اخبار کار | آتیه کار » تشخیص تصویر واقعی از ساختگی

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، اشتغال ، کارآفرینی و فرهنگ کار

ترفندهایی برای تشخیص

تشخیص تصویر واقعی از ساختگی

تشخیص تصویر واقعی از ساختگی

با این روشها میتوانید در یک نگاه کوتاه بفهمید که یک تصویر واقعی است و یا اینکه ساختگی است!هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد است و هر روز بر توانایی‌هایش افزوده میشود.

پیش از این از توانایی‌های هوش مصنوعی در ساختن تصویر انسان‌هایی که هرگز وجود نداشته‌اند خبر داده‌ایم. برای آشنایی با این فناوری و ساختن آزمایشی تصاویر انسانهایی که هرگز نبوده‌اند به اینجا بروید: ساخت چهره با هوش مصنوعی

این فناوری اگرچه میتواند کاربردهای مفید بسیاری داشته باشد ولی مانند هر ابزار دیگری، میتواند در جهت منفی نیز مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

توانایی‌های هوش مصنوعی در ساخت چهره، تولید صدا، تولید رزومه، تولید خبر و … با وجود کاربردهای مفیدی بسیاری که دارند, میتوانند ابزار کارآمدی برای تولید و پخش خبرهای جعلی، کلاهبرداری با هویت جعلی و سوء استفاده‌های اینچنینی نیز باشند.

بنابراین به ابزار و روش‌هایی نیازمندیم که بتوانیم تصویر و خبر واقعی را از ساختگی، تشخیص دهیم. اکنون روش‌های تشخیص چهره‌ی واقعی از چهره‌های ساختگی که حاصل هوش مصنوعی هستند را بررسی کنیم:

۱- وجود لکه‌هایی شبیه قطره‌های آب 


این لکه‌ها ممکن است در هر جایی از عکس وجود داشته باشد ولی بیشتر در مرز بین “مو” و “پشت زمینه‌ی عکس” یافت میشوند.

۲- پشت زمینه‌ی نامفهوم و بهم ریخته


هوش مصنوعی در هنگام ساختن عکس به پشت زمینه توجه کمتری دارد بنابراین “پس زمینه‌ی” این عکسها با عکسهای واقعی تفاوت آشکاری دارند.

۳- عدم تقارن


عکسهایی که هوش مصنوعی میسازد بطور کامل متقارن نیستند. برای نمونه اگر شخص عینک داشته باشد در نیمه و پایه‌ی چپ و راست عینک تفاوت‌هایی دیده میشود. همچنین در نوع پارچه و یقه‌ی لباس در چپ و راست تصویر تفاوت‌هایی دیده میشود. این تفاوت‌ها گاهی در موهای صورت، گوشواره و گوشها نیز مشهود است.

۴- موهای رها شده و بی‌ریشه

در تصویرهایی که هوش مصنوعی میسازد میتوان دسته‌های موهایی که منقطع هستند و به جایی وصل نیستند پیدا کرد.

۵- دندانها


چیدمان و تعداد دندانها از نظر نوع! چیزی است که هوش مصنوعی در هنگام ساخت تصویر دقت کمتری در ساخت آن دارد. بطوریکه برای نمونه گاهی سه دندان نیش در دندانها دیده میشود. دقت به دندانها میتواند ساختگی بودن تصویر را نشان دهد.

۶- فلورسنت


در تصاویری که هوش مصنوعی میسازد لکه‌هایی شبیه نور مهتابی از رنگ پس‌زمینه به روی مو و یا صورت کشیده میشود. با پیدا کردن این لکه‌ها میتوان به ساختگی بودن تصویر پی‌برد!

نکته‌ی کلیدی پایانی اینکه هوش مصنوعی هنوز نمیتواند دو تصویر با قیافه‌ی همانند بسازد! بنابراین اگر تصویر را در سایت‌هایی مانند “گوگل تصویری” جستجو کنید سابقه‌ی تصویری دیگری از او نمیابید. یا اگر از کسی که عکس ساختگی برای شما فرستاده است بخواهید تصویری در یک موقعیت دیگر از خودش بفرستد، قادر به این کار نخواهد بود!

باید بدانیم که این نکات بر پایه‌ی توانایی‌های کنونی هوش مصنوعی است و شاید در آینده تشخیص تصویر واقعی از ساختگی به این آسانی نباشد.

نظر شما چیست؟ آیا راههای دیگری برای تشخیص عکس جعلی می‌شناسید؟

برگرفته از :

http://www.whichfaceisreal.com/index.php

ترجمه مقاله : سایت خوش خبریم

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


عکس ها

فیلم ها