تفاوت خبرنگار و روزنامه نگار | پایگاه خبری آتیه کار

تفاوت خبرنگار و روزنامه نگار

تفاوت خبرنگار و روزنامه نگار

روزنامه نگار كيست؟

روزنامه نگار حرفه اي در استخدام يك روزنامه يا خبرگزاري است، براي روزنامه اش گزارش تهيه مي كند يا ممكن است مقاله يا سرمقاله بنويسد. يا به تصحيح مطالب بپردازد.

يك روزنامه نگار حرفه اي با نامهاي مختلفي شناخته مي شود:

گزارشگر، مقاله نويس، خبرنگار ويژه، مسوول تنظيم خبر، معاون سردبير، مسوول بخش ورزش، مسوول اخبار شهري، مسوول بخش تجاري، دبيرِ اخبار عمومي و سردبير. دامنه كارهايي كه او بسيار زياد است . او در مورد هر چيزي كه جنبه خبري داشته باشد، گزارش تهيه مي كند؛ خواه در مورد جرم و جنايت، نظم و قانون، برنامه هاي سياسي، دادگاهها، قوة مجريه وقوة مقننه باشد، و خواه دربارة مردم، مُد، هنر، موسيقي، نمايش، ادبيات و غيره.

در تعريف عنوان شغلي روزنامه نگار مي توان گفت :

روزنامه‌نگار کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذارنیدن دورهٔ آموزش تخصصی همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعي به عنوان روزنامه نگار شناخته مي شود ، يك روزنامه نگار وظیفه بدست‌آوردن، آماده‌کردن، گردآوری و سامان‌دادن اخبار و انتقال آنها را به وسايل ارتباط جمعي از جمله مطبوعات ، راديو ،‌تلوزيون و خبرگزاري را به عهده دارد
چه چيز يك روزنامه نگار را مي سازد؟

براي اين سوال به تعداد رهبران و بزرگان روزنامه نگاري پاسخ وجود دارد. جيمز رستون از نيويورك تايمز، «سرحالي و زنده دلي» را اصل مي داند، پل ميلر از گروه روزنامه هاي گانت در آمريكا، «زرنگي و حيله گيري» را مهم مي داند و هربرت بروكر، يكي از سردبيران معروف، «رو كردن حقيقت و مو از ماست كشيدن» را ويژگي اصلي روزنامه نگار مي داند. يك روزنامه نگار بايد پُرانرژي باشد و بايد بتواند حقيقت را بيرون بكشد روزنامه نگار شدن، احتياج به خيلي چيزهاي ديگر غير از انرژي يا علاقه به كار دارد -۱

نكته مهم در مورد چنين آدمهايي اين است كه گرچه مدرك دانشگاهي ندارند، اما نيرو و علاقه كافي به كارشان دارند و در صورت لزوم آموزشهاي مورد نياز را براي روزنامه نگار خوب و موفق بودن مي پذيرند.بدهيد. بنابراين به نظر من كاملترين و بهترين آموزشها در امور تخصصي نمي توانند يك روزنامه نگار برجسته بسازند مگر اينكه ويژگي اصلي، يعني سرحالي و زنده دلي نيز همراه تخصص باشد».

خبرنگار کیست ؟
خبرنگار کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذارنیدن دوره آموزش تخصصی وهمچنین با توجه به مسئولیت اجتماعی که این حرفه بر عهده او می گذارد، وظیفه کسب، تهیه، جمع آوری وتنظیم اخبار وانتقال آنها را از طریق وسایل ارتباط جمعی (مطبوعات، رادیو، تلویزیون وخبرگزاری) به مخاطبان بر عهده دارد.

طبق اعلامیه سازمان یونسکو، خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می گذارند صحیح ، دقیق و معتبر باشد ودر صحت اخباری که به دست می آورند، تحقیق و تعمق کنند. خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا مخدوش کنند ونیز هیچ نوع مطلبی را نباید از نظر مردم مکتوم نگهدارند.

به طور خلاصه مي توان تفاوت روزنامه نگار و خبرنگار را در دو جمله بيان كرد .
خبرنگار: خبر جمع مي كند و تنها با خبر سر و كار دارد.
روزنامه نگار: از مرحله خبرنگاري رد شده است و گزارش و تحليل خبر مي كند. عكس مي اندازد، فيلم برداري مي نمايد.

۱- برگرفته از مقاله «روزنامه نگار کیست؟»، نوشته ام. وی. کاماث، ترجمه قاسم طلوع.

گردآورنده : اكرم محمدزاده

مطالب مرتبط:

My title
تمامی حقوق مطالب وب سایت اختصاصی پایگاه خبری آتیه کار می باشد.

طراح سایت: سایت ستاپ Sitesetup