تحلیل کسب و کار (Business Analysis) | پایگاه خبری آتیه کار

تحلیل کسب و کار (Business Analysis)

تحلیل کسب و کار (Business Analysis)

تحلیل کسب و کار (Business Analysis) چیست؟

بنابر تعریف استاندارد پیکرده دانش تحلیل کسب و کار (BABOK®)، تحلیل کسب و کار عبارت است از “انجام فعالیت­های موردنیاز در شناسایی، مدیریت، برنامه ریزی، تحلیل و اعتبارسنجی نیازمندی­های یک سازمان و ارائه راه­حل مناسب جهت دستیابی سازمان به اهدف تعیین شده” به عبارت ساده تر تحلیل کسب و کار را می‌توان علم تشریح فرآیندها، مکانیزم‌ها، جریان‌های اطلاعاتی، اهداف و استراتژی‌ها در دنیای کسب و کار دانست که می تواند شامل راه حل های مکانیزه و یا غیر مکانیزه باشد. نیازمندی‌هایی که براثر انجام فرآیندهای یک کسب و کار ارضاء می‌گردند، در این تجزیه و تحلیل مشخص می‌گردند. امروزه تحلیل کسب و کار نقش به سزایی را در برنامه‌ریزی استراتژیک، شناخت ریسک‌ها و  تبین روش‌ها و راهکارهای نوین در سازمان­ها بازی می‌کند.

تحلیلگر کسب و کار (Business Analyst) كيست؟

تحلیلگر کسب و کار فردی است که مسئول شناسایی نیازهای كسب و كار مشتریان و ذینفعان بوده و با هدف اینکه راهکارهای لازم برای رفع این نیازها و مشکلات موجود در كسب و كار تعیین گردد، فعاليت مي­نمايد. لذا تمامی متخصصین، علاقمندان و فعالان در نقش تحلیلگر سیستم، تحلیلگر کسب و کار، تحلیلگر داده، تحلیلگر فرآیند،معمار کسب و کار، مدیر و مشاور کسب و کار در حوزه تحلیل کسب و کار قرار گرفته و در دنیای حرفه ای به عنوان تحلیلگر کسب و کار شناخته می گردند.

تحلیلگر کسب و کار مسئول تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی­های کسب و کار، سازمان و یا یک فرآیند سازمانی و ارائه راه حل مناسب در جهت پاسخگویی به نیارمندی ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده آن می­باشد. تحلیلگر کسب و کار در بدو عمل؛ راهکار از پیش تعیین شده ای را ارائه نمی دهد. اما منحصراً بر اساس نیازمندی­های روشن و مدون است که راهکاری ارائه می گردد.

تحلیلگران کسب و کار، نقش کلیدی را به عنوان پل ارتباطی میان مشتریان، ذینفعان و تیم ارائه راهکار در سازمان­ها ايفا مي­كنند. تحلیل کسب و کار به صورت متمایزی در حیطه­های تحلیل مالی، مدیریت پروژه، تضمین کیفیت، توسعه سازمانی، تست، آموزش و توليد و توسعه مستندات کاربرد دارد. گرچه، با توجه به ابعاد و نوع عملكرد سازمان، یک تحلیلگر کسب و کار می­تواند در یک یا چند تا از موارد فوق فعالیت نماید.

چه کسانی از تحلیل کسب و کار استفاده می کنند؟

تحلیل کسب و کار را می‌توان ابزاری مفید برای مدیران سازمان‌ها، تجزیه و تحلیل گران سیستم‌های اجتماعی و اقتصادی، توسعه دهندگان سیستم‌های اطلاعاتی و مکانیزاسیون فرآیندهای کسب و کار دانست. در هریک از این نقش‌ها  اطلاعات مورد نیاز با استفاده از تجزیه و تحلیل کسب و کار مبتنی بر روش‌های استاندارد در اختیار ایشان قرار می‌گیرد. نقش­های از قبیل تحلیلگر کسب و کار، تحلیلگر سیستم، معمار کسب و کار، تحلیلگر مبتنی بر تجربه کاربری (User Experience Designer)، مهندسین نیازمندی­ها، تحلیلگر داده، تحلیلگر سیستم کسب و کار، تحلیلگر کسب و کار فناوری اطلاعات و مدیران و مشاوران کسب وکار، نقش­هایی هستند که با حوزه تحلیل کسب و کار مرتبط می­باشند. کمپانی­ها معمولاً تحلیل­گران سیستم خود را به شفافیت سایر افراد درگیر در پروژه­ تعریف نمی­نمایند. دانش تحلیل­گران کسب و کار در تمامی پروژه­هایی که به شناخت و ارزیابی سیستم می­پردازد (که عمدتاً به ایجاد و توسعه مکانیزاسیون نیز منتهی می­گردد)، مورد استفاده قرار می­گیرد.

چنانچه بخواهیم شناختی جامع با قابلیت انعطاف از نیازمندی­ها یک سازمان را داشته باشیم و عملکرد آن را ارزیابی و بهبود بخشیم،  می بایستی ابتداً به دقت به مطالعه و بررسی نیازمندی­ها، فرآیندها، کنشگران و مجریان و ذینفعان کسب و کار بپردازیم. در چرخه عمر توسعه یک سیستم تحلیل کسب و کار در فاز ابتدایی، فعالیت خود را آغاز می­نماید و در فازهای بعدی نیز به دلیل نیاز به مدیریت تغییرات، جمع­آوری و مدیریت نیازمندی­های جدید و تست و اطمینان از ارائه خدمات تعیین شده مطابق با نیازمندی­ها بدست آمده، مورد استفاده واقع می شود.

نقش های که بطور معمول تحت عنوان تحلیلگر کسب و کار در دنیای حرفه ای فعالیت می نمایند عبارتند از :
تحلیلگر فرآیند کسب و کار
معمار کسب و کار
تحلیلگر داده  تحلیلگر
سیستم کسب و کار
تحلیلگر کسب و کار فناوری اطلاعات
مهندس نیازمندی ها
تحلیگر مبتنی بر تجربه کاربری
قابلیت کارایی  تحلیلگر سیستم

تحلیلگر فرآیند کسب و کار کیست؟
نقش تحليلگر فرآيند كسب و­ كار (Business Process Analyst) بيشتر تخصصي است كه نقش تحليلگر كسب و ­كار آنرا ایفا کرده و اين متخصص، كسي است كه بطور معمول با مديريت فرآيند كسب و كار (Business Process Management) به همراه Service Oriented Architecture در مدلسازي جريان­هاي كاري درون كسب و ­كار سرو کار دارد.

تحليلگر فرآيند كسب و­ كار يك مدل­ساز فرآيندهاي كسب و كار است. اين شخص از نرم­افزار­هاي مناسب جهت مدل­سازي فرآيندهاي كسب و كار استفاده مي­كند كه مي­توانند مدل كشيده شده را تحليل،
شبيه سازي و حتي بطور مستقيم اجرا نمايند. همچنین تحليلگران فرآيند كسب و كار به مديران كسب و كار سازمان در تصميم­گيري­های لازم سازمانی، از طریق ايجاد و شبيه­سازي سناريوهاي “What-if” كمك مي­كنند.

عناوين ديگري كه بطوري معمول براي اين نقش بكار مي­روند را می­توان شامل مهندس فرآيند كسب و كار، مهندس جريان كاري، مدل­ساز فرآيند كسب و كار و تحليلگر كسب و كار (در شکل عمومي آن) دانست.
تحلیلگر داده کیست؟
تحليلگر داده (Data Analyst)، متخصصي است كه تمركزش بر تحليل و ريشه­يابي مشكلاتي است كه در ارتباط با داده، نوع داده و روابط ميان داده­هاي موجود در حوزه كسب و­كار يا سيستم­هاي فناوري اطلاعات مي­باشند.بطور معمول این نقش درگير موارد زير است:

–  مستندسازي نوع و ساختار داده­هاي كسب و­كار (Logical Modeling)

– تحليل و داده كاوي كسب و كار با هدف شناسايي الگو­ها و همكاري­هاي ميان طيف وسيعي از اطلاعات

– نگاشت و رديابي داده­ها از سيستمی به سيستم دیگر با هدف حل مشكلات موجود در حوزه كسب و كار و سيستم­های موجود در آن

– طراحي وساخت گزارشات اطلاعاتي و ابزار گزارش­گيري با هدف كمك به مديران ارشد و اجرايي در گرفتن تصميمات مهم و كليدي

– اجراي تحليل آماري برروي داده­هاي كسب و ­كار جمع­آوري شده

عناوين ديگري كه بطوري معمول براي اين نقش بكار مي­روند را می­توان شامل مدلسازي داده، تحليلگر هوشمند كسب و­ كار، تحليلگر انباره ي داده، تحليلگر سيستم و تحليلگر كسب و كار (در شکل عمومي آن) دانست.

تحلیلگر کسب و کار فناوری اطلاعات کیست؟
تحليلگر كسب و كار فناوري اطلاعات متخصصي است كه بطور عموم با استخراج و تحليل نيازمندي­ها وحل ريشه اي مشكلات از طريق بكارگيري راه­حل­هاي فناوري اطلاعات ارتباط دارد. اين نقش همانند پلي است که ميان كسب و كار و فناوري اطلاعات عمل مي­كند.تحليلگران در اين نقش بطور عملي كارشان را هنگامي كه يك پروژه فناوری اطلاعات شروع مي­شود آغاز کرده و نيازمندي­ها را از طريق ذينفعان کلیدی استخراج نموده، تحليل و مستندسازي کرده كه اين كار در دستاورد سند نیازمندی­های کسب و کار (Business Requirements Document) صورت مي­گيرد  و در ادامه اقدام به تهيه مشخصات عملياتي سيستم مي­نمايند. در اين نقش تحليلگر ممكن است با تيم پياده سازي و تضمين كيفيت در جهت اجراي بهتر و موفق­تر پروژه تعامل داشته باشد.عناوين ديگري كه بطوري معمول براي اين نقش بكار مي­روند را می­توان شامل مهندس نيازمندي، تحليلگر نيازمندي، مشاوره نرم افزار، تحليلگر نرم افزار و تحليلگر كسب و كار (در شکل عمومي آن) دانست.

 تحلیلگر مبتنی بر تجربه کاربری و قابلیت کارایی کیست؟
تحلیلگر مبتنی بر تجربه کاربری (User Experience Analyst)/قابلیت کاربرد (Usability Analyst) اشاره به گروه وسيعي از متخصصين دارد كه در طراحي واسط كاربري يا طراحي مبتني بر تجربه كاربري براي ايجاد برنامه­ها و وب سايت­هاي نرم افزاري فعال مي­باشند.تحليلگرانی كه بطور ويژه در اين نقش فعال هستند با نيازمندي­هاي موجود در حوزه قابليت كاربرد و طراحي مبتني بر تجربه كاربري مورد نياز در برنامه­هاي نرم افزاري سرو كار داشته و هنگاميكه نيازمندي­ها بخوبي توسط اين متخصصين درك و تعريف می­­گردند، اقدام به طراحي واسط نهایی كاربری، واسط اوليه كاربري يا شبيه­سازي محيط نرم­افزاری مي­نمايند تا علاوه براينكه واسط كاربري لازم را نمايش دهند، چگونگي تعامل كاربران نهايي با واسط كاربري را نيز مشخص سازند.

عناوين ديگري كه بطور معمول براي اين نقش بكار برده مي­شوند را مي­توان شامل طراح واسط كاربري، طراح وب سايت، متخصص قابليت كارايي، متخصص طراحي مبتني بر تجربه كاربري، طراح تعاملات و تحليلگر كسب و كار (در شکل عمومي آن) دانست.

معمار کسب و کار کیست؟
معمار كسب و كار (Business Architect) در بسياري از پروژه­ها مسئول چارچوب كامل موجود در كسب و كار مي­باشد كه بايد تمامي جوانب مهم كسب و­كار را شناسايي و مستندسازي نمايد كه اين كار دربرگيرنده تمامي اجزايي است كه در مدلسازي كسب و ­كار نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اين نقش نيازمند دارا بودن مهارت­هاي ارتباطي و دانش مناسب در حوزه كسب و كار بوده و باید داراي ارتباط نزديكي با تحليلگر فرآيند كسب و ­كار باشد. برای همین در خیلی از مواقع بهتر است تا يك نفر اين دو نقش را ايفا نمايد.

تحلیلگر سیستم کسب و کار کیست؟
نقش تحليلگر سيستم كسب و كار اساساً براي متخصص تحليلي است كه مسئوليتش با جمع­آوري نيازمندي­ها شروع و با ارائه راه حل و مشخصه­هاي فني برای آن خاتمه مي­يابد.در اصل نقش تحليلگر سيستم كسب و كار ترکیب IT Business Analyst وSystem Analyst  بوده و باید دارای جربیات و دانش مناسب در بخش حوزه كسب و كار و همچنین توانمندي­هاي مناسب و گسترده در تحليل و ارائه راه حل­هاي سيستمي باشد.

عناوين ديگري كه بطوري معمول براي اين نقش بكار مي­روند را می­توان شامل مهندس نيازمندي­ها، تحليلگر كسب و كار IT، تحليلگر سيستم و تحليلگر كسب و كار (در شکل عمومي آن) دانست.

مهندس نیازمندی ها کیست؟
مهندس نيازمندي­ها (Requirement Engineer) اصطلاحي است كه اغلب توسط بسياري از مردم بعنوان نقشي كه در دل IT Business Analyst بوده و فعاليتش محدود به جمع­آوري نيازمندي­ها و مستند­سازي آنها می­باشد، بكاربرده مي­شود. واقعيتي كه وجود دارد اين است كه هيچ استاندارد شفاف و مشخصي براي حوزه فعاليت­هاي مهندس نيازمندي­ها  وجود ندارد.

از ديدگاه تجربه، اين اصطلاح اشاره به نقشي دارد كه بين تحليلگر كسب و كار در فناوري اطلاعات(IT Business Analyst) و تحليلگر سيستم (System Analyst) نشسته و با ذينفعان پروژه بويژه كاربران نهايي در جهت استخراج، درك، تحليل و مستندسازي نيازمندي­های يك سيستم تعامل دارد تا نيازمندي­هاي واقعي كسب و كار را که پاسخگويي به آنها مي­تواند باعث حل مشكل كسب و كار گردد را مشخص نمايد.

عناوين ديگري كه بطوري معمول براي اين نقش بكار مي­روند را می­توان شامل تحليلگر نيازمندي­ها، تحليلگر سيستم كسب و كار و تحليلگر كسب و كار (در شکل عمومي آن) دانست.

تحلیلگر سیستم کیست؟
تحليلگر سيستم (System Analyst) يك تحلیلگر کسب و کار در فناوری اطلاعات (IT Business Analyst) است، كسي كه بيشتر تمركز او بر روي طراحي سيستم و جنبه­هاي فني راه­حل ارائه شده براي نيازمندي­هاي كسب و ­كار مي­باشد.نقش تحليلگر سيستم اساساً برروي راه حل­هاي سيستمي متمركز بوده (بطور معمول در فرآيند جمع آوري نيازمنديها شركت ندارد) و در ايجاد مشخصه­هاي فني و عملياتي لازم در راه­حل ارائه شده فعال مي­باشد. اين متخصص هنگاميكه نيازمندها بطور شفاف تعريف می­شود، راه­حل­هاي عملياتي مناسب را ايجاد و با همكاري با بخش فني( معماران، طراحان و پياده سازان) اقدام به ايجاد مشخصه­هاي فني لازم در راه حل ارائه شده براي نيازمندي­ها مي نمايد.عناوين ديگري كه بطوري معمول براي اين نقش بكار مي­روند را می­توان شامل مهندس سيستم و تحليلگر كسب و كار (در شکل عمومي آن) دانست

منبع : موسسه بين المللي تحليل کسب و کار IIMBA Iran Chapter

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup