اخبار کار | آتیه کار » چشم انداز سفر وزیرخارجه صربستان نیکلا ساکوییچ به ایران

اخبار کار | آتیه کار

اقتصاد ، فرهنگ ، کار ، کارآفرینی و فرهنگ کار

ملاقات با مقامات اداری

چشم انداز سفر وزیرخارجه صربستان نیکلا ساکوییچ به ایران

چشم انداز سفر وزیرخارجه صربستان نیکلا ساکوییچ به ایران

دکتر مریم خالقی نژاد: رئیس کمسیون فرهنگی انجمن دوستی ایران و صربستان ، سالهاست که روابط دیپلماتیک میان ایران و صربستان بر قرار است و ملاقات های متعدد مقامات دو کشور به صورت سالیانه دلیلی بر تایید این ادعا است.

ملاقات وزیر امور خارجه در روز شنبه جاری با وزیر خارجه کشور صربستان نیکلا ساکوویچ نشان از پایداری روابط میان دو کشور ایران و صربستان است. در ملاقات های سالانه مقامات دو کشور و بخصوص در عرصه دیپلماسی به موضوعات مورد علاقه و منافع دو کشور می پردازند.

اگر بخواهیم روابط میان دو کشور را درجه بندی کنیم روابط سیاسی میان ایران و صربستان بیش از هر جنبه دیگری از روابط صدر نشین است و سالهاست که دو کشور از نظر سیاسی روابط خوبی را دارند اما تامل بیشتری را باید داشت که این دو کشور می توانند در زمینه های اقتصادی و تجاری و سپس فرهنگی روابط خود را بیش ازپیش تقویت نموده و حتی به دو شریک اقتصادی یکی در بالکان و دیگری در خاورمیانه تبدیل شوند. پیش بینی ها نشان دهنده افق روشن در روابط اینده دوکشور است. با عطف به اهمیت حوزه بالکان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از یکسو و  قرار گرفتن صربستان در حوزه مهم در منطقه ی بالکان و موقعیت ویژه جمهوری اسلامی ایران می تواند به این رابطه اهمیت بیشتری دهد. دو کشور سالهاست که تمایل به تقویت بیشتر روابط دارند . به گفته سفیر ایران در بلگراد هدف از این سفر اماده سازی  شرایط برای تبادل هیات ها در سطوح بالاتر بیان شده است . همچنین تفاهم نامه های رایزنی سیاسی نیز به امضای وزرای دو کشور رسیده است. اقدامات اخیر همچون تشکیل گروه جدید دوستی ایران و صربستان در مجلس شورای اسلامی و سپس گروه دوستی پارلمانی ایران در پارلمان صربستان با ۲۰ عضو تشکیل شده است را، می توان حرکت بسیار مناسبی جهت تحکیم هرچه بیشتر روابط در روابط در نظر گرفت. اما باید در نظر داشت که می توان با عملی کردن چشم اندازاهای جدید مبنی بر روابط اقتصادی و تجاری بیشتر اتحاد دو کشور را تقویت و منافع آنها را به هم نزدیک تر کرد.  با توجه به برقراری روابط خوب تجاری میان دو کشور باید گفته شود که این دو کشور ظرفیت روابط بیشتر تجاری و اقتصادی و همچنین فرهنگی را دارند که در بخش های مهمی می توانند مکمل هم محسوب شوند.  یکی از خروجی های این نشست توافق برای تجارت ازاد مابین دو کشور است که به نظر یکی از مهمترین جنبه های تقویت تبادلات تجاری می باشد، به طور کلی تاکنون حدود پنج موافقتنامه تجاری مابین ایران و صربستان امضا شده است که در خصوص حمل و نقل جاده ای، همکاری های گمرکی، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و جلوگیری از مالیات مضاعف میان دو کشور بوده است.  در این راستا اجلاس های متعددی هر ساله مانند اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی  و بازرگانی نیز برگذار می شود.

انچه که مهم است موقعیت صربستان برای ارتباط با سایر کشورهای دنیا می باشد که می تواند به عنوان پلی برای تجارت ایران با کشورهای دیگر باشد . کشور صربستان سالانه مقدار زیادی از کالاهای ایرانی را وارد می کنند و در مقابل برخی کالاهای صربستانی نیز به ایران  وارد می شود. در زمینه اقتصادی این کشور بیش از هر جنبه دیگر خواهان تبادلات کشاورزی است چرا که این کشور به خصوص در زمینه محصولات کشاورزی ایرانی وارد کننده می باشد . برای مثال تا امسال یکی از بیشترین وارد کننده خرمای کشورمان صربستان ایران بوده است که از استان خوزستان تامین می شده است . به همین جهت با عطف به چنین پتانسیل هایی از یکسو و از سوی دیگر تمایل صربستان به چنین روابطی می تواند دروازه جدیدی را برای ایران ابتدا در اروپا و سپس در دیگر کشورهای دنیا باز نماید که روابط تجاری خود را تقویت بخشد همچنین با توجه به برخی توافقات  میان رژیم قبلی ایران و کشور صربستان به نظر می رسد اگر توافقات موجود در رژیم جدید نیز اجرایی شود  بی تردید ثمرات مناسبی را برای روابط دو کشور خواهد داشت. انچیزی که مهم است علل و عوامل مدخل در عملی شدن این توافقات و همچنین بیشتر شدن این روابط است که از عوامل موثر در عملی کردن و بهتر شدن این روابط عبارتند از :

عدم عضویت صربستان در اتحادیه اروپا و عدم تعهد به سیاست های اتخاذی اتحادیه در خصوص روابط با کشورهای مختلف

تاثیر تفکرات استراتژیست های روسی در تاریخ دیپلماتیک صربستان وتوصیه آنان  جهت اتخاذ استراتژی های سیاسی  و پیشنهاد روابط بهتر با ایران در طول تاریخ کشور صربستان

احتمال چند قطبی شدن سیاست جهان  با قدرتهای جهانی مانند روسیه، چین، امریکا، اروپا، خارومیانه  و …

شرایط محتمل در آینده و پیش بینی های مناسب در نشست های برجام در وین و سپس امکان ارتباطات تجاری بیشتر با غرب در صورت لغو تحریم ها

به نظر می رسد بتوان روابط بهتری را برای ایران و صربستان پیش بینی کرد.

 

مطالب مرتبط:


یک دیدگاه بگذارید


Your SEO optimized title page contents

عکس ها

فیلم ها