اخبار کار | آتیه کار » مهارت هایی که تا سال ۲۰۲۰ به آنها نیاز پیدا خواهید کرد

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، کارآفرینی و فرهنگ کار

سال 2020

مهارت هایی که تا سال ۲۰۲۰ به آنها نیاز پیدا خواهید کرد

مهارت هایی که تا سال ۲۰۲۰ به آنها نیاز پیدا خواهید کرد

ماشین‏هایی که بدون راننده حرکت میکنند، هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی و … این‏ها دیگر نقشه‏ های خیالی نویسندگان ژانر علمی- تخیلی و کارگردانان هالیوود نیستند، چراکه تبدیل شده ‏اند به واقعیتی در آینده‏ ی ما و آینده تقریباً همینجاست!


انجمن جهانی اقتصاد بر این باور است که ما در نقطه‏ ی اوج چهارمین انقلاب صنعتی هستیم، و برای اینکه بدانیم قدم بعدی چیست نیازی نداریم که فیلم Blade Runner اثر Ridley Scott و یا Artificial Intelligence از Steven Spielberg را دیده باشیم.
مطمئناً چهارمین انقلاب صنعتی بخاطر پیشرفت‏های سریعش به‏ تندی سرعت نور و تغییرات بزرگ و حیرت ‏انگیزش شاخص خواهد شد، چراکه تکنولوژ‏یهای بیولوژیکی، فیزیکی و دیجیتالی را همزمان گرد هم آورده، صنایعی که قرار است انقلابی بزرگ در آینده ‏ی ما ایجاد کنند و سودی میلیاردی برای اقتصاد جهانی تولید کنند، شامل دانش ژنومیک، هوش مصنوعی و واقعیت‏ مجازی می‏شوند.
بنابراین زمانی که نگاهی به آینده بیاندازیم، این سوال در ذهنمان برانگیخته می‏شود که ما به چه مهارت‏هایی را برای همراه شدن با این آینده ‏ی جدید و پیشرفت در آن نیاز خواهیم داشت.
انجمن جهانی اقتصاد با بررسی مدیران واحدهای منابع انسانی در برخی شرکت‏های برجسته‏ ی جهان، گزارشی تحت عنوان “آینده‏ی مشاغل” در خصوص ده مهارت برتری که تا پیش از سال ۲۰۲۰ به آنها نیازمندیم، منتشر کرد.

۱- حل مشکلات پیچیده

حل ‏مشکلات پیچیده که بعنوان اولین مورد در لیست مهارتهای لازم تا سال ۲۰۲۰ ذکر شده اینطور تعریف می‏شود : توانایی حل خلاقانه مشکلات مبهم در شرایط پیچیده و واقعی.
اصلاً این به چه معناست؟
بطور خلاصه میتوان گفت که داشتن این مهارت به این معنی‏ست که شما باید ذهنی به غایت نرم برای حل مشکل داشته باشید که تابه حال نظیرش را ندیده‏اید و قادر باشید که مشکل را هرچند با سرعت زیاد تغییر می‏کند و پیچیده ‏تر می‏شود-حل کنید.
در دنیایی که سرشار از مشکلاتی است که اقتصاددانان به اصطلاح به آن “شرور” میگویند- البته نه به این منظور که شیطانی هستند بلکه به دلیل ماهیت غیرقابل‏ حل‏ بودن، پیچیدگی، تناقض و التزامات درحال پیشرفت(تغییرات اقلیمی، فقر، تروریسم و …) – به کسانی که توانایی حل مسئله دارند بشدت نیاز خواهیم داشت.
اما نگران نباشید! ما از شما نمی‏خواهیم که مشکلات سراسر دنیا را حل کنید. داشتن مهارت حل مشکل پیچیده این است که شما توانایی این را داشته باشید که در موقع حل مشکل یک تصویر بزرگ از آن را در ذهن تجسم کنید، جزئیات را به صفر برسانید و از هرچیزی که اطرافتان وجود دارد برای ایجاد تغییر استفاده کنید.
خوشبختانه این مهارتی نیست که هرکسی از بدو تولد آن را دارا باشد، این مهارتی‏ست که با گذشت زمان تقویت می‏شود و برروی ذهنی قدرتمند که تفکری خلاقانه و منتقدانه دارد ساخته می‌‏شود.
حالا چطور می‏توان این بی‏ نظیرترین مهارت را بدست آورد؟ باتوجه به برخی مطالعات و پژوهش‏ها، انجام بازی‏های ویدیویی در دوران نوجوانی میتواند بستر ساز این مهارت شود.
از آنجاییکه دنیای ما بی وقفه در حال پیشرفت و تکامل است، برای اینکه با سرعتی یکسان و حتی بیشتر با این تغییرات پیش برویم باید در جهت رشد و توسعه‏ خودمان تلاش کنیم.

۲ – تفکر انتقادی

بنابر تحقیقات، در چهار سال آینده کسی مهارتش باارزش تلقی میشود که تفکری منتقدانه داشته باشد. اما منتقدانه فکر کردن شامل چه چیزی می‏شود؟
پاسخ این است: منطق و برهان، تفکر انتقادی مستلزم این است که شما قادر باشید با استفاده از منطق و استدلال مسئله یا مشکلی را بررسی کنید، درحالیکه راه ‏حل‏های مختلفی را برای آن مشکل درنظر دارید، و مزایا و معایب هرکدام را نیز می‏سنجید.

۳-خلاقیت

همانطور که Alex Gray، نویسنده ارشد انجمن جهانی اقتصاد می‏گوید:” با ظهور بیش از اندازه ‏ی کالاهای جدید، تکنولوژیهای جدید و روش‏های جدید کار کردن، کارمندان مجبور خواهند شد که بمنظور سودآوری از این تغییرات، خلاق ‏تر بشوند.”
شاید ربات‏ها بتوانند ما را سریعتر به جایگاهی که میخواهیم برسیم برسانند، اما آنها نمی‏توانند از انسانها خلاق ‏تر باشند.
پیش‏بینی می‏شود که خلاقیت بعنوان کلید همه ‏ی مهارت‏ها در آینده تبدیل شود، پس پیش از اینکه خودتان را بعنوان فردی که خلاقیتی ندارد مرخص کنید، بخاطر داشته باشید که خلاقیت منحصر به یک هنرمند مثل یک موزیسین‏ و یا نویسنده نیست.
اگر شما قادرید که با اطلاعاتی بظاهر بی ‏ربط و نابرابر مفهومی خلق کنید و یا با سرهم کردن ایده ‏هایتان چیزی جدید بسازید پس شما حتما یک فرد خلاق هستید.
مسئله ‏ای که در رابطه با روش‏های خلاق وجود دارد این است که ذاتاً روندی خاص را دنبال نمی‏کنند؛ به این معنی که نمی‏توان مواردی مشخص را حتماً با یک روش حل کرد. با این تفاسیر راه‏هایی نیز برای بروز خلاقیت درونتان وجود دارد مانند اینکه بطور مداوم برای کنجکاوی و بروزِ خودِ درونتان تمرین داشته باشید.

۴-مدیریت افراد

صرف‏نظر از اینکه چه تعداد از کمپانی‏ها به سیستم اتوماتیک مجهز هستند و چه اندازه هوش مصنوعی پیشرفت داشته هنوز هم انسانها بعنوان برترین نیروی کار شناخته می‏شوند.
انسانها خلاق‏تر هستند، یکدیگر را بهتر میشناسند و از ایده ها و انرژی یکدیگر پشتیبانی می‏کنند. اما به همان اندازه نیز مشکلاتی هم دارند، مریض می‏شوند، گاهی دلسردی به سراغشان می‏آید و حواسشان هم پرت می‏شود.
بنابراین این یک ضرورت است که مدیران و رهبران تیم در آینده چطور به تیم‏شان انگیزه ببخشند، عملکرد آنها را به حداکثر برسانند و پاسخگوی نیازهایشان باشند.

۵- هماهنگی با دیگران

همکاری همه‏جانبه در محیطهای کاری یک ضرورت است که خوشبختانه در این مورد همچنان عملکرد انسانها بهتر از رباتهاست.
تعاملات انسانی در محل کار مستلزم یک کار تیمی است. به تناسب توانمندی‏هایشان با یکدیگر رقابت میکنند و خودشان را براحتی برای تغییر شرایط با هرچیزی وفق میدهند؛ چنین اثر متقابل غیرتکراری یکی از نقطه قوت های برتری انسانها نسبت به ماشینهاست.
هماهمنگی با دیگران نیاز به مواردی همچون مهارت قوی برقراری ارتباط، آگاهی از نقاط ضعف و قوت دیگران و توانایی همکاری با انواع تیپ‏های شخصیتی دارد.

۶-هوش هیجانی

بیشترین پاسخ مدیران منابع انسانی این بوده که وقتی صحبت از توانایی‏های مطلوب یک فرد می‏شود، نهایتاً داشتن مهارت‏های اجتماعی مانند: متقاعدسازی، هوش هیجانی و تعلیم دیگران بالاترین نیاز شرکت‏ها در آینده خواهد بود.
Travis Bradberry کسی که در نوشتن کتاب Emotional Intelligence 2.0 با نویسنده اصلی همکاری داشته توضیح می‏دهد که “هوش هیجانی نوعی دیگر از هوش است”. این همان مؤلفه‏ ی غیرقابل لمسی است که به ما در درک احساسات انسانی کمک میکند و می‏سنجد که ما تا چه اندازه در هماهنگ‏سازی رفتارهایمان به تناسب احوالات همکاران، همراهان، اعضای خانواده و حتی عواطف درونی‏مان مهارت داریم.
هوش هیجانی به معنای واقعی کلمه تعاملات ما را تحت تاثیر قرار می‏دهد. چنانچه Bradberry در مقاله‏ای برای مجله‏ی Forbes توضیح می‏دهد ” این نوع هوش نحوه‏ ی مدیریت رفتارمان را تحت تاثیر قرار می‏دهد، به عقده ‏های اجتماعی‏ مان جهت می‏بخشد وکمک می‏کند تصمیماتی اتخاذ کنیم که نتایج مثبت بهمراه دارد.”
هوش هیجانی به واقع یک مهارت اجتماعی‏ست که مشخصاً برای مدیران و رهبران حائز اهمیت است و احتمالاً خوشحال می‏شوید اگر بفهمید که این هوش را میتوان تقویت کرد.

۷- نظردهی و تصمیم‏ گیری پیش‏بین

پیش‏بینی می‏شود که توانایی ابراز عقیده ‏ی راستین و مهارت در تصمیم‏ گیری می‏تواند جایگاه هفتم را در لیست “ده مهارت تا پیش از سال ۲۰۲۰” را از آن خود کند.
درنظر گرفتن حجم خالص داده ‏هایی که یک شرکت می‏تواند جمع‏ آوری کند و نیاز رو به‏ رشد به کارمندانی که سر و کارشان با اعداد و ارقام است، مسئله‏ ی حیرت ‏انگیزی نیست و شما را قادر می ‏سازد تا بینشی قابل‏ اجرا پیدا کنید و از این حجم بزرگ داده‏ ها، درجهت پیشبرد تصمیمات و استراتژی کسب ‏وکارتان استفاده کنید.
چطور می‏توانید فوراً مهارت تصمیم‌‏گیری‏تان را بالا ببرید؟ شروع کنید به برقراری ارتباط با این اطلاعات، در قدم اول سوالات و مشکلاتی را که میخواهید حل کنید را شناسایی کنید، سپس زمانی را برای پیداکردن ابزارها و تکنولوژی‏ هایی درجهت جمع ‏آوری این اطلاعات اختصاص دهید. به محض اینکه این دو اقدام را انجام دهید علاقه ‏مند می‏شوید که در کار دوستتان پیشرفت ایجاد کنید، داده‏ ها و اطلاعات را دستکاری کنید و خلاصه نهایت استفاده را از این کار ببرید.

۸ – شناسایی نیازها به منظور خدمت‏ رسانی

آشنایی با نوع خدمت ‏رسانی یعنی توانایی پیدا کردن راه‏هایی برای کمک به مردم، داشتن مهارتهای قوی خدمات‏ یابی یعنی تمرکز برروی مشتری‏ها و پیش‏ بینی نیازهایی که در آینده خواهند داشت.
بنا به اشارات انجمن اقتصاد جهانی(WEF) کسب و کارهایی که در زمینه‏ ی انرژی، خدمات مالی و صنعت IT فعالیت دارند، روزبه ‏روز بیشتر با نگرانی‏های مشتری‏هایشان دررابطه با افزایش کربن در هوا، سلامت غذایی، و استانداردها و حقوق کارگرها و غیره مواجه می‏شوند و تبعا می توانند راه حل هایی را در راستای خدمت رسانی ارائه نمایند.
از دیدگاه مهارتی، این یک لازمه برای کسب‏ وکارهاست که سریع‏تر از قبل ارزش‏ها و الویت‏های جدید مشتری‏ها را پیش‏ بینی کنند تا مطابق آنها خدمات ارائه دهند که این امر باعث می‏شود هر روز بیش از پیش بطور آگاهانه با روند مواجه با این مطالبات برخورد کنند.
کنترل گرایشات خدمت ‏رسانی مستلزم ورود به ذهن مصرف ‏کننده است و اینکه درنظر بگیرید که مشتری چه چیزهایی را ارزش میداند، از چه چیزاهایی می ‏هراسد و یا نسبت به چه چیزهایی بی‏ علاقه است؛ و لازمه‏ بعدی پیش‏روی، توسعه‏ ی تولیدات جدید و انطباق خدمات با روشهایی است که مطمئن هستید به آسانی منسوخ نخواهند شد.

۹- مذاکره

با توجه به نفوذ ربات‏ها بعنوان نیروی کار و اتوماتیک شدن مشاغل که بطور فزاینده‏ای به چیزی معمول تبدیل شده در آینده مهارت‏های اجتماعی بیشتر از قبل اهمیت پیدا خواهند کرد.
چرا؟ چون ما انسان‏ها در مذاکرات و برقراری تعاملات اجتماعی، خیلی بهتر از ربات‏ها عمل می‏کنیم.
حتی بزودی از کسانی که شغل‏هایی کاملاً فنی دارند انتظار می‏رود که مهارت‏های درون‏فردی‏ قوی‏تری از خود نشان دهند و همچنین توانایی مذاکره با همکاران، مدیران و مشتریان و سایر تیم‏ ها باید در صدر لیست مهارتهای لازم قرار بگیرد.

۱۰ – انعطاف ادراکی (شناختی)

انعطاف ‏پذیری شناختی تماماً به این معناست که از لحاظ ذهنی یک ژیمناست باشید! اگر مغزتان را بعنوان زمین ورزش ژیمناستیک درنظر بگیرید، و تمام ابزارها و لوازم این ورزش( حلقه‏ ها، خرک، تیغه‏ بالانس) را بعنوان روش‏های مختلف فکر کردن تصور کنید،( از جمله ذهن خلاق، ذهن محاسبه ‏گر، ذهن منتقد)، می‏توان گفت که انعطاف ‏پذیری ذهنی باعث می‏شود که با استفاده از سیستم‏های مختلف فکری، به سرعت و به سادگی روی تمام ایده ‏هایتان مانور بدهید.
هرچه ذهن شما منعطف‏ تر باشد راحت‏تر می‏توانید الگوهای ذهنی جدید را برای برقراری ارتباط میان ایده ‏هایتان پیدا کنید. این انعطاف فکری ، معنای تازه‏ای به ماهیتِ داشتن یک ذهن زیرک می‏بخشد.
خب حالا چطور عضلاتِ ادراکی‏مان را نرم و منعطف کنیم؟ با یاد گرفتن چیزهای تازه و مشخصاً یادگیری روش‏های نوین فکر کردن؛ اگر از آن دسته افراد خلاق نیستید، سعی کنید شرایطی برای یادگیری نواختن یک آلت موسیقی، یادگیری رقص هیپ‏ هاپ و یا انجام هر کار هنری دیگر فراهم کنید. چنانچه روحیه خلاقی دارید اما از شنیدن عبارت‏های تکراری و دلسردکننده مثل “بازار مالی” و “اقتصاد فعلی” خسته شده‏اید، حتماً خواندن روزنامه ‏هایی مثل The Economics و یا The American Economic Review را در دستورکار قرار دهید.
علایق‏تان را گسترش دهید، از حاشیه امن‏تان فراتر بروید و کسانی را که جهان‏ بینی شما را به چالش می‏کشند با آغوش باز پذیرا باشید. شغل شما (و ذهن شما) تا ابد سپاسگزارتان خواهند بود.

منبع:https://www.weforum.org/agenda/2016/01/what-is-the-future-of-your-job/

کدخبرنگاری۱۸۰۱

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها