اخبار کار | آتیه کار » رئیس نظام دامپزشکی: مازاد فارغ التحصیلان دامپزشکی را به دیگر کشورها انتقال دهیم.

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

دانشجویان رشته دامپزشکی بخوانند

رئیس نظام دامپزشکی: مازاد فارغ التحصیلان دامپزشکی را به دیگر کشورها انتقال دهیم.

رئیس نظام دامپزشکی: مازاد فارغ التحصیلان دامپزشکی را به دیگر کشورها انتقال دهیم.

محمدرضا صفری رئیس نظام دامپزشکی کشور امروز در نشست خبری اظهار کرد: در کشور حود ۳۱۸ هزار نفر عضو نظام دامپزشکی هستند که این رقم در تهران با ۵ هزار و ۸۷۳ نفر بیشترین عضو که در هرمزگان با ۳۴۳ نفر کمترین عضو را داریم.

وی افزود: ما وظیفه داریم از حقوق شاغلین حرفه دامپزشکی و در کنار آن از اشخاص حقیقی و حقوقی که از فعالین این حرفه خدمت می‌گیرند به طور همزمان دفاع کنیم. همچنین ارائه گزارشات و مشاوره‌های علمی به بخش‌های مختلف از جمله مسئولیت‌های ما است.

رئیس نظام دامپزشکی کشور با اشاره به قانون افزایش بهره‌وری گفت: براساس این قانون ما مسئولیت یافته‌ایم که پروانه‌های صنفی حوزه دامپزشکی، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها، بیمارستانها و داروخانه‌ها و شرکتهای فنی حوزه دامپزشکی را صادر کنیم. صفری تاکید کرد: ۵۵۰۰ واحد خدمات درمانی دامپزشکی در کشور وجود دارد که عبارتند از: ۲ هزار واحد داروخانه، ۳۰۰ واحد آزمایشگاه دامپزشکی و ۱۰۰۰ مرکز واکسیناسیون دامپزشکی و… است. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات جذب بیش از اندازه دانشجو در حوزه دامپزشکی در رده‌های دکتری و سایر رده‌ها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ کمی و کیفی فاقد مجوز قانونی و صلاحیت وزارت علوم برای ارائه خدمات دامپزشکی به متقاضیان است.

وی افزود: این دانشگاه امکانات آموزشی و امکانات کمی لازم برای آموزش ندارد که در کنار دانشگاه‌ آزاد باید به دو دانشگاه دولتی نیز اشاره کرد که امکانات لازم برای ارائه آموزش به دانشجویان را ندارند اما به کار خود ادامه می‌دهند. رئیس نظام دامپزشکی کشور افزود: موضوع جذب بیش از اندازه دردانشگاه‌ها باعث شده که کیفیت آموزش نیز کاهش یابد. صفری گفت: با همراهی وزارت علوم مکاتبات جدی با دانشگاه‌ آزاد داشته‌ایم و از آنها خواسته شده است که از پذیرش بیش از حد دانشجو خودداری شود؛ حتی اعلام شده که مدارک اعطای این دانشگاه‌ها اعتبارسنجی نخواهد شد که تبعات این امر برعهده خود دانشگاه آزاد خواهد بود.

رئیس نظام دامپزشکی کشور گفت: با توجه به تذکراتی که توسط وزارت علوم و نظام دامپزشکی به دانشگاه آزاد درباره پذیرش بیش از اندازه دانشجو و عدم توجه این دانشگاه مدارک اعطایی این دانشگاه در حوزه یاد شده اعتبارسنجی نخواهد شد. * جذب بیش از ۸ برابری دانشجوی دکتری در حوزه دامپزشکی صفری گفت: دانشگاه‌ها حتی ظرفیت پذیرش دقیق خود را به ما اعلام نمی‌کنند اما برآورد شده است که دانشگاه دولتی حدود هزار نفر و دانشگاه آزاد حدود ۴ هزار نفر سالانه دانشجوی دکتری در حوزه دامپزشکی جذب می‌کند، اما براساس پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به عنوان دستگاه مسئول تنها در مجموع دو دانشگاه باید ۶۱۰ نفر در سال دانشجوی دکتری جذب شود. وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد علاوه بر اینکه امکانات و کیفیت آموزشی لازم را ندارد حتی میز و صندلی هم ندارد این در حالی است که باید این دانشگاه‌ها، کلینک‌ها آموزشهای لازم را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

رئیس نظام دامپزشکی کشور گفت: آقای هاشمی وزیر بهداشت براساس پیگیریهایی که انجام داد محکم جلوی جذب دانشجوی بیش از ظرفیت را گرفت و اعلام کرد که اجازه ورود بیسوادی مدرن را به این حوزه نمی‌دهم اما جدیت لازم در حوزه وزارت علوم در این ارتباط وجود ندارد. وی افزود: حتی در سالجاری وزارت علوم به دانشگاه آزاد اعلام کرد که نباید پذیرش داشته باشد و سهمیه آن را صفر اعلام کرد اما با این وجود این دانشگاه ۲۶۰ نفر ظرفیت اعلام و ۱۶۰ نفر دانشجو را پذیرفت. صفری در واکنش به خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه نظام دامپزشکی کشور به عنوان یک دستگاه متولی وظیفه دارد که زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان در داخل و حتی خارج از کشور را فراهم کند، نه اینکه جلوی جذب دانشجویان را بگیرد و اینکه چه اقداماتی برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور انجام شده است، گفت: با استناد به ماده قانون بهره‌وری شرکتهایی ثبت کرده‌ایم تا تامین نیروی کار داخلی و بین‌المللی داشته باشند. وی افزود: در این راستا اطلاعاتی را نیز از استانهای رضوی، آذربایجان‌ها و غرب کشور دریافت کرده‌ایم اما متاسفانه این فعالیتها هنوز به صورت غیرسازمان‌یافته است. رئیس نظام دامپزشکی کشور گفت: امیدواریم در آینده سازماندهی شود. وی افزود: مکاتبانی نیز با وزارت کار داشته باشیم تا مازاد نیروهای کار خود را به دیگر کشورها انتقال دهیم اما باید توجه داشت که موضوع کیفیت آموزش برای ظرفیت بازار کار داخلی است.

منبع : تسنیم

کد خبرنگار ۱۸۰۰

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


عکس ها

فیلم ها