت در بودجه 98 به کدام بخش ها توجه بیشتری دارد

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

بودجه

دولت در بودجه ۹۸ به کدام بخش ها توجه بیشتری دارد

بودجه سال آینده که به گفته مسئولان در شرایط کنونی منطقی ترین بودجه است، بر استمرار اشتغال مولد، افزایش پنج درصدی بودجه عمرانی، افزایش اعتبارات بخش آب و محیط زیست تاکید دارد.
دولت در بودجه ۹۸ به کدام بخش ها توجه بیشتری دارد

لایحه بودجه ۹۸ همچون سال گذشته در زمان تعیین شده (۱۵ آذرماه) آماده شد، این لایحه ۱۴ جلدی که قرار بود در همان روز (پنجشنبه گذشته) توسط رئیس جمهوری به مجلس تقدیم شود به دلیل مرخصی ۱۰ روزه نمایندگان به ۲۵ آذرماه موکول شد.


حمایت از تولید و اشتغال یکی از ویژگی های اصلی بودجه ۱۳۹۸ است. 
«محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم رونمایی لایحه بودجه ۹۸ اعلام کرد که براساس تبصره ١٨، دولت مقید است با ١٤ برنامه اجرایی خود، فرصت های شغلی جدیدی ایجاد کند؛ همچنین با تخصیص یک میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی از ریزش اشتغال موجود جلوگیری کند.
در این لایحه بر استمرار برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار همچون افزایش برنامه نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده از ۱۰۰ هزار واحد سال ۱۳۹۷ به سه برابر در سال ۱۳۹۸ تاکید شده است.

همچنین از دیگر برنامه های اشتغال در بودجه سال آینده تامین بودجه عمرانی در شرایط تحریمی، استمرار برنامه‌های تولید و اشتغال بخش کشاورزی، گردشگردی، صنایع دستی و میراث فرهنگی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و توسعه آنها، تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن و استمرار در اجرای طرح جایگزینی ناوگان فرسوده حمل و نقل است.

همچنین در برنامه حمایت از تولید و اشتغال بر استمرار فاصله طرح های حوزه سیاست های فعال بازار کار مانند طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی، طرح مشوق بیمه سهم کارفرمایی، طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار، طرح یارانه دستمزد، طرح توسعه تامین مالی مشاغل خرد با رویکرد بانکداری پیوندی و توسعه و حمایت از مشاغل خانگی می‌شود،‌ تاکید شده است.

** رشد ۵ درصدی بودجه عمرانی سال ۹۸
در لایحه بودجه سال آینده،‌ در بخش حمایت از زیرساخت‌ها، اعتبار عمرانی پیش بینی شده در این لایحه ۶۵ هزار میلیارد تومان است که نسبت به امسال رشد پنج درصدی دارد.
به گفته «محمدباقر نوبخت»، بودجه عمرانی امسال ۶۲ هزار میلیارد تومان است که در نیمه نخست سال بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شد.
مسئولان تدوین بودجه برای حمایت از صادرات و توسعه صادرات غیرنفتی و اجرای بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی و متنوع سازی در کشورهای هدف، یک هزار میلیارد ریال اعتبار تامین شده است.

** افزایش قابل ‌توجه اعتبارات بخش آب و محیط ‌زیست
براساس این گزارش، در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور در بخش آب، محیط ‌زیست و میراث فرهنگی، افزایش قابل توجهی در اعتبارات آنها نظر گرفته شده است؛ به‌گونه‌ ای که در طرح‌های تامین و انتقال آب شرب ۲۰ درصد، خرید تضمینی آب از بخش خصوصی ۱۰۰ درصد، هزینه توجه ویژه به محیط‌بانان و پوشش‌های حفاظتی ۷۸ درصد، محیط ‌زیست عمرانی ۱۸ درصد و آموزش و فرهنگ‌سازی محیط‌ زیست نیز ۸۴ درصد رشد پیش بینی شده است.
همچنین در این لایحه، اعتبارپیش بینی شده برای حفاظت از بناها و اشیای میراث فرهنگی و تاریخی، ورزش همگانی به ویژه ورزش روستایی نیز ۱۰۰ درصد رشد داشته است.
به گزارش ایرنا، «محمدباقر نوبخت» سقف کل بودجه عمومی سال آینده را رقمی بیش از ۴۳۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است که نسبت به امسال ۱۲ درصد رشد دارد.
همچنین به گفته «سیدحمید پورمحمدی» معاون سازمان برنامه بودجه، پیش بینی بهای هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال آینده ۵۴ دلار و میزان صادرات نفت یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز است و درآمدهای نفتی ۲۷ درصد از بودجه سال ۹۸ را تامین خواهد کرد.

ایرنا

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


عکس ها

فیلم ها