اخبار کار | آتیه کار » نوبخت : استان‌ها افراد مستحق یارانه‌بگیر را شناسایی کنند

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

در جمع خبرنگاران

نوبخت : استان‌ها افراد مستحق یارانه‌بگیر را شناسایی کنند

نوبخت : استان‌ها افراد مستحق یارانه‌بگیر را شناسایی کنند

نوبخت اظهار داشت: برای اینکه تخصیص یارانه‌ها واقع بینانه باشد، تخصیص آن را به استان ها واگذار کردیم چون سازمان هدفمندی یارنه‌ها و وزارت رفاه برای اینکه بتوانند افراد مستحق را در میان ۸۱ میلیون ایرانی شناسایی کنند با دشواری روبه‌رو بودند

قرار شد این موضوع به استان‌ها واگذار شود تا در چارچوب آیین نامه اجرایی آن را عملیاتی کنند.

محمد باقر نوبخت در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع یارانه‌ها در بودجه سال ۱۳۹۸ گفت: در خصوص یارانه تقریبا ۱۴۲ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است و مشابه سال‌های گذشته برای هر نفر۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. اما قانونگذار تعریف کرده است افرادی که زیر سه میلیون تومان درآمد دارند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: بنابراین برای اینکه تخصیص یارانه‌ها واقع بینانه باشد، تخصیص آن را به استان‌ها واگذار کردیم چون سازمان هدفمندی یارانه‌ها و وزارت رفاه برای اینکه بتوانند افراد مستحق را در میان ۸۱ میلیون ایرانی شناسایی کنند با دشواری روبه‌رو بودند و قرار شد تا این موضوع به استان‌ها واگذار شود تا در چارچوب آیین نامه اجرایی آن را عملیاتی کنند.

نوبخت تصریح کرد: این شناسایی براساس ضابطه خواهد بود تا افراد مستحق نگهداری شوند همچنین افراد غیرمستحق نیز مطمئن باشند که این مبالغ صرفه‌جویی شده در خود آن استان و در مواردی مانند راه و جاده به کار گرفته می‌شود و تلاش می‌کنیم سلیقه‌ای عمل نشود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به منابع یارانه ها و امکان افزایش آن گفت: باید توجه داشت این یارانه‌ها مابه‌التفاوت قیمت سوخت، آب و برق است و براساس قانون هرگونه افزایش در قیمت این موارد صورت بگیرد، باید ۵۰ درصد به مردم، ۳۰ درصد به تولید و ۲۰ درصد به خزانه اختصاص یابد که در سال‌های اخیر نیز مجلس آن را اصلاح کرده و براساس آن  شرکت‌های آب و برق می‌توانند درآمد این افزایش قیمت‌ها را در پروژه‌های خود سرمایه گذاری کنند.

وی ادامه داد: اما در مورد حامل‌های انرژی همان قیمت‌های پیشین است، بنابراین منبع جدیدی ایجاد نشده است. در ضمن در این شرایط افزایش قیمت حامل‌های انرژی برابر با گران شدن قیمت کالاهای اساسی است. باید توجه داشت که هدف دولت نیز مهار کردن تورم است که افزیش قیمت حامل‌های انرژی آثار روانی خاصی خواهد گذاشت. البته بعضا قیمت سوخت ایران با سایر کشورها مقایسه می‌شود اما این مقایسه باید در شاخص‌های دیگر نیز صورت بگیرد.

نوبخت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان گفت: ما در این مورد هیچ تمایزی قائل نشده‌ایم و متوسط افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است و حتی ما در سال‌های اخیر تلاش کردیم تا همسان سازی حقوق بازنشستگان صورت بگیرد.

ایلنا

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها